Ziraat Bankası İnşaat Tamamlama Kredisi

İnşaatına başladığınız ancak finansal sorunlar nedeni ile tamamlamakta zorlandığınız projeleriniz bulunuyorsa bu durumda Ziraat Bankası inşaat tamamlama kredisi kullanmanız yeterli olacaktır. Ziraat Bankası konut kredisi paketleri arasında yer alan inşaat tamamlama kredisi sadece en az yüzde 70 oranında tamamlanmış olan inşaatlar için kullandırılmaktadır. Yani inşaatın en azından yüzde 70’lik bölümü tamamlanmış olmalı ve bu oran ilgili raporlarla da belgelenmelidir.

Ziraat Bankası İnşaat Tamamlama Kredisi Şartları Nelerdir?

İnşaat tamamlama kredisi kullanılmak istenen inşaatın kesinlikle en azından yüzde 70 oranında tamamlanmış olması gerekmektedir. Banka yaptıracağı konut kredisi ekspertiz işlemi ile bu oranı teyit edecektir. Yani inşaatın tamamlanma oranı yapılan ekspertiz işlemi ile onaylanmak zorundadır ve sözlü beyan yeterli değildir. Buna ek olarak inşaat tamamlama kredisi başvurusu için form dolduracak olan kişilerin;

  • 18 yaşından büyük olmaları,
  • Kredi notu ortalaması için bankanın aradığı uygunlukta olmaları,
  • Aylık belgelenebilir düzenli bir gelire sahip olmaları,
  • Kullanacakları kredi tutarını ödeyecek düzeyde maaş sunabilmeleri şartı aranmaktadır.

Maaşa Göre Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Kredi reddi kararının en önemli nedenlerinden biride kişinin maaşa göre kredi limiti hesaplama işlemi yapmadan başvuruda bulunmasıdır. Bu nedenle yüksek kredi notuna rağmen kişinin kredi reddi alması kaçınılmazdır. Maaşa göre kredi çekmek isteyen kişilerin uygulamaları gereken formül son derece kolaydır. Bunun için dikkat etmeniz gereken tek nokta aylık belgelenebilir gelir tutarınızın yarısını aşmayan aylık ödemeye sahip olan krediler için başvuruda bulunmaktır.

Yani örneğin aylık belgelenebilir gelir tutarı 2 bin lira olan bir kişi en fazla aylık ödemesi bin liraya kadar olan kredi limitleri için başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Ancak bu tutarı hesaplarken kişinin sabit ödemeler arasında yer alan kredi borçları varsa bunları da hesaplamaya dâhil ederek toplam maaştan düşmeleri gerekir. Yani aynı kişinin aylık 400 liralık kredi ödemesi bulunuyorsa bu durumda en fazla aylık ödemesi 600 liraya kadar olan krediler için başvuruda bulunmaları gerekecektir.

Ziraat Bankası İnşaat Tamamlama Kredisi Nasıl Kullanılır?

İnşaat tamamlama kredisi başvurusu için ilk yapmanız gereken ilgili evraklar ile en yakın şubeyi ziyaret etmektir. Banka ilgili evrakları inceleyerek krediye uygun olduğunuza karar verirse bu durumda ekspertiz işlemini gerçekleştirir ve uygun bulunması durumunda kredi onayını verir. Kredi onayı alındığı anda taşınmaza banka ipotek koyar ve krediyi kullandırarak ödemeyi yapar ve konut kredisi ödeme planı oluşturarak kredi kullanım süreci tamamlanır.


Bir önceki yazımız olan Ziraat Bankası Transfer Konut Kredisi başlıklı makalemizde borç transferi kredisi, evin ziraatten ve transfer konut kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.


YORUM YAZ