Yapılandırılan kredi borcu ödenmezse ne olur? Banka veya varlık yönetim şirketleri kredi kartı, tüketici kredilerini yapılandırdık dan sonra çoğunlukla hemen ilk taksit ödemesi yapmanızı isteyecektir. Bu ödemeler aylık veya ay atlayarak (protokol şartları nasılsa) varlık yönetim şirketlerinin belirttiği hesaplara yapılır. Taksit ödemeleri bittiğinde, varlık yönetim şirketine gidip bir borcu olmadığına dair bir ibraname alınır. Bu ibraname kredi kayıt bürosuna veya kredi çekilen bankaya götürülerek temiz kağıdı alınır.

Yapılandırılan Kredi Borcu Ödenmezse
Eğer yapılandırılan kredi borcu ödenmezse, protokol şartlarına göre işlem yapılır. Protokolde genelde, ödeme yapılmadığında yapılandırma sürecinde ödenen tüm taksitler yanar ve borç ilk haline döner. Protokoller yasa ile belirlenmez, varlık yönetim şirketi ile yaptığınız bir anlaşmadır. Varlık yönetim şirketlerine göre değişiklik gösterir.

Borçlular belirli taksitleri ödemediğinde, yapacakları en büyük yanlış, ödemeyi tamamen kesmektir. Burada yapılması gereken ise, protokol yaptıkları Varlık Yönetim Şirketine gidip, ödeme sıkıntısı içinde olduklarını, yapılandırdıkları borcun tutarını tekrar yapılandırmak istediklerini belirtirlerse, Varlık Yönetim Şirketleri genelde borcunuzu tekrar yapılandırıp, size yardımcı olacaktır.

Faydalı: Kredi Kartı Borcumu Nasıl Yapılandırabilirim?

Borcunuzu Yapılandırırken Pazarlık Yapın!

Bankalar borçları sizden tahsil edemediği zaman Varlık Yönetim Şirketlerine devreder. Yani bir nevi sizden umudunu kesmiştir. Varlık yönetim şirketleri de bu durumu bilerek sizin borcunuzu satın alır. Bu durumda sizin pazarlık etme şansınız daha yüksek. Ödeme durumunuzun olmadığını belirterek, yapabileceğiniz en uygun rakama anlaşabilirsiniz. Borcunuz varlık yönetim şirketine gittiğinde, bankadaki durumdan çok daha farklı bir noktaya geliyor, unutmayın. Varlık yönetim şirketleri sizin borcunuzu çok küçük rakamlara satın alıp, sizden olabildiğince fazla para kurtarmaya, hiç olmazsa ödediği parayı çıkarmaya çalışacaktır. Siz minimum tutara anlaşmaya çalışın.

Kısa süre içinde borç sıkıntısından kurtulmanız dileğiyle..


Bir önceki yazımız olan Kredi Başvurusu Neden Reddedilir? başlıklı makalemizde kredi, kredi başvurusu neden onaylanmaz ve kredi neden onaylanmaz hakkında bilgiler verilmektedir.


4 YORUMLAR

  1. Ben 4. 5 aydir bankalara ve finaslara borclarimi odeme zorluk cekiyorum 50.60 bin borcum vardır ödemek istiyorum ama 1 sene odeme yapamam asgari ucret aliyorum bekarim aile yaninda kaliyordum evi ayirdim yalniz bankalardan guncelleme yapmadim mersise mi bakarlar eve gelmek icin yardimci olursaniz sevinirim tesekkurler

  2. Bir de bazilarini yapilandirdim onlarida odeyemededim ama 19 senedir kart kukkaniyirum kredi cekiyirum bu zamana kadar bi sıkınti yaamadim islerim bozuldu ondan sıkıntı cekiyorum

  3. Merhaba,
    Adres güncellemesi yapmadıysanız, ailenizin yanında kaldığınızdan bilgileri olmaz. Ancak maaş haczi uygulayacaklardır, hazırlıklı olun.

  4. Merhaba.Yapılandırılan Kredi kartı borcumu 2 aydır ödeyemedim.Aylık taksidi 50 TL,100 TL oldu şimdi.Bankaya bir ayını ödeyecektim,banka kabul etmedi.Banka ile yeniden görüşsem yeni bir taksitlendirme yaparlar mı?Öğrenciyim,ailemin maddi durumunun kötüleşmesi ile gerçekten zor durumdayım.

YORUM YAZ