Temettü Nedir?

Son yıllarda ülkemizde yatırımcıların tercih ettiği yatırım kanallarından birisi de borsadır. Özellikle yakın geçmişte yabancı yatırımcının ülkemiz borsasına olan ilgisi epeyce artış göstermiştir. Borsa ile yakından ilgilenenler daha iyi bilecektir ki; borsa sadece kağıt alıp kağıt satmaktan ibaret olmayan derya deniz bir konudur. Dışarıdan basit bir şekilde işlem yapılıyor gibi gözükse de; kesinlikle profesyonellik gerektiren bir iştir. Borsa nasıl oynanır diye merak edip, balıklama dalan kişilerin sonu genelde hüsranla bitmektedir. Bu nedenle borsa piyasasına girmeden önce, borsa hakkında ciddi anlamda bilgi sahibi olunmalı, gerçek para ile işlem yapmadan önce sanal borsa oyunları ile gerekirse denemeler yapılmalıdır.

Temettü

Borsa ile alakalı birçok terim bulunmakta olup, her borsa oynayan bu terimlerin hepsini bilmemektedir. Bizlerde Finansca.com olarak; yatırımlarını borsada değerlendirmeyi düşünen ve borsayı öğrenmeyi düşünen okurlarımız için peyderpey borsanın bilinmeyen ögelerinden sizlere bahsetmeye çalışıyoruz. Bu yazımızda kulaklarımıza daha aşina olan temettü nedir meselesini ele almaya çalışacağız.

Temettü, herhangi bir işletmenin ortaklarının, bu işletmenin kâr etmesi halinde almaya hak kazandıkları ve belirli dönemlerde yapılan ödemeye denir. Bu ödemelerin ne kadar olacağı ise şirketin ortaklığındaki payın büyüklüğüne göre olacaktır.

Temettü Hesaplama

Borsa temettü hesaplama; söz konusu şirketin ne kadarlık hissesinin alındığına göre yapılacaktır. Daha iyi anlaşılması adına bir örnek verecek olursak; bir şirketin % 1 ‘lik hisse senedi sahibi olan kişinin alacağı temettü ödemesi ile % 2 ‘lik hisse senedi sahibi olan kişinin alacağı temettü ödemesi aynı olmayacaktır. % 2 ‘lik hisse sahibi, % 1 ‘lik hisse sahibinin iki katı kadar temettü ödemesi alacaktır.

Temettü Veren Şirketler

Borsada bulunan bazı şirketler düzenli olarak temettü ödemesi yapmaktayken bazı şirketler ise yapmamaktadır. Temettü veren şirketler genel olarak belirli dönemlerde temettü ödemesi yapmaktadır. 2016 temettü veren şirketler ADANA, AEFES, AKBNK, AKCNS, AKGRT, ALARK, ALBRK, ALKA, ALKIM, ANHTY, ANSGR, ARCLK, AYGAZ, BAGFS, BANVT, BIZIM, BOLUC, BRISA, CCOLA, CIMSA, DOAS, DOCO, ENKAI, ERGLI, FROTO, GARAN, HALKB, HLGYO, ISGYO, LOGO, MARDN, OTKAR, PETKM, PNSUT, PRKME, SAHOL, SISE, SODA, TATGD, TAVHL, TCELL, TKFEN, TKNSA, TOASO, TRGYO, TRKCM, TSKB, TTKOM, TTRAK, TPRS, ULKER ‘dir.


Bir önceki yazımız olan Kotasyon Nedir? başlıklı makalemizde borsa kotasyon, forex kotasyon ve kotasyon ne demek hakkında bilgiler verilmektedir.


YORUM YAZ