TC İle Borç Sorgulama

Gelişen teknoloji ile birlikte sanal dünya her geçen büyümeye devam etmektedir. Sanal dünyanın büyümesi ile birlikte yaptığımız çoğu işlemleri dijital platformlar vasıtasıyla yapmaktayız. Bu da vatandaşlar için hem vakit hem de nakit avantajı sağladığı için bu durumdan herkes memnun kalmaktadır. Dijital işlem yapılmasına imkan sağlayan kuruluşlar da; elektronik ortama geçiş ile birlikte iş yüklerini hafiflettikleri, aynı zamanda maliyetlerini de düşürdükleri için onlar da her geçen gün daha fazla dijitalleşme adına projeler üretmeye çalışmaktadır. Elektronik ortama geçiş ile devletimiz de ilgilenmektedir. Son dönemde ortaya koyulan bir çok e devlet projesi gerek ticari hayatı ve gerekse günlük hayatı çok rahatlatmış, devlet dairelerinin iş yükü azalmış, devlet kırtasiye, iş gücü gibi bir çok kalemden tasarruf etmiştir. En çok bilinen e devlet uygulamalarından birisi de Maliye Bakanlığı ‘nca hayata geçirilen internet vergi dairesi sistemidir.

Faydalı: Banka Borç Sorgulama

TC İle Trafik Cezası Borcu Sorgulama

İnternet vergi dairesi sayesinde bir tıkla; TC ile borç sorgulama, vergi ödemesi, beyanname, vs. gibi birçok işlemi dakikalar içerisinde yapabilmekteyiz. TC ile borç sorgulama işlemini kısaca sizlere anlatalım. Bunun için ilk olarak Gelir İdaresi Başkanlığı ‘nın www.gib.gov.tr adresine girip, buradan İnternet Vergi Dairesi ‘ne tıkladıktan sonra açılacak ekrandan, Borç Bilgilendirme Servisi ‘ne geçiş yapacağız. Borç Bilgilendirme Servisi ‘ne tıkladıktan sonra karşımıza kişisel bilgilerimize ilişkin bir form gelecektir. Bu formda yer alan; TC kimlik no, Nüfus cüzdanı seri no, annenizin – babanızın – eşinizin – çocuğunuzun TC kimlik numarası (herhangi birisi, hepsi değil) ya da annenizin kızlık soyadı bölümlerini doldurup, en son olarak sitede gösterilen güvenlik kodunu doldurduktan sonra “TAMAM” butonuna basarak şahsınıza ait borç bilgilerini hızlı ve kolay bir şekilde görüntüleyebilirsiniz.

TC İle KYK Borcu Sorgulama

Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranız ile Kredi Yurtlar Kurumu borçlarınızı sorgulayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, e-devlet sitesine girip, KYK bölümüne tıklamanız.

TC İle Vergi Borcu Sorgulama

E-devlet uygulaması ile birlikte, daha önce çok zamanımızı alan bir çok işlem kolaylıkla yapılabiliyoruz. E-devlet ile vergi borcunuzu da saniyeler içinde öğrenebilirsiniz. Tek yapmanız gereken https://www.turkiye.gov.tr/gib-vergi-borcu-sorgu adresine tıklayarak, TC kimlik numaranızı ve şifrenizi girmek.

Normal şartlarda bu işlemi yapmak neredeyse bir gününüzü belki de daha fazla zamanı alacakken; internet sayesinde TC ile borç sorgulama işlemini sadece 3 – 4 dakika içerisinde tamamlayabilmektesiniz.

Devletimiz; e devlet uygulamalarını geliştirmek ve her geçen gün yeni bir proje ortaya koymak adına çalışmalar yürütmekte ve bu çalışmaları yürüten ekiplere de ciddi anlamda destek olmaya devam etmektedir.

 


Bir önceki yazımız olan Dövizli Askerlik başlıklı makalemizde dövizli askerlik şartları, dövizli askerlik ücreti ve dövizli askerlik yasası hakkında bilgiler verilmektedir.


Paylaş
Önceki İçerikBanka Borç Sorgulama
Sonraki İçerikBroker Nedir?
Ceylan TAŞPINAR, Marmara Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu. 7 Yıl boyunca Groupama Emeklilik Bireysel Emeklilik Departmanı'nda finansal danışman olarak çalıştı, çocuk sahibi olunca işinden ayrıldı. Ekonomi ve finans gelişmelerini takip etmeye devam eden Ceylan TAŞPINAR, evinden yazıları ile Finansca.com'a destek oluyor.

YORUM YAZ