Zorunlu BES

Zorunlu BES, yani bireysel emeklilik sistemi için 2017 yılına kadar çeşitli kampanyalar ve devlet desteği ile halkın ilgilisi çekilmeye çalışıldı ancak yeterli talebi görmedi. 2017’nin ilk gününden itibaren ise zorunlu hale geldi. Bu yazımızda zorunlu BES hakkında tüm merak ettiklerinizi yanıtlayacağız.

Bireysel Emeklilik Kredisi

Bireysel emeklilik sistemi, kazancımızın iyi olduğu gençlik dönemlerimizde birikim yapmamızı sağlayan, emeklilik döneminde bize gelir sağlayan, devlet katkısı ile desteklenen ve 2017 yılı itibari ile zorunlu kılınan bir sistemdir.

İlgili: BES Nedir?

Türkiye’de halkın büyük çoğunluğu kazancı ile geçimini zar zor sağlıyor ve bu yüzden birikim yapamıyor. Önceki dönemlerde tasarruflu olan halk, kapitalizm sistemine tam uyum sonrası az olan kazancını da tüketmeye hatta sürekli borçlanarak harcamalar yapmaya başladı. Bu durum ilk etapta bir zenginlik gibi lanse edildi ancak daha sonra sürdürülebilir ekonomi için halk tasarrufa teşvik edilmeye çalışıldı. Bu işin ülke ekonomisi ile ilgili kısmı, birde bireysel kısmı var. Gençlik yıllarımızda kazancımız emeklilik yıllarına göre daha iyi olur. Harcamalarımızı düşünmeden yapar, emeklilik yılları üzerine kafa yormayız. BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) bu noktada çok faydalı bir sistem.

Otomatik BES

Emekli maaşlarının ne kadar düşük olduğunu hepimiz biliyoruz. Ayın ortasını göremeyeceğimiz maaşlarla yaşamak zorunda kalacağız. Otomatik BES ise bize ek gelir olarak emeklilik yıllarımızda nefes aldıracak. Konuya bu şekilde bakabilirsiniz. Standart emeklilik sistemleri devletler tarafından kazanç kapısı olarak görülmeye, halk sömürülmeye başlandı ne yazık ki. Bu yüzden gençlik yıllarımızda daha çok fedakarlık yapıp, emekliliğimizi garanti altına almalıyız. Bu hususlar üzerine detaylıca konuşmaya devam edeceğiz. Şimdi zorunlu BES hakkında merak ettiklerinize dönelim.

Zorunlu BES Kimleri Kapsıyor?

Zorunlu bireysel emeklilik sistemi 45 yaş altı, sigortalı çalışan tüm TC. vatandaşlarını kapsamaktadır. Yasa özel sektör ve Kamu çalışanlarının tamamını ilgilendiriyor. Belirli sayı altında kişi çalıştıran işletmeler BES kapsamı dışında kalıyor, bu hususa sonradan değineceğiz. En doğru bilgi için işletmenizin muhasebe departmanı ile görüşebilirsiniz.

Zorunlu BES Kesintisi Ne Kadar Olacak?

Zorunlu bireysel emeklilik kesintisi ne kadar olacak sorusunun cevabı: %3. Evet her ay maaşınızın %3’ü zorunlu BES için kesilecek. Maaşınızın net tutarından değil, bürüt tutarından hesaplamanız gerekiyor. Yani SGK dökümünde gözüken rakamın %3’ü kesilecek.

Zorunlu BES’ten Nasıl Çıkılır?

Zorunlu bireysel emeklilik sisteminden çıkmak için 2 ay beklemeniz gerekiyor. 2 ay sonra zorunlu BES sözleşmenizi fes edip, yatırdığınız tutarı çekebilirsiniz. BES’e girmek zorunlu ancak çıkmak 2 ay sonra serbest.

Zorunlu Bireysel Emeklilik İptali

Zorunlu BES’i iptal etmek için tek yapmanız gereken işletmenizin muhasebe departmanı ile görüşmek. BES iptal edildikten sonra 10 gün içinde yatırdığınız paraları geri alabilirsiniz. Zorunlu bireysel emeklilik sistemini iptal ettirmeniz durumunda devlet katkısı alamayacaksınız.

Zorunlu BES Devlet Katkısı Ne Kadar?

  • % 25 devlet katkısı
  • Tek sefere mahsus 1000 TL devlet katkısı

Zorunlu BES’in avantajlı yanı, devlet desteğinin olması. BES zorunlu olmadan önce de devlet katkısı vardı, burada ki fark ise %25 devlet desteğine ek olarak tek sefere mahsus devlet tarafından 1000 TL ek pirim yatırılması.

1000 TL BES primi alabilmek için 10 yıl boyunca BES’ten çıkmamanız ve pirimlerinizi düzenli yatırmanız gerekiyor.

BES’e Daha Önce Katılanlar Ne Olacak?

Bireysel emeklilik sistemi son yıllarda zaten halka özendiriliyordu ancak gerekli ilgiyi görmediği için zorunlu hale getirildi. Zorunlu olmadan önce Bireysel Emeklilik Sistemine katılanlar ne yapacak?

  • Dileyen iki BES’i de devam ettirebilir.
  • Dileyen önceki BES’i dondurarak zorunlu olanı devam ettirebilir.

Faydalı: En iyi BES Şirketleri

BES Emeklilik Yaşı Hesaplama

BES ile emekli olabilmek için 10 yıl boyunca düzenli şekilde pirimlerinizi ödemeniz gerekiyor. 10 yıl pirimlerini ödeyen, sistemde kalan ve 56 yaşını dolduran birey, emekli olabilir ve hem yatırdığı pirimleri hemde devlet ek pirimlerini almaya hak kazanır.

Zorunlu BES Yaptırması Gereken İşletmeler

  • 1000 Kişi veya daha fazla işçi çalıştıran kurum 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren BES e katılmak zorunda.
  • 249 ve 1000 arası işçi çalıştıran işletmeler ve kamu kurumları 1 Nisan 2017 tarihinden sonra otomatik BES’e katılmak zorunda.
  • 100 ve 249 işçisi, çalışanı bulunan işletmeler 1 Eylül 2017 tarihinden sonra otomatik bireysel emeklilik sistemine katılmak zorunda.
  • 50 ve 100 işçisi bulunan işletmeler ile tüm yerel yönetimler 1 Ocak 2018 tarihinden sonra Zorunlu BES’e katılmalı.
  • 10 ve 50 arasında işçisi olan işletmeler 1 Temmuz 2018‘den sonra bireysel emeklilik sistemine katılmak zorunda.
  • 5 ve 9 kişi arasında işçisi olan işletmeler 1 Ocak 2019 tarihinden sonra zorunlu BES’i başlatmak durumunda.

Yukarıda da görüldüğü gibi, zorunlu BES’e geçiş kademeli olarak sağlanıyor. Büyük şirketler 1 Ocak tarihinde sisteme katılırken, işletme küçüldükçe kademeli olarak sisteme alınıyor.

Zorunlu BES Yönetmeliği

Zorunlu Bireysel Emeklilik Resmi Gazete

Zorunlu BES Resmi Gazetede yayınlandı detaylar için şu linke göz atabilirsiniz.

Zorunlu Bireysel Emeklilik Kanunu

Emeklilik yılları, mevcut maaşların yarı yarıya indiği, ek iş yapamadığımız, kimseye muhtaç olmak istemeyeceğimiz yıllardır. Bireysel emeklilik sistemi bu dönemler için, gençliğimizde, yani çalışıp kazanabildiğimiz dönemlerde tasarruf etmemizi sağlar. Kağıt üzerinde BES çok mantıklı ancak standart emeklilik sistemine de göz attığımızda durumun gerçekte öyle olmadığını çok net görebiliyoruz. Yıllarca maaşlarımızdan bir gün emekli olup maaş alacağız diye yapılan kesintiler, kuş kadar para olarak bize emeklilik yıllarımızda dönüyor. Emeklilik yaşı ise her geçen gün yükseliyor. Bu gün işe başlayan bir genç, emekli olabilmek için yaşlandığında, belki bastonla işe gitmek zorunda kalacak. 5 – 10 yıl emekli maaşı alacak kadar yaşayabilirse ne ala.

Emeklilik sistemi halkı devlete kölelikten çıkarmak, çalışanın haklarını korumak adına çıkarıldı ancak zaman içinde içi boşaltılarak sömürü düzeni haline getirildi. Bugün yatırdığımız paranın karşılığını emekli olduğumuzda ne yazık ki alamıyoruz. Açlık sınırının altında yaşayan emeklilerimizi bu konuda düşünmeye çağırıyor. Geçlere de örnek olma adına bu gidişe dur demelerini istiyoruz.

Zorunlu BES iyi ve kötü yanları ile bu şekilde. Konu hakkında merak ettiklerinizi yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

 

 

 


Bir önceki yazımız olan En İyi Bireysel Emeklilik Şirketleri başlıklı makalemizde BES, bireysel emeklilik ve en iyi bireysel emeklilik şirketi hangisi hakkında bilgiler verilmektedir.


YORUM YAZ