Teşvik Kredisi Tüm Detayları

Son yıllarda artan işsizlik oranları ile ülke ekonomisi yeni istihdam alanları aramaya ve işsizlik oranını düşürmeye odaklandı. Yeni açıklanan rakamlara göre Türkiye’deki işsizlik oranı %12 seviyelerinde. Tabi ki bu oranın doğruluğu tartışılabilir çünkü uzmanlar gerçek rakamın çok daha yüksek olduğunu söylüyor. Teşvik kredisi ise bu ortamda kurtarıcı durumda. İşte tüm detaylarıyla teşvik kredisi.

Teşvik Kredisi

İŞKUR’un 10 kişi almak için verdiği ilana 1000 kişi başvurduğunu da düşünürsek devletin girişimcileri desteklemesi, finansal kolaylıklar sağlaması zaruriyet halini aldı.

Ülkeler ekonomik kalkınma için yatırımlara, girişimcilere ve yeni iş kollarına muhtaçtır. Bunu bilen ve farkında olan her devlet girişimcileri desteklemek amacıyla teşvik kredisi uygulamasını başlatmıştır. Peki teşvik kredisi nedir? Teşvik kredisi nereden alınır ve nasıl alınır? Teşvik kredisi almanın şartları nelerdir? Tüm bu soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Faydalı: Yeni İş Kuracaklara Kredi

Teşvik Kredisi Nedir?

Teşvik kredisi, yeni iş kurmak isteyen veya yaptığı işi büyütmek isteyen yatırımcılara, yeni istihdam yaratmak ve ülkedeki ekonomik kalkınmayı sağlamak amacıyla çeşitli imtiyazlar ve kolaylıklar barındıran devlet destekli bir kredi türüdür.

Teşvik kredisi işini büyütmek, yaptığı işe ilişkin yeni kollara yatırım yapmak isteyen ehali hazırda kendi işini yapan kişilere verilebileceği gibi daha önce hiç kendi işini yapmamış üniversiteden yeni mezun olmuş taze girişimcilere de verilebilir.

Teşvik Kredisi Nereden Alınır?

İnternette araştırma yaparken sadece yazı yazmak için yazılmış olan o kadar çok makale ile karşılaştım ki gerçekten Teşvik kredisi hakkında bilgi almak isteyen kişilere üzüldüm. O yüzden en önemli başlıklardan biri olan teşvik kredisi nereden alınır sorusuna cevap vermek istiyorum.

Teşvik kredisini devlet destekli çekmek için KOSGEB’e veya Devlet bankalarının şubelerine başvurabilirsiniz.

Bunu yanı sıra tam anlamıyla teşvik kredisi olmamakla birlikte özel bankalardan iş yeri açma kredisi çekebilirsiniz. KOBİ’lere özel hazırlanan krediler ile özel bankalar da girişimcileri destekleyen kolaylıklar sağlamakta.

Teşvik Kredisi Nasıl Alınır?

Tahmin edeceğiniz üzere devlet destekli KOSGEB kredisini almak sıradan banka kredisi almak kadar kolay değildir. Bir çok prosedür ve şart aranmaktadır.

KOSGEB teşvik kredisi almak için öncelikle kurumun vermiş olduğu ve %80 devam zorunluluğu bulunan “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi” kursuna katılım sağlanması gerekmektedir. Eğitim 32 saat sürmekte olup eğitim sonunda kursiyerlere “Girişimcilik Sertifikası” verilmektedir. Sertifikayı alan girişimci kendi iş yerini kurmak amacıyla hazırladığı iş projesi planı ile KOSGEB’ten teşvik kredisi çekmek amacıyla başvuru yapabilir. Başvurularının olumlu karşılanması halinde girişimciler devlet teşvik kredisi almaya hak kazanırlar.

Ev hanımı, birinci derece şehit yakını, engelli veya gazi statüsündeki kişiler Devlet teşvik kredisi alma konusunda öncelikli sayılmaktadır.

KOSGEB Kaç TL Teşvik Kredisi Veriyor?

Eğer Ev hanımı, birinci derece şehit yakını, engelli veya gazi statüsünde iseniz, başvurunuzun onaylanması halinde KOSGEB’den “Geri Ödemesiz” olarak 2.000 TL İşletme Kuruluş desteği, 18.000 TL makine, teçhizat, ofis donanım ve yazılım desteği ve 30.000 TL işletme gideri desteği alabilirsiniz. Bu kredinin özellikle geri ödemesiz olması uygun şartları taşıyan girişimciler için çok büyük kolaylık sağlıyor.

Faydalı: KOSGEB Hibe Kredisi

Devletin özellikle ev hanımlarını da ekonomiye kazandırmak istemesi, onların da kendi işlerini yaparak yatırım yapmalarına özendirmek amacıyla ayrıcalıklı statüsüne eklemiştir.

KOSGEB bu statü dışında kalan kişilere de 50.000 TL hibe kredi ve 100.000 TL faizsiz kredi imkanı sunmaktadır. Üstelik bu kredi 2 yıl ödemesiz olarak çekebilirsiniz.

Devlet Destekli Tarım ve Hayvancılık Kredisi

Devlet yerli üretimi desteklemek amacıyla büyükbaş küçükbaş hayvancılık, balıkçılık, arıcılık, barınak yapımı, tarım makineleri ve benzeri konularda girişimcilere teşvik kredisi imkanı sunmakta.

Eğer hayvancılık ve tarım faaliyetleriniz için teşvik kredisi çekmek istiyorsanız KOSGEB, Tarım Kooperatifleri veya Ziraat Bankasına başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvuru yapacağınız yer devlet teşvik kredi almak istediğiniz alana göre değişiklik göstermektedir.

Başvuru yapmayı düşünüyorsanız ilgili yerlerin internet sitesi veya şubelerinden çok daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Çünkü bu kurumların hepsi farklı şartlar aramakta olup farklı kriterleri baz almaktadır.

Detaylar için Hayvancılık Kredisi yazımıza göz atmanızı öneririz.

Teşvik Kredisini Kimler Alabilir?

Devlet teşvik kredisini KOSGEB’ten almak istiyorsanız kurumun önceliği Ev hanımları, birinci derece şehit yakınları, engelli veya gazilerdir. Ancak bu öncelik geri ödemesiz krediler için geçerlidir. Eğer hibe kredi veya faizsiz teşvik kredisi istiyorsanız KOSGEB’in kursuna katılıp sertifika aldıktan sonra teşvik kredisi almak için başvuru yapmanızın önünde herhangi bir engel kalmıyor.

Ziraat Bankasından tarım ve hayvancılık alanlarında kredi almak istiyorsanız aranan şartlar ise tüm bankların aradığı çeşitli ipotek ve kefil şartlarını yerine getirmelisiniz.

Teşvik kredisi hakkında merak ettiklerinizi yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


Bir önceki yazımız olan Dosya Masrafı Geri Alma En Kolay Yolu başlıklı makalemizde dosya masrafı, dosya masrafı dilekçe ve dosya masrafı iadesi hakkında bilgiler verilmektedir.


Paylaş
Önceki İçerikMaaş Yazısı Nasıl Yazılır?
Sonraki İçerikSicil Affı 2017 Son Durum
Ceylan TAŞPINAR, Marmara Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu. 7 Yıl boyunca Groupama Emeklilik Bireysel Emeklilik Departmanı'nda finansal danışman olarak çalıştı, çocuk sahibi olunca işinden ayrıldı. Ekonomi ve finans gelişmelerini takip etmeye devam eden Ceylan TAŞPINAR, evinden yazıları ile Finansca.com'a destek oluyor.

YORUM YAZ