Tüketici Kredi Vadeleri Uzayacak mı?

Son dönemlde, Kredi vadeleri uzayacak mı sorusu, para ihtiyacı olan ve uzun vadeli, düşük taksitli kredi isteyen herkesin merak ettiği bir soru.

2014 yılından önce tüketici kredilerinde vade, 60 aya kadar uzatılabiliyordu ve para ihtiyaçları veya yatırımlar için gerekli kaynak, düşük kredi ödemeleri ile sağlanabiliyordu. Kredi taksitlerinin düşük olması bir çok tüketiciyi, vade süresini ve faizleri düşünmeden borçlanmaya itti. Bireysel borçlanma oranının çok yüksek seviyelere ulaşması sonucunda devlet bir yasal düzenleme ile tüketici kredilerinin vade sınırını aşağı çekti.

2014 yılı ortalarında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından alınan karar ile ihtiyaç kredisi vadelerinde 60 ay olan sınır 36 aya, taşıt kredisi vadelerinde 60 olan sınır 48 aya çekildi. Düzenleme sonrası bireysel borçlanmada oranında olumlu düşüş sağlandı. Ancak tüketiciler bu durumdan hoşnut kalmadı.

Kredi Vadesi Uzayacak mı?

BDDK yetkilileri son dönemde kredi vadelerinin uzatılması yönünde gelen yoğun talep üzerine, kredi vade sınırında esneme yapılabileceğini belirterek, vadelerin uzayacağı sinyalini verdi. Son aldığımız bilgilere göre bireysel kredilerde kredi vadesi uzayacak ve 36 aydan 48 aya çıkarılacak. 2016 ortalarında yasalaşması beklenen bireysel kredi yeni vade sınırı, kredi çekmek isteyen bir çok tüketiciyi sevindireceğe benziyor.

Seçim döneminde hükümetin kurulamaması, artan terör olayları, Rusya ile yaşanan sıkıntılar derken ekonomi ciddi yara aldı. Piyasayı tekrar hareketlendirmek isteyen hükümet düşen araç satışlarını da artırmak amacıyla taşıt kredisi vadelerini de 48 aydan 60 aya yükselteceğe benziyor.

Tüketici kredileri ile birlikte kredi kartı taksit sayılarına da sınırlama getirilmişti. Kredi kartı taksit sayısının artırılması yönünde gelen iç talep ve ekonominin canlandırılma çabası, kredi kartı taksit sınırınında tekrar yükseleceğini gösteriyor.

Ekonomi ve piyasanın canlandırılması için kredi vadeleri uzayacak ancak tekrar bireysel borçlanma oranlarının artacağı malum. Ekonominin kısır bir döngü içerisine girdiğini söyleyebiliriz. Yasal düzenlemenin yayınlanması sonrası uzun vadeli kredi çekecek tüketicilerin, daha dikkatli davranmasını tavsiye ediyoruz.

Tüketici kredi vadeleri hakkında sorularınızı yorum bölümünden sorunuz. 


Bir önceki yazımız olan Evlilik Kredisi başlıklı makalemizde devlet destekli evlilik kredisi, devlet destekli evlilik kredisi 2016 ve evlilik kredisi nasıl alınır hakkında bilgiler verilmektedir.


11 YORUMLAR

 1. MERHABA KREDİ VADELERİ İLE İLGİLİ HALEN BİR ÇALIŞMA VAR MI YOKSA BEKLEMEYELİM Mİ NE DİYORSUNUZ UZAMA İHTİMALİ NEDİR YANİ EN AZINDA BUNUN İLE İLGİLİ BİR ÇALIŞMA OLUP OLMADIĞIN MERAK EDİYORUM BİLGİLENDİRİRSENİZ SEVİNİRİM

 2. Merhaba Ali bey,
  Konu ile alakalı bir çalışma olduğunu biliyoruz ancak kesin olarak hangi tarihte yürürlüğe girer bilemiyoruz. Aldığımız duyumlar, 2016 ortalarında kredi vadelerinin uzatılacağı yönünde. Sayfamızı takip ederek, konu hakkındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

 3. Merhaba Ali bey,
  Sunucu kaynaklı bir sorun yüzünden yorumlarınıza bir süre ulaşamadık. Sorun aşıldı, yorumunuz cevaplandı.
  Geçikme için kusura bakmayın.
  İyi günler.

 4. merhaba hala neden bu kredi vadeleri hakkında en ufak bir şey konuşulmuyor lütfen artık uzasın uzamayacaksa bile bununla ilgili bir açıklama yapsınlar hala bir çalışma var mı acaba lütfen bilgi verirseniz sevinirim

 5. Merhaba Ali bey,
  Kredi vadesi konusunu yakından takip ediyoruz, gelişme olduğunda sitemizde yayınlayacağız. Şuan içi kesin tarih ne yazık ki veremiyoruz.

YORUM YAZ