Senetle Altın

Acil para ihtiyacınızda veya birikim yapmak istediğiniz durumlarda banka kredisi çekmek istemiyorsanız başvurabileceğiniz yöntemlerden biri de senetle altın almak olabilir.

Senetle aldığınız altını ister altın olarak tutabilir, isterseniz de bozdurarak acil nakit ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Özellikle düğün zamanı çok revaçta olan senetle altın alma işlemi kredi çekemeyenler için kurtarıcı olabiliyor.

Kredi çekmek için başvurduğunuz bankalardan olumsuz yanıt almış iseniz, kredi notunuz kredi çekmek için yeterli değil ise acil para ihtiyaçlarınızda senetle altın almanız makul bir çözüm olabilir. Ancak bu konuyu enine boyuna düşünmenizde fayda var. Senetle aldığınız altın, para vs. aslında tefeci benzeri kişilerle muhatap olduğunuz anlamına gelmektedir. Bu da borç para bulmak için belki de en güvenilir olmayan yöntemlerden biridir.

Göz at: Gram Altın Almak Karlı mı?

Günümüzde kredi kartı kullanımının artmasıyla birlikte kredi kartıyla altın alma oranı da büyük ölçüde artmıştır. Eğer kredi kartınız var ve yeterli limite sahipseniz size tavsiyemiz altınınızı kredi kartı ile almanızdır.

Şunu unutmamanız gerekir ki senetle altın alımı başınıza bir takım sıkıntılar doğurabilir. Tabii ki borcunuzu ödeyememeniz ve borcunuzun faizle katlanması durumlarında.

Kredi kartı ile altın aldığınız taktir de banka komisyonu olarak alınan tutar, senetle aldığınız altının faiz tutarından daha düşüktür. Yani kredi kartıyla altın almak daha karlıdır.

Senetle Altın Veren Kuyumcular

Senetle altını Türkiye’nin birçok yerinde çeşitli kuyumculardan alabilirsiniz. İstanbul, Ankara, İzmir, Hatay, Diyarbakır gibi birçok kentte senetle altın satan kuyumcular bulunmakta. Özellikle büyük şehirlerde senetle altın satan birçok altın sarfı mevcut. Google haritalardan size en yakın senetle altın satan kuyumcuların telefon numarasını bulabilirsiniz.

İlgili: Altın Fiyatları Ne Olur?

Eğer senetle altın almayı düşünüyorsanız hiç bilmediğiniz bir yerden değil de birinin tavsiye ettiği bir yerden almanız bir bakıma daha güvenilir olacaktır. Senetle aldığınız altını bildiğiniz, tanıdığınız bir kuyumcudan almak çok daha tercih edilmesi gereken bir yöntemdir.

Senetle Altın Nasıl Alınır?

Senetle altın satışı yapan bir altın sarrafına giderek senetle altın almak istediğini belirtmelisiniz. Kuyumcularda her altının gramına göre fiyatı bellidir. Ancak altını elden taksitle almanızdan dolayı üstüne bir miktar daha para ekleneceği gerçeğini unutmayınız. Sadece senetle altın satan yerler değil, kredi kartsız taksit yapan her yer ürün satışlarında üstüne ciddi tutarlar koyarak bu işlemi gerçekleştiriyor. Bunun senetle altın satımında da olması çok normaldir.

Senetle istediğiniz her türlü altını alabilirsiniz. Gram altın, çeyrek altını bilezik veya setler fark etmez. Ama size tavsiyemiz işçilik olmayan veya çok az olan ürünleri seçmenizdir. Böylelikle altını bozdurduğunuz zaman zarar etmezsiniz.

Senetle Altın Kaç Taksit Yapılır?

Senetle altın almanız durumunda senedin kaç taksite bölüneceği alıcı ve satıcı arasında belirlenmektedir. Taksit sayısı arttıkça üzerine konulan faiz de artacaktır.

Faydalı: Son 20 Yılın Altın Fiyatları

Eğer senetle altın almayı düşünüyorsanız senedinizi bütçenize ve ödeme imkanınıza uygun olarak böldürmelisiniz.

Senetle Altın Almak Güvenli mi?

Finansca olarak senetle yapılan alışverişi genel olarak güvenilir görmüyoruz. Özellikle senetle para veya senetle altın durumlarında, ancak daha önce de değdiğimiz gibi kuyumcu arkadaşınız, akrabanız veya güvendiğiniz bir ahbabınızsa biraz daha güvenilir hale gelebilir.

Yine de önceliğinizin banka kredisi veya kredi kartı olmasını aksi durumlarda zorunda kalırsanız senetle altın almanızı öneririz.

Senetle altın konusu hakkında sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

 


Bir önceki yazımız olan Altın Hesabı Nedir? başlıklı makalemizde altın, gram altın hesabı ve nedir hakkında bilgiler verilmektedir.


YORUM YAZ