Portföy Nedir?

Portföy kelimesi; hemen hemen hepimizin günlük hayatında kullanmakta olduğu kelimelerden birisi olmasına rağmen; çoğu tüketici portföyün tam olarak kelime anlamını bilmeden kullanmaktadır. Bu yazımızda portföy nedir hususunda sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Portföy

Portföy; herhangi bir yatırımcı tarafından aynı ya da değişkenlik gösteren özellikleri bulunan yatırım araçlarına yaptığı yatırımların bir araya gelmesi suretiyle ortaya çıkan toplam değerdir. Bu yatırım araçları altın, döviz, nakit para, tahvil, vadeli mevduatlar, hazine bonosu ya da tahvil gibi değerler olabilir.

Portföy Ne Demek?

Bu portföylerin doğru zamanda doğru yatırım aracına yönlendirilmesi ve en verimli şekilde yönetilmesi işlemine ise portföy yönetimi denmektedir. Portföy yönetimi konusu çok önem arz etmekte olup, bazı yatırımcılar, sermayelerini değerlendirmek için dışarıdan portföy yönetimi danışmanlığı hizmeti alabilmektedir. Bu hizmetler ise; piyasanın nabzını sürekli tutan, gerek siyasi ve gerek ekonomik gelişmeleri an ve an takip eden, ekonomi konusunda uzman ekipler tarafından verilmektedir. Forex gibi dijital ortamda bulunan borsalarda özellikle portföy yönetimi adına gerek aracı kuruluşlar ve gerekse diğer başka danışmanlık şirketleri tarafından destek verilmektedir.

Portföy Yönetimi

Portföyün iyi değerlendirilmesi demek yatırımcının para kazanması, kötü değerlendirilmesi ise yatırımcının para kaybedeceği anlamına geleceği için portföy yönetiminin çok iyi bir şekilde yapılması gerekmektedir. Portföyü kısa vadeli, yüksek kârlı ve riski de o derece yüksek işlerde değerlendirmeyi tercih etmek yerine, uzun vadeli ve risk oranı açısından daha düşük seviye bulunan yatırımların değerlendirilmesi daha akıllıca olacaktır. Bankalar tarafından da portföy yönetimi hizmeti verilmektedir. Üstelik bu hizmet karşılığında alınan hizmet bedeli ise  çok cüzi rakamlardadır. Bu nedenle portföyünüzü değerlendirmesi için bankanızdaki uzmanlardan da yardım isteyebilirsiniz.

Faydalı: Broker Nedir?

Yeri gelmişken portföy kelimesinin; Latince kökenli bir kelime olduğunu, portfolyo kelimesi ile benzerlik gösterdiğini, bir çalışma ile alakalı belgelerin bir araya getirildiği ve toplandığı dosya anlamına geldiğinin de altını çizelim. Portföy; sanat, finans, vs. gibi alakasız sektörlerde de kullanılmakta, sektörden sektöre farklı anlamlar taşıyabilmektedir. Bizi finans kısmı ilgilendirdiği için sizlere kısaca portföy nedir ve portföy yönetimi ile ilgili bilgi paylaşımında bulunduk.


Bir önceki yazımız olan Politika Faizi Nedir? başlıklı makalemizde faiz, merkez bankası ve nedir hakkında bilgiler verilmektedir.


Paylaş
Önceki İçerikPolitika Faizi Nedir?
Sonraki İçerikTemettü Nedir?
Ceylan TAŞPINAR, Marmara Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu. 7 Yıl boyunca Groupama Emeklilik Bireysel Emeklilik Departmanı'nda finansal danışman olarak çalıştı, çocuk sahibi olunca işinden ayrıldı. Ekonomi ve finans gelişmelerini takip etmeye devam eden Ceylan TAŞPINAR, evinden yazıları ile Finansca.com'a destek oluyor.

YORUM YAZ