Yeni İş Kuracaklar Nasıl Kredi Alabilir?

Girişimci ruhlu insanlar, fırsat bulduğunda iş kurup, başarılı olabiliyor. Ancak iş kurabilmek için başlangıç sermayesi gerekiyor. Yeni mezun yada küçük işletme sahibi bireylerin bu sermayeyi karşılaması çok zor, bu yüzden sizin için yeni iş kuracaklar nasıl kredi alabilir? sorusunu cevapladık.

Yeni iş kurmak iki şekilde düşünülebilir. Birincisi kişinin devam ettiği işini büyütmesi ikincisi ise yeni bir sektöre atılarak bu yolda ilerlemek istemesi.

Yeni İş Kuracaklara Kredi

Kendi işini kurmak herkesin hayalidir. Elinde yeterli sermaye olanlar iş kurmak için avantajlıdır, peki sermayesi olmayanlar ne yapabilir? Başlangıç sermayesi olmadan iş kurmak çok zor, bu durumda iki seçeneğiniz var, birincisi kredi çekmek, ikincisi devlet desteği. Öncelikle krediden bahsedelim ve iş kuracaklar nasıl kredi alabilir sorusunu cevaplayalım.

Bankalar ilk görüşmede, yeni bir iş mi kuracaksınız yoksa işinizi mi büyüteceksiniz diye soracaktır. Çünkü her iki durumda da farklı kredi değerlendirme sürecine girersiniz.

İş Büyütmek

Burada bankalar için en önemli kriter iş kuracak kişinin iş tecrübesi, işindeki başarısı, kredi notunun durumudur. İşinizi büyütmek istiyorsanız, bankalar sizi ve işinizi detaylı olarak inceleyecektir. Aslında durum bireysel kredi çekmek ile benzerdir, kredi notunuz düşükse bankalar size kredi vermeye yanaşmayacaktır. Ticari faaliyetlerinizde daha önce sorun yaşamadıysanız ve banka işiniz konusunda sizi yeterli görüyorsa kredi çekmeniz için önünüzde bir engel bulunmaz.

Yeni İş Kurmak

Daha önce iş tecrübesi bulunmayan yeni mezunlar veya farklı bir sektöre geçen kişilerin kredi incelemesi yukarıdaki anlattıklarımızdan farklı olacaktır. Burada yine en önemli konu Kredi Notu. Kredi kartı ödemelerinizi aksatıyor, kredi ödemelerinizi geciktiriyorsanız kredi notunuz düşecektir. Bankaların kredi kullandırırken ilk dikkat ettiği husus kredi notudur. Kredi notunuzu hayatınızın her döneminde yüksek tutmaya gayret etmeniz, yararınıza olacaktır.

Yeni İş Kurmak İsteyenlere Devlet Desteği

Bankalar dışında, girişiminize kaynak bulabileceğiniz bir diğer yolda devlet desteğidir. Devlet ekonomiyi canlandırmak adına yeni iş kurana kredi ve hibe desteği sağlar. KOSGEB’e başvuru yapıp, o anki devlet desteğine göre, yüklü miktarda kredi veya hibe alabilirsiniz. Burada yapmanız gereken KOSGEB, devlet desteği gelişmelerini düzenli olarak takip etmektir. Bankalardan çok daha cazip krediler sunan KOSGEB, işinizi büyütmenize ve yeni iş kurmak konusunda yardımcı olacaktır. Biz ilk olarak devlet destekli kredilere yönelmenizi öneririz, buradan sonuç alamazsanız, bankalarla irtibata geçip, en uygun kredi koşullarını sunan bankaya kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Devlet desteği ile ilgili araştırma yazılarına devam edeceğiz, takipte kalın..

Yeni iş kuranlara kredi konusunda tüm merak ettiklerinizi yorum bölümünden sorabilirsiniz.


1 YORUM

YORUM YAZ