SSK Rapor Parası Sorgulama

Türkiye Cumhuriyeti; Anayasa’da da belirtildiği sosyal bir devlet olduğu için bu konuda Anayasa gereğince bazı görev ve ödevler yüklenmiştir. Bu ödev ve görevler, sosyal devlet anlayışı kapsamında; vatandaşın huzur ve refahını sağlamak adına atılması gereken adımlardır. Son yıllarda da bu adımlar ülkemizde daha da hissedilir bir şekilde atılmaktadır. ÇSGB ( Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ) tarafından yapılan her yeni çalışma ile çıta bir üst seviyeye çıkarılmaktadır. Bugüne kadar iş güvenliği, iş kanunu, işçi hakları gibi konularda maalesef sınıfta kalan sosyal devlet anlayışımız her geçen gün daha da geliştirilerek iyiye götürülmektedir. Bu kapsamda yürütülen çalışmalardan birisi olan SSK rapor parası konusunda sizleri bu yazımızda bilgilendirmeye çalışacak, rapor parası ne zaman yatar, istirahat parası sorgulama işlemi, vs. gibi konuları da açıklamaya çalışacağız.

SSK Rapor Parası Sorgula

SSK Rapor Parası Nedir

Bildiğimiz üzere devlet; sağlık problemleri nedeniyle ya da kaza sebebiyle geçici olarak işine belli bir süre devam edemeyen kişilerin, bu işlerine devam edemedikleri sürelere ilişkin ücretlerini kendisi ödemektedir. Bunun literatürdeki adı iş görememezlik ödemesidir. Ancak halk arasında daha çok rapor parası ya da istirahat parası olarak bilinmektedir. Ancak bu rapor parası ödemesi yapılırken; çalışan kişinin birebir aldığı günlük üzerinden hesaplanmamaktadır. Aldığı paranın 2/3 ‘ü kadarı ödenmektedir. Bu konunun en çok muhatap olanları da hamilelik olayı nedeniyle bayan çalışanlardır.

Faydalı: SGK Çocuk Parası

İstirahat Parası Sorgulama

SGK rapor parası hemen yatmadığı için bu paranın yatıp yatmadığını öğrenip ona göre bankaya gitmek gerekmektedir. Çünkü yatmayan bir parayı sürekli bankaya gidip sormak hepimiz için vakit kaybıdır. Bunun için istirahat parası sorgulama nasıl yapılır hemen söyleyelim. E- Devlet portalına giriş yapıp ÇSGB  ( Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ) hizmetleri altında bulunan iş görememezlik ödemesi sorgulama bölümüne tıklamanız yeterlidir. Burada yatacak olan paranın durumu  ile ilgili de bilgi bulunmaktadır. Burada paranın yanında “BANKADA” ibaresi görmeniz halinde bu paranın bankaya gönderildiği anlamına gelmektedir. Gidip paranızı çekebilirsiniz.

Faydalı: Çeyiz Parası

Rapor Parası Ne Zaman Yatar

Genelde bunun için kesin bir gün verilememekle birlikte; sağlık raporunun bitiminden başlayan bir süreçte 1 – 1,5 ay içerisinde yatmaktadır diyebiliriz. Bu tamamen sizinle ilgili işlemleri yürüten birimin iş yoğunluğu ile alakalıdır. Doğum parası için ise bu durum biraz farklıdır. Süreç biraz daha uzayabilmektedir. Rapor parası yattığı zaman da; genelde kişi adına her ayın 8 ‘i ve 14 ‘ü arasında banka hesaplarına yatırılmaktadır.

Rapor Parası Nereye Yatar

SSK rapor parası, raporlu kişi adına açılan T.C. Ziraat Bankası hesabına yatırılmaktadır. 3 gün ya da daha çok alınan sağlık raporlarında; işe gidilmeyen gün sayısında brüt ödeme yapılmaktadır. Rapor paranızın yatıp yatmadığını E – Devlet ya da ÇSGB Alo 170 hattından da çok kolay bir şekilde sorgulayabilirsiniz.

SSK Rapor Parası Sorgulama konusu hakkında sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz. 


Bir önceki yazımız olan Çeyiz Parası (Evlenme İkramiyesi) başlıklı makalemizde çeyiz parası kimlere verilir, çeyiz parası nasıl alınır ve çeyiz parası sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.


Paylaş
Önceki İçerikTefeci Nedir?
Sonraki İçerikMüşteri Numarası Nerede Yazar?
Ceylan TAŞPINAR, Marmara Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu. 7 Yıl boyunca Groupama Emeklilik Bireysel Emeklilik Departmanı'nda finansal danışman olarak çalıştı, çocuk sahibi olunca işinden ayrıldı. Ekonomi ve finans gelişmelerini takip etmeye devam eden Ceylan TAŞPINAR, evinden yazıları ile Finansca.com'a destek oluyor.

YORUM YAZ