Sıfır Faizli Kredi Kampanyaları

Son yıllarda ülkemizdeki faiz oranlarının düşmesi ile birlikte hepimiz en ufak nakit ihtiyacımızda kredi için bankaların yollarına düşer olduk. Hatta kredi hesaplamaları, geri ödeme koşulları, faiz oranları kıyaslaması yaparken hemen hemen her tüketici faiz hesaplamalarında uzman oldu desek yanlış bir şey söylemiş olmayız. Ancak bu konuda herkes aynı fikirde değil, gerek dini inancı gereği ve gerekse farklı sebepler nedeniyle kimisi her türlü faizli işlemden uzak duruyor. Bankalar bu tüketicilere de hitap edecek farklı kredi ürünleri ortaya koymak için bir çok kampanyalar düzenliyor. Bu kampanyalardan birisi de sıfır faizli kredi ürünleridir. Nasıl olur, sıfır faizli kredi mi olur diye düşünebilirsiniz, ama dediğimiz gibi bazı bankalar; faize sıcak bakmayan tüketiciler için faizsiz kredi vermektedir. Bu yazımızda sıfır faizli kredi üzerine sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Faydalı: En Kolay Kredi Kartı Veren Bankalar

Sıfır Faizli Kredi

Öncelikle her ne kadar adı sıfır faizli kredi olsa da; bankalar açısından pek değişen bir durum yoktur. Konuyu daha iyi anlayabilmek adına biraz daha açalım. Normal faizli bir kredinin toplam maliyeti ne kadarsa; sıfır faizli kredi ürününde banka ana para ile toplam maliyet arasındaki farkı komisyon adı altında peşin olarak almaktadır.

Göz At: 5 Dakikada Kredi

0 Faizli Krediler

Bir de örnek verelim. Örneğin; X Bankasından 36 ay vadeli 5.000 TL kredi çekmek istediğinizde, mevcut faiz oranına toplam geri ödeme 6.500 TL olduğunu varsayalım. Bu aradaki 1.500 TL fark faiz ödemesi olacaktır. Sıfır faizli kredi de ise; tüketici 5.000 TL kredi için müracaat ettiğinde, 1.500 TL komisyon ödemesi gerektiği kendisine söylenecek, şartları kabul etmesi halinde, 5.000 TL ‘den 1.500 TL komisyon gideri kesilerek tüketici 3.500 TL para alacaktır.

Göz At: Gelir Belgesiz Kredi

Faizsiz Kredi

Sıfır faizli kredi de toplam maliyet faizli krediye göre biraz daha düşük olabilir. Bunun altında; bankanın her ne kadar adına faiz değil komisyon dese de bu parayı müşterisinden peşin olarak tahsil etmesi yatmaktadır.

İlgili: Faizsiz Kredi Veren Bankalar

                Bahsettiğimiz şekilde 0 faizli kredi veren bankaların yanı sıra; KOSGEB, Esnaf ve Kefalet kredisi gibi yine devlet destekli sıfır faizli kredi imkanları da bulunmaktadır. Ancak bu krediler daha çok ticaret erbâbına yeni iş kurmaları ya da mevcut işlerini büyütmeleri amacıyla verilmektedir.

Sıfır faizli kredi konusu hakkında sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz. 


Bir önceki yazımız olan Esnaf Kefalet Kredi Hesaplama başlıklı makalemizde esnaf kefalet kredisi, kredi ve kredi hesaplama hakkında bilgiler verilmektedir.


YORUM YAZ