Tarım Kredisi

Türkiye bir tarım ülkesi. Her ne kadar sanayileşme yolunda gidilse de tarım yaparak geçimini sağlayan çok büyük bir kesim var. Hal böyle olunca tarımla uğraşanların işlerini büyütmek, yeni araziler almak, farklı tarım alanları ile uğraşmak gibi fikirleri olabiliyor. Bu konuda yeterli finansmanı bulunmayan kişiler bankaların sunduğu tarım kredisi kampanyaları sayesinde kolaylıkla kredi çekip hayallerini gerçekleştirebiliyor. Peki hangi bankalar tarım kredisi verir, tarım kredisi nasıl alınır? sorularının cevabı ve tarım kredisi hakkında merak ettiğiniz tüm bilgiler makalemizde.

Tarım Kredisi Veren Bankalar

Çiftçilere tarım kredisi veren bankaların başında kuruluş amacı ilk aşamada bu olan Ziraat Bankası gelir. Bunun haricinde bir çok bankadan da tarım kredisi çekebilirsiniz. Hem de çok çeşitli kredi seçenekleriyle. Faaliyetlerini büyütmek isteyen çiftçiler banka kredisi yardımıyla uzun vadelerle borcunu ödeyebilir, ödeme zamanını hasat zamanı olarak belirleyebilir.

Eğer siz de bir çiftçi olarak işinizi geliştirmek veya hiç tarımla ilgilenmemiş biri olarak bir yerden başlamak istiyorsanız, işte tarım kredisi çekebileceğiniz bankalar.

Ziraat Bankası Tarım Kredisi

Türkiye’nin en köklü bankalarından bir olan Ziraat Bankası ilk kurulduğu yıllardaki amacı adından da anlaşılacağı üzere tarımı geliştirmek ve çiftçilere kredi imkanı sunarak kolaylık sağlamaktı. Bu işleviyle beraber günümüzde diğer bankalarda olan işlemleri de gerçekleştirebileceğiniz Ziraat Bankasında çiftçilere özel bir çok kredi imkanı bulunmaktadır.

Bitkisel üretim kredileri başlığı altında topladığı tarım kredileriyle Ziraat Bankasından;

 • Seracılık kredisi
 • İyi tarım uygulama kredisi
 • Organik tarım kredisi
 • Modern basınçlı sulama kredisi
 • Tarım makineleri kredisi
 • Hasat ve pazarlama kredisi
 • Arazi alım kredisi
 • Sertifikalı tohum, fide ve fidan kullanım veya üretim kredisi
 • Çok yıllık yem bitkisi üretim kredisi çekilebilir. 

Sizin de görebileceğiniz gibi bir çok faaliyet için kullanabileceğiniz kredi imkanları ile Ziraat Bankası uygun kredi faizleri ve uzun vade oranları ile çiftçinin yanında.

Genellikle tercih edilen arazi alım kredisi ise tüzel ve gerçek kişiler için kullandırılabiliyor. Arazi alım kredisinde;

 • Üzerinde, birlikte mülkiyetin söz konusu olduğu tarım arazilerindeki hisse paylarının diğer hissedarlar tarafından satın alınmasında,
 • Hisseli olup olmadığına bakılmaksızın bitişik arazilerin satın alınmasında,
 • Hisseli veya bitişik parsel olmayan arazilerin satın alınmasında kullandırılabiliyor.

Eğer Ziraat Bankasından tarım kredisi çekmek istiyorsanız, herhangi bir Ziraat Bankası şubesine giderek başvurunuzu yapabilir, size en uygun ödeme planını seçerek istediğiniz tarım faaliyetlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Şekerbank Tarım Kredisi

Şekerbank üç ana başlıkta gruplara ayırdığı kredi olanakları ile çiftçilere büyük kolaylık sağlıyor. Tarlanızı büyütmek istiyor, yeni ekipmanlar satın almak istiyor veya tarımsal faaliyetlerinizi geliştirmek istiyorsanız, Şekerbank’ta uygun bir kredi muhakkak bulacaksınızdır.

Şekerbank Tarla Büyütme Kredisi Özellikleri

60 aya varan vade imkanlarıyla tarla bedelinin %75’ine kadar olan kısmına kredi verebilen Şekerbank, sabit faiz oranlarıyla yükselen enflasyondan zarar görmemenizi sağlıyor.

Çiftçilik belgesi veya ÇKS ve başvuru sahibinin arazi tapu fotokopisi veya kira belgesi/sözleşmesi ile Şeker Bankası şubelerinden tarım kredisi için başvuru yapabilirsiniz.

Şekerbank Tarımsal Eko Kredi

Modern sulama ekipmanları veya güneş enerjisi sistemleri için de tarım kredisi imkanı sunan Şekerbank, yine sabit faiz oranları ve 60 aya varan vade seçenekleriyle çiftçilere tarım kredisi verebiliyor.

Denizbank Tarım Kredisi 

Meyvecilik, hayvancılık, su ürünlerine kadar bir çok konuda kredi verebilen Denizbank ile traktör ve tarımsal ekipman kredisi, arazi alım kredisi, sera yapımı ve modernizasyon kredisi, meyve tesis kredisi, hayvancılık kredisi, su ürünleri kredisi, damla sulama kredisi ve bunlarında yanında aklınıza gelebilecek hemen hemen tüm tarımsal faaliyetler için kredi çekebilirsiniz.

TEB Tarım Kredisi 

TEB’in geniş ölçekli sunduğu imkanlar ile tarım kredisi çekebilir, ödemelerinizi ister hasat zamanında, isterseniz esnek ödeme planlarıyla 36 aya varan vade miktarıyla ödeyebilirsiniz.

Tarım Kredisi Veren Diğer Bankalar

Türkiye’de faaliyet gösteren hemen hemen tüm bankalar çiftçiler için kredi imkanı sunmaktadır. Size kalan kendinize uygun bir bankayı seçip, uygun faiz oranlarıyla kredi çekmek. Tarım kredisi veren bankaların arasında İş Bankası, Finansbank, Garanti Bankası, Yapı Kredi de yer almaktadır.

Tarım Kredisi hakkında merak ettiklerinizi yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


Bir önceki yazımız olan Arsa Kredisi başlıklı makalemizde arsa kredisi çekme koşulları, arsa kredisi nasıl çekilir ve kredi hakkında bilgiler verilmektedir.


YORUM YAZ