Yıllık İzin Hesaplama Nasıl Yapılır?

Çalışanların dört gözle beklediği yıllık izin kullanım zamanlarında  yıllık izin süreleri ve kullanım hakları ile ilgili insanların aklında birçok soru işareti bulunuyor.

Yıllık izin nasıl hesaplanır? Yıllık izin kullanımına nasıl hak kazanılır? Kaç gün yıllık izin kullanabilirim? Gibi sorulara ve daha birçok konu ile ilgili detaylı bilgiye yazımızda ulaşabilirsiniz.

Yıllık İzin Nedir?

Öncelikle yıllık izin nedir konusu ile başlayalım. Yıllık izin bir iş yerinde çalışan elamanın yılını doldurduğu günden itibaren kullanma hakkı bulunan izindir. Süresi iş kanunu ile yasal olarak belirlenmiş olan yıllık izinler toplu veya bölünerek kullanılabilir. Yıllık izin kullanan çalışan ücretli olarak izinlidir. Maaşını yine tam olarak alır. Yıllık izin elemanın yasal bir hakkıdır.

Yıllık izin kullanımına hak kazanmak için mevsimlik veya kampanya dönemi gibi belirli süreli çalışmamak gereklidir. Yani bu şekilde çalışanlar yıllık izne hakka kazanamamaktadır.

Yıllık İzne Ne Zaman Hak Kazanılır?

Yıllık izne hak kazanmanız için aynı iş yerinde en az 1 sene çalışmış olmanız gerekmektedir. 1 yılınızı doldurduğunuz andan itibaren yıllık izninizi kullanabilirsiniz.

Günümüzde bazı iş yerlerinin keyfi uygulamalarıyla karşılaşıyor olsak da yıllık izninizi istediğiniz sürede toplu veya bölerek kullanabilirsiniz.

Çalışanların ilk işe girdiklerinde sözleşmelerinde bahsi geçen deneme süreleri de bu 1 yılın içindedir. Yani örneğin Ocak 2016’da işe giren birisi deneme süresi kaç ay olursa olsun Ocak 2017’den itibaren yıllık izin kullanmaya hak kazanacaktır. Deneme süresinin çalışma süresinden kesilmesi söz konusu değildir.

Yıllık İzin Hesaplama

Yıllık izninizi hesaplamak istiyorsanız şuan çalıştığınız iş yerindeki çalışma sürenizi baz almanız gereklidir. Daha önce çalıştığınız süreler yıllık izin sürenizin uzaması için referans alınmayıp olup bu uygulama iş yerlerine göre değişmektedir. Bunu bağlı olduğunuz iş yerine danışarak öğrenebilirsiniz. Çünkü bazı kurumsal iş yerleri işe yeni giren elemanın daha önce çalıştığı yerlerdeki SGK dökümüne mahsup çalışma günlerini de dikkate alarak yıllık izin süresini uzatabiliyor. Böylelikle başka iş yerinde çalışma süreniz de yıllık izninizi uzatabiliyor.

Yıllık İzin Formu

Yıllık izni kullanmadan önce form doldurarak, amirinize, kurumunuza veya bağlı olduğunuz işletmeye bildirmeniz gerekir. Örnekte bulunan yıllık izin dilekçesini indirerek işleminizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Yıllık izin formu indir

Yıllık İzin Kaç Gün?

Yıllık izninizi hesaplamak istiyorsanız tek yapmanız gereken işe giriş tarihinizi bilmektir. Yıllık izin süreleri aşağıdaki gibidir.

Aynı iş yerinde;

1-5 Yıl Arası çalışanlar için 14 Yıllık İzin Gün

6-14 yıl arsı çalışanlar için 20 Yıllık İzin Gün

15 yıl ve daha fazla çalışanlar için 26 Yıllık İzin Gündür.

Bunun haricinde 18 yaşından küçük ve 50 yaşından büyük kişiler için yıllık izin süresi çalışma süresine bakılmaksızın minimum 20 gün olmak zorundadır.

Tüm çalışanların yasal hakkı olan bu süreler çalışanlar tarafından istediği gibi değerlendirilebilir. İsterlerse yazın isterlerse kışın yıllık izinlerine ücretli yani maaşlarından kesilmemek üzere çıkabilirler.

Hafta sonu Tatili veya Resmi Tatiller Yıllık İzne Dahil mi?

Hafta sonu ve resmi tatiller kesinlikle yıllık izine dahil değildir. Yine bazı iş yerleri bu konu ile ilgili yasal olmayan keyfi uygulamalarda bulunuyor olsa da resmi olarak tatil sayılan hiçbir gün yıllık izinden sayılamaz. Yani hafta içi 5 gün izin kullanmak istiyorsanız Cuma günü biten izninizi takiben Cumartesi ve Pazar günleri de izinli olursunuz. Çalıştığınız iş yerinin Cumartesi çalışıyor olması bu durumu değiştirmez.

Aynı şekilde resmi tatilleri de düşünecek olursak yıllık izin aldığınız sürenin içinde herhangi bir resmi tatil bulunuyorsa o gün yapacağınız tatil yıllık izinden düşmez. Yani örneğin 19 Mayıs, Çarşamba gününe denk geliyorsa ve siz o hafta izne çıkmışsanız hafta içi kullandığınız yıllık izin gün sayısı 4’tür. Resmi olarak tatil olan gün sizin sürenizden düşmeyecektir.

Yıllık İzin Hakkından Vazgeçilir mi?

Kanunen yıllık izninizden feragat etmeniz mümkün değildir. Aklınızda ben izinlere çıkmayayım parasını alayım diye bir düşünce varsa bu da mümkün değildir. Bu sadece işten çıkmanız durumunda kalan yıllık izinler için uygulanabilir.

Yıllık izin kullanımındaki prensiplerde iş yerinden işyerine farklılıklar bulunabilir. Örneğin bazı iş yerlerinde çalışanların yıllık izinleri seneler içinde birikebilir. O senenin iznini o sene kullanma zorunluluğu yoktur. Ancak bazı uygulamalarda ise personel içinde bulunduğu yılın yıllık izin süresini diğer sene kullanamaz ve zorunlu olarak izin yapar. Ama her iki durumda da işten çıkmadığınız veya çıkarılmadığınız sürece izninizin ücretini alma durumu söz konusu değildir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre Memurlar yıllık izin sürelerini kullanmak zorundadır. Herhangi bir biriktirmede veya işten çıkma durumunda ücretini alma işleminde bulunamazlar.

657’ye tabii memur değilseniz ve yıllık izninizi henüz bitirmediyseniz ve işten çıkacaksınız kalan izinlerinizin ücretini alabilirsiniz. İşte bu ücrete yıllık izin ücreti denilmektedir.

Peki Yıllık izin ücreti nasıl hesaplanır? Yıllık izin ücretinden hangi kesintiler yapılır? Bu sorularınızı da detaylıca açıklamaya çalışacağız.

Yıllık izin ücreti nasıl hesaplanır?

Yıllık izin ücretinizi hesaplamak için brüt maaşınızı bilmeniz gerekiyor. Brüt maaşınızı bir ayda bulunan gün sayısına bölerek günlük çalışma ücretinizi brüt olarak hesaplayabilirsiniz. Hesapladığınız brüt tutardan aşağıda belirttiğimiz kesintileri yaparsanız net olarak ne kadar yıllık izin ücreti haketttiğinizi hesaplayabilirsiniz.

Örnek bir hesaplama yapacak olursak;

Varsayalım ki işten çıkacak personelin kullanmadığı 10 gün yıllık izni var ve aylık maaşı asgari tutarda ise brüt ücreti aylık 1647 TL’dir. Bu durumda yıllık izin ücretini hesaplayalım:

1647/30=54,90 TL  Yani personelin 1 günlük ücreti bu kadar

54,90*10= 549 TL Brüt olarak personelin toplamdaki yıllık izin ücreti

Brüt olarak hesapladığımız bu tutardan kesintileri de yaptıktan sonra net tutara ulaşabilirsiniz.

 

Yıllık izin ücretinde hangi kesintiler yapılır?

Kullanmadığınız yıllık izinlerin ücreti brüt olarak hesapladıktan sonra üzerinden bazı kesintiler yapmanız gerekmektedir. Bu kesintiler Gelir vergisi, Damga vergisi ve SGK kesintileridir.

Bu kesintileri yukarda yaptığımız hesaplama için uyarlayacak olursak;

549-115,29(SGK Kesintileri)-98(gelir Vergisi)-5,83(Damga vergisi)=329,88 TL Net alınacak yıllık izin ücretidir.

Yapılan kesintiler hangi oranda ve neye göre yapılır?

Eğer asgari ücret almıyorsanız yukarda belirttiğimiz kesintilerin oranları size uygun olmayacaktır. Siz de aşağıdaki bilgilere göre kendi kesintinizi hesaplayabilirsiniz.

Damga vergisi oranı; Brüt yıllık ücretinizin %0,759’u

SGK Primi oranı; Brüt yıllık izin ücretinizin %15’i

Gelir vergisi oranı; bu oran her yıl güncellenmektedir.

Siz de yukarıdaki hesaplamaları ve kesintileri yaparak net olarak yıllık izin ücretinize ulaşabilirsiniz. Kesintilerinizi tam olarak hesaplayamıyorsanız maaşınızda herhangi bir değişiklik olmamış ise işten çıkmadan önceki ayın maaş bordrosundan yasal kesintiler kısmından oranları belirleyebilirsiniz.


Bir önceki yazımız olan Faiz Nedir? başlıklı makalemizde faiz, faiz ne demek ve faiz türleri hakkında bilgiler verilmektedir.


YORUM YAZ