PayPal Nedir?

İnternetin ve teknolojinin gelişmesi hayatımızı A ‘dan Z ‘ye değiştirdi diyebiliriz. Bunun içine ekonomik hayatımızı, günlük hayatımızı, sosyal hayatımızı, iş hayatımızı, vs. tüm hepsini katabiliriz.  Bir örnek vermek gerekirse; internet ve teknoloji sayesinde bugün bir tıklama yaparak dünyanın diğer ucunda bir kişiye anında para gönderebiliyoruz. Bugünkü yazımızda bu konuyu ele alacak ve sizlere bu yönde faaliyet gösteren bir şirket olan Paypal nedir kısaca tanıtmaya çalışacağız.

PayPal Ne Demek?

Paypal; merkezi Amerika Birleşik Devletleri Kaliforniya eyaletinde bulunan ve 1998 yılında kurulmuş internet üzerinden online ödeme imkanı sağlayan bir sistemdir. Ödeme yapmanın yanı sıra kullanıcılar arası para transferi de mümkündür. Bunun için para gönderilmek istenen hesaba ait kişinin e – posta adresinin bilinmesi yeterlidir. Ödeme sistemi konusunu biraz açacak olursak; herhangi bir kredi kartı bilgisi vermeye gerek kalmadan Paypal bakiyesi ile ödeme yapılabilmektedir. Bu da güvenliği arttırmaktadır.

PayPal Nakit

Paypal nedir kısaca tanımını yaptıktan sonra biraz da Paypal ‘ın işleyişinden bahsedecek olursak; banka hesabından Paypala para aktarma yapabilir, Paypal’dan direkt banka hesabına para aktarma yapabilir, yine kredi kartınızla Paypala para yatırıp online alışverişlerinizde kullanabilir, arzu ederseniz başka bir Paypal kullanıcısına e – posta adresi ile para gönderebilirsiniz. Aynı zamanda Paypal üzerinden döviz de alıp satabilirsiniz. Ancak burada bir hatırlatma yapalım; alım ve satım fiyatları normal piyasaya göre daha düşüktür. Bunun sebebi Paypal ‘ın amacının para transferi olmasındandır, döviz alım satımı olmamasındandır. Ancak para transferinde farklı bir para birimi göndermek isteyenler için ise bu durum güzel bir fırsattır.

Faydalı: Yurt Dışına Para Gönderme Yolları

PayPal Türkiye

Paypal Türkiye ile ilgili de birkaç kelam edecek olursak; yakın zamanda maalesef Paypal yaşadığı bazı bürokratik problemler nedeniyle ülkemizdeki faaliyetlerini geçici olarak durdurmuştur. Ancak şirket tarafından yapılan son açıklamaya göre geri dönme konusunda çalışmaların devam ettiği ve Paypal ‘ın 2017 yılı itibariyle tekrar Türkiye ‘de faaliyetlerini sürdürmeye devam edeceği belirtilmektedir.

PayPal Hesabı Nasıl Açılır?

Paypal nedir nasıl kullanılır sizlere aktardıktan sonra şimdi de kısaca Paypal hesabı nasıl açılır hemen sizlerle paylaşalım. Bunun için buradan linkine girip ilgili yerleri doldurmanız yeterlidir. Ancak şirket Türkiye ‘deki faaliyetlerini durdurduğu için www.paypal.com.tr adresinde şu an için hesap açılamamaktadır.

PayPal Alternatifi

PayPal Türkiye’de faaliyetlerini durduruğu için, kullanıcılar alternatif platform arayışına girdi.

İşte PayPal alternatifi 5 Platform;

  • BKM Express
  • 2Checkout
  • Payoneer
  • Payza
  • WebMoney

Bir önceki yazımız olan Banka Borç Sorgulama başlıklı makalemizde borç öğrenme, borç sorgulama ve kredi borcu öğrenme hakkında bilgiler verilmektedir.


Paylaş
Önceki İçerikLikidite Nedir?
Sonraki İçerikLansman Nedir?
Ceylan TAŞPINAR, Marmara Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu. 7 Yıl boyunca Groupama Emeklilik Bireysel Emeklilik Departmanı'nda finansal danışman olarak çalıştı, çocuk sahibi olunca işinden ayrıldı. Ekonomi ve finans gelişmelerini takip etmeye devam eden Ceylan TAŞPINAR, evinden yazıları ile Finansca.com'a destek oluyor.

YORUM YAZ