ONS Nedir?

Altın ile adını çok sık birlikte duyduğumuz ons kelimesi ne anlama gelir maalesef ülkemizde pek bilinen bir mesele değildir. Türkiye ‘de altının değerlendirmesi daha çok Altının gram fiyatı üzerinden ya da küçük altın fiyatı üzerinden takip edilmektedir. Yurt dışında ise altın fiyatları daha çok ons fiyatı üzerinden takip edilmektedir. Altının ons fiyatının değişmesi ile birlikte altının gram fiyatı ve tabii ki küçük altın fiyatları, yarım altın fiyatları, vs. gibi altınla alakalı tüm ürünleri fiyatı da bu doğrultuda değişmektedir. Altın ve ons üzerine bu kadar konuştuktan sonra bugünkü yazımızda pek bilinmeyen bir konu olan ons nedir, ons nasıl hesaplanır hususunda sizleri kısaca bilgilendirmeye çalışacağız.

ONS Ne Demek?

Ons, platin, altın, gümüş gibi kıymetli madenlerin ya da yakut, elmas, vs. gibi değerli taşların ölçülmesi için kullanılan bir ağırlık ölçüsü birimidir. Fransa ‘da ons ölçü birimi 30.59 grama, Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere ‘de ons ölçü birimi ise 28.349 grama tekabül etmektedir.

ONS Altın

Altın açısından ele alacak olursak; küresel altın piyasasında 1 ons altın 31.10 gram altına tekabül etmektedir. Yani haberlerde duyduğumuz altının onsu olarak belirtilen rakam bize 31.10 gram altını ifade etmektedir.

ONS Nasıl Hesaplanır?

Ons hesaplama için ise basit bir matematik  işlemi yeterlidir. Önce verilen ons fiyatına göre; altının bir gramının ne kadar olduğu hesaplanacaktır. Daha iyi anlaşılması için sizlere hemen bir örnek verelim; altının ons fiyatı şu an için 1350 Amerikan doları seviyelerinde seyretmektedir. Şimdi anlayacağımız üzere bu 1350 Amerikan doları; az önce de belirttiğimiz üzere 1 onsun fiyatıdır yani 31.10 gram altının fiyatıdır. Buradan altının gram fiyatını bulmak için yapılması gereken; 1350 / 31.10 işlemidir. Sonuç 43,40 çıkmaktadır. Bu rakam altının gram fiyatıdır. Ancak bu rakam Amerikan doları cinsindendir. TL ‘ye çevirmek için de günümüz kuru olan 2,98 TL  ile çarparsak altının gramı 129 TL olarak hesaplanacaktır.

Altın ONS Fiyatı

Altının ons fiyatı çıkabilir veya inebilir. Altının ons fiyatını etkileyen faktörlere genel olarak baktığımızda; küresel olaylar, döviz kurları, petrol varil fiyatları, vs. gibi önemli etkenlerin olduğu görülecektir.

Faydalı: Bankaların Altın Fiyatları

Özellikle petrol – altın fiyatları ilişkisi çok nettir. İkisi de genelde doğru orantılı olarak artış göstermektedir.

ONS nedir konusu hakkında sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.


Bir önceki yazımız olan Kuveyt Türk Altın Fiyatları başlıklı makalemizde altın, altın fiyatları ve altın hesabı hakkında bilgiler verilmektedir.


Paylaş
Önceki İçerikSenetle Para Veren Kuyumcular
Sonraki İçerikPTT Çalışma Saatleri
İstanbul Üniversitesi İktisat Mezunu, Finansca.com a bilgi birikimi ve makaleleri ile katkı sağlıyor.

YORUM YAZ