Politika Faizi Nedir?

Bugünkü yazımızda sizlere ülkemizde T.C. Merkez Bankası tarafından yürütülmekte olan para politikaları hakkında genel anlamda bilgi paylaşımında bulunacak ve yine politika faizi nedir konusunda sizleri aydınlatmaya çalışacağız.

Politika faizi; T.C. Merkez Bankası tarafından 1 hafta vadeli repo ihalesi için belirlenen faiz oranına denmektedir. T.C.  Merkez Bankası belirleyeceği bu faiz oranına göre, bankacılık sektöründe faaliyet yürüten kamu ve özel bankaların repo konusundaki taleplerini karşılamaktadır. Diğer bir deyişle T.C. Merkez Bankası politika faizi ile piyasadaki repo ihale faiz oranlarını belirlemektedir. Bankaların T.C.  Merkez Bankası ‘na repo yapmalarının sebebi ise; kendilerine fon oluşturmak istemeleridir.

Politika faizi; T.C. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu tarafından yapılan aylık toplantılar sonucunda alınacak kararlara göre belirlenmektedir. Bu kurul tarafından piyasa şartlarına ve küresel ekonomik şartlara göre politika faizinin indirilmesine, çıkarılmasına ya da sabit kalmasına karar verilebilmektedir. Döviz de yaşanan hareketlenmeler ve dalgalanmalar durumunda yapılacak müdahale sırasında da faiz bir enstrüman olarak kullanılmaktadır.

Politika Faizi Artarsa Ne Olur?

T.C. Merkez Bankası ‘nın politika faizini yükseltmesi durumunda, bankalar T.C. Merkez Bankası ‘na 1 haftalık repo yaparken maliyetler yükselmiş olacaktır. Dolayısıyla buradan hareketle bankaların ellerindeki nakit miktarı azalmış olacak, bu da kredilerdeki faiz oranlarının yükselmesi ile sonuçlanacaktır. Tabiri caizse ekonomi de hep bir domino taşı etkisi yaşanmaktadır. Olumlu gelişmeler de arka arkaya birbirini takip ederek kısa sürede piyasaya ulaşmakta, olumsuz gelişmeler de aynı şekilde kısa sürede silsile yoluyla piyasaya ulaşmakta ve etkisi altına almaktadır.

Kredi faiz oranlarının yükselmeye başlamasına paralel olarak; mevduat faiz oranlarında da yükseliş yaşanacaktır. Böylelikle ekonomi bir soğuma sürecine girecektir. Yükselen faizin tek olumlu etkisi ise döviz kurlarında düşüşe neden olmasıdır. Faizlerin tekrar düşüşe geçmesi ile birlikte döviz kurunda da yukarı yönlü bir hareketlenme olacaktır. Her ne kadar faizlerin yüksek olması döviz kurunu düşürüyor olsa da; yaşanacak döviz dalgalanmalarında faiz artırımına gidilmesi en son seçenekler arasındadır. Döviz kuru ile mücadelenin en önemli faktörü, ülkeye dışarıdan döviz getirilmesi, yani ihracatın artırılması ve ithalatın azaltılmasına yönelik önlemlerin artırılmasıdır.


Bir önceki yazımız olan MERSİS Nedir? başlıklı makalemizde gümrük, merkezi sicil kayıt sistemi ve mersis giriş hakkında bilgiler verilmektedir.


Paylaş
Önceki İçerikMoneyGram Nedir?
Sonraki İçerikPortföy Nedir?
İstanbul Üniversitesi İktisat Mezunu, Finansca.com a bilgi birikimi ve makaleleri ile katkı sağlıyor.

YORUM YAZ