Taşıt Kredisi Neden Onaylanmaz?

Taşıt kredisi başvurusu yapıp da kredisi reddedilenlerin merak ettiği, “Taşıt kredisi neden onaylanmaz?” sorusunu cevapladık.

Her kredide olduğu gibi taşıt kredilerinde de kişilerin daha önceki banka ilişkileri göz önünde bulundurulur. Taşıt kredisi için başvuran kişilerin Kredi Kayıt Bürosundaki veya Merkez Bankasındaki olumlu veya olumsuz kaydına bakılır. Kaydınız olumsuz olduğu taktirde taşıt kredisi çekebilmeniz zorlaşabilir. Bunun yanında bankalar kredi notunuza bakarak kredi kullandırır. Gelir ve gideriniz arasındaki denge, gelirinizin potansiyeli, hesabınızdaki para ve hesabınıza giren çıkan para miktarı kredi notunuzun belirlenmesinde rol oynar.

Daha önce bankalarla hiçbir ilişkisi bulunamamış, kredi kartı olmayan kişiler de kredi çekerken sıkıntılar yaşayabilir. Kısacası bankalar taşıt kredisi vermek için daha önce bankalarla ilişkisi olan, bu ilişkilerden olumlu bir sicili olan, gelir gideri dengeli kişileri seçer.

Taşıt kredisi neden onaylanmaz demeyin, kredi notu yükseltmek üzerine daha önce hazırladığımız makaleyi inceleyin. Bkz: Kredi Notu Yükseltmek

Taşıt Kredisi Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

2. El Araç İçin Kredi

Bankalar için her zaman ikinci el araca kredi vermek sıfır kilometre araca göre daha zordur. Bankalar ikinci el otomobile kredi vermeye pek istekli olmazlar Bu yüzdendir ki çoğu bankada 5 yaş şartı aranmakta. Yani 5 yaşından büyük araçlar için taşıt kredisi verilmemektedir.

2. El Araca Ne Kadar Kredi Alabilirim?

Kredi tutarı bankadan bankaya değişmekle birlikte genellikle araç kasko bedelinin %60’ı oranında kredi kullandırılır. Kasko bedelleri çoğunlukla araç piyasa değerinden yüksek çıkar, bu durum işinize yarasa da, peşinatsız araç almak biraz zor. Bir miktar birikmiş paranızın olması gerekiyor.

İkinci el araç için kredi çekerken aranan şartlardan biri de aracın problemsiz ve temiz olmasıdır. Pert kaydı olan bir araç için taşıt kredisi çekmeniz çok zor bir ihtimaldir. Taşıt kredisi için başvurduğunuzda alacağınız araç detaylı olarak incelenir, çünkü araç banka ipoteğine alınacaktır. Banka kendini riske atmak istemez.

Sıfır Araç İçin Kredi

Sıfır araç alacaklar kredi konusunda ikinci el araç alanlar kadar yorulmaz. Zaten araç markaları satış artırmak için, bankalarla anlaşıp uygun oranlarla kredi kullandırırlar. Aracı kredi ile satın aldığınızda banka tarafından ipotek koyulur ve zorunlu olarak kasko yapılır.

Taşıt kredisi hakkında merak ettiğiniz tüm detayları yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


Bir önceki yazımız olan Kredi İle Araba Almak başlıklı makalemizde kredi ile araba almak, krediyle araba almak ve taşıt kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.


1 YORUM

YORUM YAZ