Bu yazımızda son 20 ve 10 yıllık değişimlerle altın fiyatları grafik tablolarını sunacağız.

Yatırımcılar için altın daima güvenli bir liman olmuştur. Dolar ve Avro’daki sert düşüş ve yükselişler, altında daha yumuşak olur. Altın Fiyatı belirli bir çizgide devam eder. Son yıllarda dövizde yaşanan sert değişimler yatırımcıyı tekrar altına yöneltti.

Yatırımcılar altına yatırım yapmadan önce altın grafiğini detaylı olarak inceler. Bu yazımızda size altının son 20 yıldaki değişimini grafiklerle göstereceğiz.

Altın Fiyatları Grafik

20 Yıllık Altın Fiyatları Grafiği. Kaynak: goldprice.org
20 Yıllık Altın Fiyatları Grafiği. Kaynak: goldprice.org

Yukarıdaki altın grafiği, 2002 yılından 2012 yılına kadar altın fiyatlarının sürekli artış trendinde olduğunu gösteriyor. 2011 yılının sonlarında altın en yüksek fiyatları görüyor ve bir daha bu fiyatlara ulaşamıyor. 2016 yılında altın fiyatlarının büyük değişimlere uğramayacağını söyleyebiliriz. Aşağıdaki ise 10 yıllık altın fiyatları grafik tablosu

10 Yıllık Altın Fiyatları Grafiği Kaynak: goldprice.org
10 Yıllık Altın Fiyatları Grafiği Kaynak: goldprice.org

Yukarıda ki tablo ise 10 yıllık altın fiyatları grafiğini gösteriyor. Ciddi yükselişlerin son 6 yılda olduğunu görebiliyoruz.

Altın Fiyatları Grafik Aylık Güncel Tablo

Aşağıdaki listeden aylık güncel altın fiyatları grafik tablolarını takip edebilirsiniz.

Altın Grafik Ocak 2016

Altın grafik ocak 2016
2016 Ocak Altın fiyatları grafiği

Yukarıdaki altın grafik tablosunu incelediğimizde, 2016 yılının başlangıcı ile birlikte altın fiyatlarının ciddi bir yükselişe geçtiğini ve ay boyunca da bu yükselişini koruduğunu görüyoruz. Diğer araştırma makalelerimizde de belirttiğimiz üzere, 2016 yılında altın fiyatlarının yükseliş trendinin devam edeceğini söyleyebiliriz. Hatta bu öngörümüz 2017 yılı içinde geçerli.

Altın grafiği düşüş trendine geçtiğinde altına yatırım yapmak hala akıllıca bir seçim. Daha riskli döviz yatırımı yerine altına yönelerek, yatırımınızı yüksek riskten arındırabilirsiniz.

Altın fiyatları grafik tabloları hakkında sorularınızı ve görüşlerinizi yorum bölümüne yazabilirsiniz. 

 


Bir önceki yazımız olan Haritalarla Dünya Ekonomisi başlıklı makalemizde dünya ekonomi grafiği, dünya ekonomi haritası ve Dünya ekonomisi hakkında bilgiler verilmektedir.


4 YORUMLAR

  1. Faydalı güzel bir yazı olmus. Güncel altın fiyatları ile alakalı günlük makale yazmanızı oneriyorum.

  2. 2013 yılında gereksiz yükselmiş altın. Bende tam o yılda altına yatırım yaptım:) altın fiyatları grafik tablolarına bakınca yaram sızlıyor:)

YORUM YAZ