Sicil Affı 2017 Son Durum

Daha önce çeşitli sebeplerle ödeyemediği borçlar sebebiyle kara listeye girmiş vatandaşların dört gözle beklediği sicil affı yasası 2017 itibariyle nihayet yürürlüğe girdi. Şubat ayında Resmi Gazetede yayınlanmasıyla beraber resmen yasalaşan Sicil Affı vatandaşlara hangi kolaylıkları getiriyor?

Bunun yanı sıra sicil affı nedir, sicil affı çıktımı, sicil affı ne zaman yürürlüğe girecek ve daha birçok konuda en detaylı ve doğru bilgiye ulaşmak için yazımızı okuyabilirsiniz.

Sicil Affı

Sicil affını tanımlamak için öncelikle kara liste nedir yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz. Ancak kısaca kara listeyi tanımlayacak olursak kara liste; bankalara olan borcunuzu 90 gün boyunca ödeyememeniz durumunda yasal takibe düşmeniz ve borcunuzu ödeseniz bile önünüzdeki 5 yıl boyunca tüm bankalara yaptığınız kredi, kredi kartı, kredili mevduat hesabı başvurularınızın reddedilmesi durumudur. Kara listeye giren bir kişi finansal işlemlerinde riskli gruptadır ve hiçbir banka 5 yıl boyunca söz konusu kişiye kredi ve kredi kartı vermeyi istemez.

İlgili: Banka Kara Liste Sorgulama

Sicil Affı Çıktımı?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere kara listeye giren bir kişi 5 yıl boyunca tüm bankalar nezdinde aklanamaz. İşte kara listeye girmiş kişilerin sevinçle karşıladığı sicil affı yasası ile bu listeye temizleniyor.  Yani kara listeye giren bir kişi listeden çıkmak için 5 sene beklemek zorunda kalmıyor. Böylelikle kredi çekme veya kredi kartı alma talepleri için bankalara kolaylıkla başvuru yapabiliyor.

Sicil affı yasasının en büyük amacı vatandaşların borçlanmasını kolaylaştırarak ekonomiyi canlandırmak.

Sicil Affı Kimleri Kapsıyor?

Sicil affı 2017 tarihinden önce banka borçlarını aksatan ve bu sebeple kara listeye girmiş gerçek ve tüzel kişiler bu yasadan faydalanabilir.

Sicil Affı 2017

Son rakamlara göre sicil affı yasası yaklaşık 12,5 Milyon kişiyi ilgilendirmekte. Bunların yaklaşık 1,6 Milyonunu ise tüzel kişiler oluşturmakta. Bu rakamlar şunu gösteriyor ki bankalardan kredi çeken kişilerin yaklaşık beşte biri borçlarını zamanında ödeme konusunda sıkıntı yaşayarak kara listeye giriyor. Tekrar kredi kullanma talebinde bulundukları takdirde ise bankalardan olumsuz cevap alıyor. Çıkan sicil affı yasası ile yasanın çıktığı tarihten önce olmak kaydı ile ödenemeyen borçlardan dolayı sicili etkilenen vatandaşlar rahat bir nefes alıyor.

Faydalı: Sicili Bozuk Olana Kredi

Sicil Affı Yararlanma Şartları

Sicil affından yararlanmak için yasada koşulan üç tane şart bulunmakta bunlar;

  • Yasanın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 6 ay içinde söz konusu borcu ödemeniz
  • Yasanın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 6 ay içinde söz konusu borcu yapılandırmanız

Bu iki şarttan birini gerçekleştirdiğiniz takdirde sicil affı yasasından faydalanabilirsiniz. Ancak sicil affı yasasından faydalanmak isteyen kişilerin şu konuyu bilmesi gerekiyor ki kara liste dediğimiz banka borçlarına ait kayıtlar Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi nezdinde tutuluyor. Çıkan yasa bu listedeki sicili temizliyor ama bankların da kendileri için tuttuğu ve risk durumunu içeren kayıtları bulunmakta. Bu yasa bankaların tuttuğu kayıtları kapsamamakta. Bu da demek oluyor ki bankalar bu yasayı uygulamayabilir.

Faydalı: Kolay Kredi

Sicil Affı İle Kredi Notu Artacak mı?

Sicil affı ile kara listeden çıkmanızın ardından eğer bankalar ile tekrar bir finansal ilişki içine girmeniz durumunda yeni borçlarınızı zamanında ve eksiksiz öderseniz kredi notunuz da doğru orantılı olarak artacaktır. Sicilinizin temizlenmesi kredi verilebilirlik durumunuz açısından beyaz bir sayfa niteliği taşımaktadır. Bunu iyi bir şekilde değerlendirip tekrar kara listeye girmemeniz tamamen sizin elinizdedir.

Kredi Sicil Affı Son Dakika

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edilip Şubat 2017 tarihi itibariyle Resmi Gazetede yayınlanarak yasalaşan sicil affı, Türkiye’de ki yaklaşık 1,6 Milyon esnaf ve işvereni yakından ilgilendirmekte. Çünkü kara listeye girmiş olan esnaf ve işveren de bu yasadan faydalanarak isimleri kredi sicili kara listeden siliniyor. Çek senet borçları yüzünden kara listeye girmiş olan esnaf ve işverenler sicillerinin temizlenmesi için 5 yıl beklemek zorunda kalmıyor. Çıkan bu yasa ile ekonomistler ekonomide bir canlanma olacağı konusunda hem fikir.

Sicil Affı konusunda merak ettiklerinizi yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Öğrenme Yolları başlıklı makalemizde findeks, findeks kredi notu öğrenme ve findex kredi notu öğrenme hakkında bilgiler verilmektedir.


YORUM YAZ