Senetle Para Veren Kuyumcular

İnsanın her türlü hali olabilmektedir. Bir zaman bir gecede eğlenceye verdiği paraya, bir ay geçindiği dönemlerde yaşanabilmektedir. Hayat sürprizlerle doludur. Zamanında size kredi vermek için ya da paranızı sırf bankada tutmanız için karşınızda el pençe duran bankacılar, işler bozulunca zor zamanınızda kredi verirken bin dereden su getirebilmektedir. Hatta bazıları ise hiç vermemektedir. Hâl böyle olunca da ister istemez bazı alternatif finansman kaynaklarına yönelmek zorunda kalınabilmektedir. Bunlar senetle para veren kuyumcular, tefeciler, senet karşılığı para veren firmalar, gayri resmi faizle para satan kişiler olabilmektedir.

Tefeci Kuyumcular

Kimse bu kadar zor bir durumla karşı karşıya kalmak istemese de; kimi zaman böyle anlar da yaşanabilmektedir. Bu durumda resmi kanallarla para bulma imkanı kalmayan kişi az önce bahsettiğimiz üzere ya tefeciden para alma ya da senetle para veren kuyumcu arama yoluna gidecektir.

Faydalı: Kredi Çıkmıyor Nasıl Para Bulabilirim?

Borç Veren Kuyumcular

Maalesef bu iki durumda da normal banka faizlerine nazaran daha yüksek oranlarda faizle borç verilecektir. Çünkü size borç veren tefeci ve senetle para veren kuyumcu; sizin kendisine gitmiş olmanızla birlikte başka bir çarenizin kalmadığını da peşinen bilmektedir. Bunu da kullanacak, şartları istediği gibi düzenleyecek ve buna da sizi, başka bir alternatifiniz olmadığı için razı edecektir.

İlgili: Para Bulmam Lazım

Senetle Altın Veren Kuyumcular

Yine de böyle bir zor durumda kalınması halinde bile; ilgili nakit ihtiyacının çözümü için banka ile ilgili tüm kanalların zorlanması daha akıllıca olacaktır. Bunun için kredi notu yüksek bir kişiyi kefil göstermek suretiyle ya da ipotek vermek suretiyle kredi başvurusunda bulunulabilinir. Ayrıca bankaya da durumu bir şekilde izah etmek te faydanıza olabilecektir. Tefeci ya da senetle para veren kuyumculara başvuru yapmadan önce bu kanalların da sonuna kadar denenmesinde fayda vardır. Çünkü son pişmanlık fayda vermeyecektir. Bankaya ödeyemediğiniz borcunuz nedeniyle hakkınızda yasal takip işlemleri yapılacaktır, ancak tefeciye borcu ödememe halinde ise farklı uygulamalara maruz kalınılabilinmektedir.

Faydalı: Senet Nasıl Doldurulur?

Hâli hazırda tefecilik zaten ülkemiz yasalarına göre yasaktır, tefecilik yapmak yasaktır. Yasal olmayan işlerle uğraşan kişiler de pek yasalara uyan kişiler olmayacaktır. Bu nedenle bu şekilde borç batağına saplananların tefeci arıyorum demek yerine kendilerine iyi bir kefil aramaları daha akıllıca olacaktır.


Bir önceki yazımız olan Sıfır Faizli Kredi Kampanyaları başlıklı makalemizde 0 faizli kredi, faizsiz kredi ve kredi hakkında bilgiler verilmektedir.


Paylaş
Önceki İçerikİnovasyon Nedir?
Sonraki İçerikONS Nedir?
Ceylan TAŞPINAR, Marmara Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu. 7 Yıl boyunca Groupama Emeklilik Bireysel Emeklilik Departmanı'nda finansal danışman olarak çalıştı, çocuk sahibi olunca işinden ayrıldı. Ekonomi ve finans gelişmelerini takip etmeye devam eden Ceylan TAŞPINAR, evinden yazıları ile Finansca.com'a destek oluyor.

YORUM YAZ