Senetle Araba Alma Yolları

Araba alma istiyorsunuz ancak banka kredinizi onaylamadı veya bankanın talep ettiği peşinat tutarını bulamadınız. Geriye tek bir seçenek kalıyor, senetle araba. Yazımızda senetle araba konusunda tüm merak ettiklerinizi, senetle araba veren galerileri, özetle peşinatsız araç alma yollarını anlatacağız.

Senetle Araba

Banka kredisi ile araba almak için bankaların belirlediği kriterlere uymalısınız. Üzerinize başka bir kredi varsa, kredi kartı ödemeleriniz de veya kredi ödemelerinizde düzensizlik varsa, geliriniz çekmek istediğiniz krediyi karşılamıyorsa bankalar size kredi vermekten kaçınacaktır.

Türkiye’de banka kredisi çekmek isteyenlerin kayda değer bir kısmı bunu bir taşıt sahibi olmak için yapıyor. Bankaların istediği şartları sağlayamayan kişiler ise başka yollara başvuruyor. Bunlardan biri olan senetle araba alma, karşılıklı güvenin gerektiği ve dikkatli olunması gereken bir alım-satım işlemidir.

Taşıt kredileri hakkında detaylı bilgi için kredi ile araba almak isimli makalemize göz atabilirsiniz.

Senetle araba almak istiyorsanız bunu bildiğiniz, güvendiğiniz galerilerden yapmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Güvenmediğiniz, daha yeni açılmış veya geçmişinde sıkıntılar bulunan galeri ve kişileri asla seçmemelisiniz. Yoksa bu alışverişin sonu hiç de sizin istediğiniz gibi olmaz.

Senetle araba almadan önce senet doldurmayı öğrenmek isterseniz, senet nasıl doldurulur isimli makalemize göz atabilirsiniz.

Peşinatsız Senetle Araba Nasıl Alınır?

 • Öncelikle senetle araba satan bir galeriye gitmeli ve aracı beğenmelisiniz.
 • Eğer belirli bir peşinat ödeyecekseniz bunu satıcı ile konuşup karara bağlamalısınız. Peşinat oranı bankalardaki gibi belirli bir miktar değildir, tamamen sizin anlaşmanıza bağlıdır. Peşinat vermeden de aracı satın alabilmeniz mümkün.
 • Bu tür satışlarda genelde satıcı sizin adınıza kendi üzerine banka kredisi çeker, siz de aylık ödemelerinizi satıcıya yaparsınız. Sermayesi güçlü olan satıcılar kredi çekmeden, kendi bünyelerinde finansal durumu çözer.
 • Galerici sizin için bankadan kredi çekerken, aldığı faiz oranı ile size verdiği faiz oranı aynı olmayacaktır. Sizin bankaya ödediğiniz faiz dışında galerici de üzerine % 2 oranında komisyon ekler. Zaten galericileri de senetle araç satmaya bu kadar hevesli olmasının sebebi, hem araçtan, hemde senet üzerinden kar etmeleridir.
 • Satıcı sizin adınıza çektiği kredi ve faiz oranını da tek kalemde gösteren tek bir senet hazırlayacaktır. Senedi imzaladığınız anda, bankaya değil, galeriye borçlanarak araç sahibi olmuş olursunuz.
 • Beğendiğiniz aracı satın almanız için cebinizde olması gereken tek para noter masrafı için, ortalama 270 TL ve rehin masrafı için 170 TL’dir.
 • Tüm noter ve senet işlemlerinin ardından aracın artık resmi sahibi siz olacaksınız.

Yukarıdaki maddeleri okudunuz, şimdide karşılaşabileceğiniz olumsuz durumlardan bahsedelim;

 • Öncelikle ilk aracınızı alıyorsanız mutlaka bu konuda tecrübeli bir yakınınız ile araç bakmaya gidin. Aracı seçtikten sonra mutlaka güvendiğiniz bir ustaya detaylıca aracı inceletin. Bir anlık hevesle, ileride size çok masraf çıkaracak bir araba almayın.
 • Senetle araba aldığınız için yüksek faize maruz kalacağınızı unutmayın. Senetle araba satan galeriler tefeci mantığı ile çalışır ve bankalardan dahi acımasız olurlar.
 • Senetle araç alırken tek senet imzalamamaya gayret edin! Mümkünse senetleri her ay için ayrı ayrı düzenleyin. Diyelim ki borcunuzun yarısından fazlasını ödediniz ancak, sıkıntıya düşerek kalan 3-5 taksitinizi ödeyemiyorsunuz. İnanın bu durumda galeri sizi anında, tek senet üzerinden avukata verecektir. Bu konuya özellikle dikkat etmenizi öneririz. Aylık ödemelerinizi yaptıkça, aylık olarak düzenlediğiniz senetlerinizi almanız en sağlıklısı.
 • Galeriler senetle araç sattığında, aracın üzerine tıpkı bankanın yaptığı gibi rehin koydurur. Tek senet hazırlayıp, yüksek faizle ve yüksek fiyatla araç satan galeri, birde aracınızı borcunuz bitene kadar satamayacağınız şekilde rehinli tutar. Borcun aksaması durumunda ise hem ödediğiniz paralardan, hem altınızdaki arabadan, hemde avukat masraflarına döktüğünüz paralardan olursunuz.
 • Son bir hatırlatma ise, araç sahibi olmanın külfetli olduğunu unutmayın:) Sadece sigorta masrafının bile 1000 TL’yi bulduğu, benzin, mazot fiyatlarının dünyada benzersiz olduğu, araç vergilerinin bu denli yüksek olduğu ülkemizde maalesef araç sahibi olmak bir lüks.

Senetle Araba Satan Galerilere Güvenilir mi?

Senetle araba satın alırken, sizin karşı tarafa duyduğunuz güven dışında onun da size güvenmesi önemlidir. Bunun yanında tabi ki galerici de kendini güvenceye almak ister. Bunun için de noterde arabayı satarken üstüne rehin koydurmak isteyecektir. Bu şart gerçekleşmediği taktirde galerici satışı zaten size vermez. Tek senet olarak düzenlenen meblağ kapanmadıkça, arabanın üzerindeki rehin kalkmayacak ve siz bu durumda borç bitene kadar aracı satamayacaksınız demektir.

Senedin vade günü geldiğinde siz hala borcunuzu kapatamamışsanız, satıcı bu senedi avukata verebilir. Tek senet düzenlendiği için ondan önceki ödemelerinizi dikkate almayıp, aracınız tekrar galericiye teslim edilebilir. İşte bu yüzden senetle araba alırken bir kez daha düşünün deriz.

Senetle Araba Veren Galeriler

Senetle araba veren galeriler şunlardır dememiz çok zor. Galerilerin büyük bir kısmı, sizin borcunuzu ödeyebileceğinizi düşünüyorsa, senetle araba satar. Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa gibi büyük illerde dahi senetle araba satışı hala devam etmektedir. Özetle senetle araba veren galeriler her ilde bulunur. Bu durum biraz sizin pazarlık yeteneğinize kalmış.

Kredi notlarının Findex ile halka açılmasından sonra, bu tarz işletmelerde araç satmadan önce kredi notuna bakmaya başladı. Galeriler banka kadar katı olmasa da, kredi notunuza bakarak, borç ödememe riskiniz hakkında bilgi almaya çalışır.

Özet; İkinci el araba almak başlı başına zor bir işken, bunu peşinatsız ve senetle yapmak çok daha zordur. Galeriler size araçların piyasa değerinden daha yüksek fiyat çeker, üstüne ekstra masraf ekler. Borcun tek senet şeklinde düzenlenmesi, araca ipotek koyulması vb. durumlar ilerde başınızı ağrıtır. Senetle araba alırken, çok daha dikkatli ve uyanık olmalısınız.

Senetle araba konusu hakkında sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz. 


Bir önceki yazımız olan Taşıt Kredisi Neden Onaylanmaz? başlıklı makalemizde araç kredisi neden onaylanmaz, taşıt kredisi ve taşıt kredisi neden çıkmaz hakkında bilgiler verilmektedir.


YORUM YAZ