PTT Kart

PTT’nin banka ve kredi kartlarına alternatif olarak piyasaya sürdüğü PTT kart nedir, başvurusu nasıl yapılır, bakiye öğrenme, sorgulama nasıl yapılır yani kısaca PTT kart hakkında tüm merak ettiğiniz konuları basitçe cevapladık.


 

PTT Kart Nedir?

PTT kart, Denizbank işbirliği ile oluşturulan, ön yüklemeli para kartıdır. Kredi kartına alternatif olarak piyasaya sürülmüştür ve kredi kartı kullanmaya çekinen, borç yapmayı sevmeyenler, kredi kartı aidatı istemeyenler biçilmiş kaftan diyebiliriz.

Karta yapacağınız para yüklemesi ile, dilediğiniz yerde harcama yapabilirsiniz. Denizbank işbirliği sayesinde PTT şubeleri dışında, Denizbank ATM’lerinde de kullanma imkanınız bulunuyor.

PTT’nin sitesine buradan girerek daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.


 

PTT Kart’ı Nerelerde Kullanabilirim?

PTT kartınızı pos cihazı olan tüm alışveriş noktalarında kullanabilirsiniz. Kartın bir diğer güzel özelliği ise, yurt dışında da kullanabilme imkanı. Kartınızı hiç bir işlem yapmaya gerek duymadan, yurt dışı seyahatlerinizde, dilediğiniz noktada kullanabilirsiniz.


 

PTT Kart Ücretli mi?

PTT kart başvurusu tamamen ücretsiz. Size en yakın PTT şubesine giderek posta çeki hesabı açtırmanız yeterli. İşlem sonunda anında kartınızı alabiliyorsunuz. Banka kartı almaktan çok daha zahmetsiz ve güvenlik önlemleri banka standartlarında. Banka kartı alırken de bir ücret ödemiyorsunuz ancak bankalar daha sonra hesabınızdan kesinti yaparak kart ücretini sizden tahsil ediyor. PTT kartta ise böyle bir durum söz konusu değil. Kartı alırken imzalayacağınız sözleşmede kartın ücretsiz olduğunu belirten maddeyi göreceksiniz.


 

PTT Kart Hesap İşletim Ücreti

PTT kartı için hesap işletim ücreti ödemiyorsunuz. Bu durum belirli süreli bir kampanya değil. Kartı kullandığınız sürece hesap işletim ücreti yada farklı bir ücretle karşılaşmıyorsunuz. Bu durumda kart kullanmak gerçekten avantajlı hale geliyor. Para taşımak, hırsızlık vb. durumlar yüzünden riskli ancak PTT kart ile paranızı kartınıza yükleyerek güvenle kullanabiliyorsunuz.


 

PTT Kredi

PTT kart kullanıcılarına sağlanan hizmet ile, kartınızda para olmasa dahi nakit avans çekebiliyorsunuz. Nakit avans faizleri ise bankaların çok daha altında.

PTT kart kullanıcılarının bir diğer avantajı ise PTT kredi. Emekli maaşınızı PTT’den çekiyor olmanız durumunda emekliler için ihtiyaç kredisi imkanı bulunuyor. Kredinin masrafı ise sadece 10 TL. Kredi faiz oranları bankaların çok daha altında. 40 000 TL’ye kadar 36 ay vade çekme imkanınız bulunuyor.

PTT Kredi Başvurusu

PTT kredi başvurusu için en yakın PTT şubesine gitmeniz yeterli. Şimdilik sadece emeklilerin faydalanabildiği kredi ürünlerinin yakında genişleyeceğini düşünüyoruz. Uygun faiz oranları, dosya masrafının sadece 10 TL olması


 

PTT Kart Bakiye Öğrenme, Sorgulama

PTT bir banka olmasa dahi banka kadar kusursuz hizmet veriyor. Kartınızın bakiyesini sorgulamak, öğrenmek için PTT’nin sitesine girmeniz yeterli. TC. Kimlik numaranız ve şifreniz ile PTT kart bakiyenizi sorgulayabiliyorsunuz. Ayrıca PTT ATM’lerinden ve Denizbank ATM’lerinden de kart bakiyenizi öğrenebilirsiniz.


 

PTT Kart Başvurusu

Yazımızın üst kısmında da belirttiğimiz gibi, en yakın PTT şubesinden ptt kart başvurusu yapabilirsiniz. Şuan için internet üzerinden başvuru yapılamıyor ancak PTT’nin her yerde şubesi olduğunu düşünürsek, kolayca kart başvurusu yapabileceğiniz bir gerçek.

Bankaların yaptığımız her işleme masraf çıkardığını, sürekli bizi soymaya çalıştığını hepimiz biliyoruz. Bu yüzden PTT kartı şiddetle tavsiye ediyoruz. Masrafsız kart alternatifi için Hesap işletim ücreti almayan bankalar makalemize göz atabilirsiniz. Listede en az PTT kart kadar avantajlı masrafsız bankacılık ürünleri göreceksiniz.

PTT kart hakkında merak ettiklerinizi yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


Bir önceki yazımız olan Kredi Kartım Kayboldu, Çalındı Ne Yapmalıyım? başlıklı makalemizde kredi kartı kaybolması, kredi kartım çalındı ve kredi kartım kayboldu hakkında bilgiler verilmektedir.


YORUM YAZ