PTT Çalışma Saatleri

Osmanlı İmparatorluğu’ndan günümüz Türkiye Cumhuriyeti ‘ne miras kalan birkaç kurumdan bir tanesi olan PTT; 23 Ekim 1840 tarihinde kurulmuştur. İlk postahane İstanbul ilinde Yenicami avlusunda Postahane-i Amire adıyla hayata geçirilmiştir. Birçok isim değişikliği yaşayan PTT son olarak Mayıs 2013 itibariyle Posta ve Telgraf Anonim Şirketi adını almıştır. Son yıllara bakıldığının çok büyük atılımlar yaptığı görülecek olan PTT ‘nin; bugün özel şirketlerle yarışır halde posta ve telgraf hizmetleri yürüttüğünün, yine bunun yanı sıra; para transferi, kredi hizmeti, maaş ödemeleri, PTT Matik hizmeti, kargo ve lojistik faaliyetleri, vs gibi daha birçok alanda koşturduğunu görmekteyiz.

Postane Çalışma Saatleri

PTT Çalışma Saatleri,

08:30 – 12:30

12:30 – 13:30 Öğle Arası

13:30 – 16:30 Kapanış

Göz At: PTT Bank EFT Saatleri

PTT Çalışma Günleri

Tüm PTT şubeleri hafta içi her gün hizmet vermektedir.

PTT, diğer kamu ve özel kurumlar ile yapmış olduğu anlaşmalarla ( Karayolları Genel Müdürlüğü – HGS, Milli Piyango – bilet satışı, iletişim şirketleri – fatura tahsilatı, dijital yayın – fatura tahsilatı, bankalar – kredi / kredi kartı ödemesi, vs. ) birçok konuda tahsilat noktası olduğunu da söyleyebiliriz.

İlgili: PTT Kart

PTT Mesai Saatleri

Yine PTT bünyesinde olan PTT Kargo ’dan da biraz bahsedecek olursak; son yıllarda vatandaş tarafından çok sık tercih edilen, özel sektördeki rakiplerine ciddi anlamda kafa tutan bir marka haline geldiğini görmekteyiz. 2008 yılından bu yana kargoculukta sürekli yenilikleri vatandaşlarının hizmetine sunan PTT Kargo ‘nun son projesi olan Kargomatik (personele gerek kalmadan kargo teslimini sağlayan bir sistem) uygulaması da sektörde çığır açacak gibi duruyor. Şimdi de PTT kargo çalışma saatlerine bir bakalım.

Faydalı: PTT Kredi

PTT Kargo Çalışma Saatleri

PTT Kargo çalışma saatleri; hafta içi öğleden önce saat 08:30 – 12:30 arasında, öğleden sonra ise saat 13:30 – 16:30 arasında olacak şekilde ayarlanmıştır. PTT Kargo saat 12:30 – 13:30 arasında öğle yemeği arası vermektedir. Ancak bazı PTT Kargo şubelerinde öğle arası da olmamaktadır.

PTT Cumartesi Açık mı?

PTT şubeleri birer kamu hizmeti veren kurum oldukları için mesai saatleri dışında açık değildir. Bu mesai dışı dediğimiz zaman dilimleri ise hafta sonu tatiller ve resmi tatillerdir. Yani PTT Cumartesi açık değildir. Ancak bunun bir istisnası vardır ki; hemen bunu da sizlerle paylaşalım. Bazı PİM (Posta İşleme Merkezi) ‘ler ile Posta – Kargo Dağıtım Merkezlerinin yine bazıları Cumartesi günleri öğleye kadar yarım gün olarak çalışmaktadır. Bu durum vatandaşlar tarafından PTT Cumartesi günleri açık olarak algılansa da; bu sadece PİM ‘ler ve Posta – Kargo Dağıtım Merkezleri için geçerli olan bir durumdur.


YORUM YAZ