Sermayesiz İş Kurmak

Birinin veya birilerinin emri altında çalışarak ömrünün ziyan olduğunu düşünen, kendini köle gibi hissederek bir çıkış yolu arayan, “kaçıp gidesim var köylere dağlara bayırlara lanet olsun şehrine” diye diye isyanını göklere çıkarmış biz zavallı mesaili çalışanların en büyük hayali kendi işini kurup özgürce çalışmaktır. Kendi işinin patronu olarak bir nevi hayatta huzur bulabileceğimize inanırız ama kendi işimizi kurmak sandığımız kadar kolay mı acaba?

Kimileri için kendi işini kurmak bir hayal olarak kalırken kimileri bu isteklerini gerçekleştiriyor. Tabi bu uğurda feda edilenleri de göz önünde bulundurmak lazım. Garanti maaşlı işinden çıkıp belli riskler alarak kendi işini kuran birçok kişinin cesaretine hayran olmamak elde değil. Ancak gel gelelim ya elimizde iş kuracak sermayemiz yoksa? İşte işler orada biraz değişiyor. Sermayesiz iş kurmak mümkün mü? Sermayesiz nasıl iş kurulur? Sermayesiz kurulabilecek işler nelerdir? Bu yazımızda bu konularla ilgili ufak tüyolar ve bilgiler aktaracağız.

Faydalı: Yeni İş Kurmak İsteyenlere Kredi

SERMAYESİZ İŞ KURMAK MÜMKÜN MÜDÜR?

Sermayesiz iş kurmak tabi ki mümkündür ancak sıfır sermaye ile kurulabilecek işler hem kısıtlıdır hem de sizin bilgi ve becerilerinizin yeterliliğine bakıyor. Belli bir konuda kendinizi geliştirmiş olmanız sermayesiz iş kurmanıza olanak sağlayabilir.

Doğrusunu söylemek gerekirse ticaret yapmak istiyorsanız bu işe sermayesiz olarak girmeniz pek mümkün gibi gözükmüyor. Yani limon satayım deseniz limonu alacak sermayeye ihtiyacınız var. Bu sebeple sermayesiz iş kurma fikriniz varsa bu işi yapmanızı sağlayacak bilgi, donanım ve yeteneğe sahip olmanız gerekli. Ticarette ziyade hizmet sektörü sermayesiz yeni iş kurmak daha uygun olacaktır.

SERMAYESİZ KURULABİLECEK İŞLER NELERDİR?

Sermayesiz iş olarak akla ilk gelen sanırım özel derstir. Ama burada da iş yukarıda bahsettiğimiz bilgi ve yeteneğe bakıyor. İyi bir okulun iyi bir bölümünden mezunsanız, bir branşınız varsa pek tabi özel ders vererek para kazanabilirsiniz. (Fikrimi beyan edecek olursam öyle işinizi falan bırakıp da özel ders verme işlerine girmeyin. Piyasa da tonla özel ders veren üniversite öğrencisi var. Ve bence onlar sizden daha uyguna vereceklerdir o dersleri. Ek gelir olarak yapın ama uçuk kaçık fikirlerle kaş yapayım derken göz çıkarmayın)

Bunun yanı sıra bir diğer özel ders verme yöntemi tamamen sizin yeteneğinizle ilgili ki bence bu daha karlı bir adım, çok daha güzel miktarlar kazanırsınız. Mesela bir müzik aleti çalıyorsanız özel müzik öğretmeni olun veya yeteneklerinize göre resim dersi de verebilirsiniz.  Kayak, sürüş, paten, yüzme… bu örnekleri daha da çoğaltabiliriz.

Sermayesiz kurabileceğiniz bir diğer iş alanı ise bilişim olacaktır. Web tasarımcı olmanız için herhangi bir sermayeye ihtiyacınız yoktur. Bilgisayarınız ve elektriğiniz tek sermayenizdir. Web tasarımı şu sıralar oldukça revaçta olan bir meslek olduğu için piyasada kendinize bir yer bulmanız biraz zor olabilir ancak unutmayın ki başarılı insanlar bunun hakkını elbet alacaktır.

Sosyal medya şu sıralar bireysel veya kurumsal her alanda herkesin önem verdiği bir alan. Sosyal medya danışmanlığınızı dışardan kendi evinizden yaparak da bir iş kolu oluşturabilirsiniz. İş sadece müşteri bağlamaya dayanmaktadır. Çok sayıda ve iyi müşteriler ile anlaşırsanız güzel paralar kazanacağınız ve sizin patronu olduğunuz bir işiniz olabilir.

Sosyal medya demişken şu sıralar ortalık bloggerlar ile cayır cayır yanıyor. Aralarında bazıları öyle paralar kazanıyor ki sizin o sabah dokuz akşam altı çalıştığınız işe beş on falan çeker. Bloggerlık tek başına kazandırmıyor yalnız, bir de yanına sosyal medya fenomenliği eklemeniz gerekiyor. Takipçi arttıkça reklam artar, reklam arttıkça kazandığınız para artar. Her ne kadar söylerken basit bir şeymiş gibi söylesek de sosyal medyada takipçi edinmek öyle çok da kolay değil. İlgi çekici farklı bir şeyler denemeniz lazım. Yıl oldu 2017 denenmemiş şey mi kaldı diye düşünmeden edemiyor insan. Ama var ki hala hızla yükselen bloggerlar mevcut.

Şimdi böyle sermayesiz iş derken insanın aklına temizliğe gitmek falan da gelmiyor değil de hangi insan maaşlı işinden çıkıp o işi yapar emin değilim. Varsa öyle hayaliniz boşverin. İnanının o başınızdaki egolu patronlarla uğraşmak daha kolay.

SERMAYESİZ İŞ NASIL KURULUR?

Yukarıdaki yazıyı okuduktan sonra ille de sermayesiz kendi işimi kuracağım diyorsanız yapmanız gereken şey bilgi ve becerilerinize göre kuracağınız işi belirleyip gerekli reklam çalışmalarına başlamaktır. Artık sosyal medya ile kendi reklamınızı yapmanız çok daha kolay. El ilanları bastırarak, tanıdıklarınız aracılığıyla kulaktan kulağa yayarak müşteriler bulabilir ve işinizi yapmaya başlayabilirsiniz.

SERMAYEM YOK İŞ KURMAK İSTİYORUM. NASIL SERMAYE BULABİLİRİM?

Düşündünüz taşındınız ve kendi işini kurma fikrini sermayesiz yapamayacağınızı anladıysanız ya bir yerlerden sermaye bulacaksınız ya da bu sevdadan vazgeçeceksiniz.  Aslına bakarsanız sermayesiz kuracağınız işler size daha çok ek gelir sağlayabilecek seviyedeyken bir sermayeyle kuracağınız işler daha büyük kazançlar sağlayabilir. En ufak ticaret girişiminizde bile belli bir miktar sermayeye ihtiyacınız olduğunu unutmayın.

Göz At: KOSGEB Hibe Kredisi Nasıl Alınır?

Gazetelerde yazıyor mesela kadın bahçesinde solucan yetiştirmiş sonra büyümüş de büyümüş şimdi dünyanın bilmem neresine ihraç ediyormuş. E o da bir sermayeyle başlamış bu işe. Sermayesiz büyümek zor yani.

Faydalı: Teşvik Kredisi

Neyse yani bu işin sermayesiz olamayacağını anlamış iseniz ve iş kuracak sermaye arıyorsanız işte birkaç çözüm;

  • Borç para: Akrabanızdan, eşinizden dostunuzdan borç alabilirsiniz. Ama bu işler biraz sakat.
  • Kredi çekmek: Kredi işi de sakat ama borcunuzu ödemediğinizde banka gelir çatır çatır haczini yapar. Gidip de sülaleye dedikodunuzu yapmaz. Kişisel tercihim birinden borç alacağıma kredi çekmektir. Hangi banka hangi şartlarda kredi veriyor sitemizde birçok yazı var. İnceleyebilir kendinize uygun olanı seçebilirsiniz. Detaylı bilgi için:Mikro Kredi ve İş yeri açma kredisi
  • Ortaklı iş kurma: iş kurarken eğer sermayeniz yoksa bu da mantıklı bir seçenek gibi duruyor. Sermaye işini halledecek bir ortak ile işe girebilir siz de isek ve azminizle yeni işinizi büyütebilirsiniz.

Konu hakkında sorularınız ve görüşleriniz için yorum bölümünü kullanabilirsiniz.

 

 


Bir önceki yazımız olan Kosgeb Hibe Kredisi Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde KOSGEB, kosgeb başvurusu ve kosgep kredisi nasıl alınır hakkında bilgiler verilmektedir.


YORUM YAZ