Öğrencilik kısıtlı parayla çok şey yapma üzerine geçer. Para sıkıntısı çekmeyen üniversite öğrencisi yok denecek kadar azdır. Burada kredi kartları öğrencilerin imdadına yetişiyor. Bir çok banka, öğrenciler için kredi kartı sunuyor, sizler için en cazip öğrenci kredi kartlarını araştırdık.

Öğrenci Kredi Kartı

Kartlara bakmadan önce, öğrenci kredi kartı seçiminde dikkat edilecek noktalara göz atalım.

  • Yıllık aidatının olmaması yada düşük olması, geliri kısıtlı olan öğrenciler için çok önemli.
  • Kredi kartının sunduğu kampanyalar. Sinema, konser, kafe, restoran, müze indirimleri çok işinize yarayacak.
  • Borç gecikme faizinin düşük olması. Öğrenci olup da borcunu zamanında ödeyebilen azdır:)
  • Harcamalarınızdan puan kazanabilmeniz. Biriken puanlarla parasız olduğunuz bir dönem yemek yediğiniz de önemini anlıyorsunuz:)

Kredi kartları zor zamanlarda kurtarıcı görevi görse de bilinçsiz kullanımda büyük sıkıntılara yol açabiliyor. Bu yüzden kredi kartı aldıktan sonra harcamalarınıza dikkat etmenizi öneriyoruz. İşte öğrenciler için araştırdığımız 6 cazip öğrenci kredi kartı;

1-  İş Bankası – İş’te Üniversiteli Kredi Kartı

İş Bankası - İşte Üniversiteli Kredi Kartı
İş Bankası – İşte Üniversiteli Kredi Kartı

İşte Üniversiteli kredi kartı, en çok kullanılan öğrenci kredi kartlarının başında geliyor. Kartın ilk yıl, yıllık kart ücreti bulunmuyor. Kart limiti öğrenciler için 400 TL olarak belirlenmiş. Borç gecikme faizi ise %2.62

Kartla birlikte Maximum kredi kartı özellikleri de geliyor. Yani Maximum kredi kartında bulunan tüm kampanya ve avantajlar bu kart için de geçerli. Alışverişlerinizde anlaşmalı işyerlerinden MaxiPuan kazanabiliyorsunuz. Bir diğer cazip özelliği ise kartın Müze Kart olarak kullanılabilmesi. 1 yıl boyunca Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı müzeleri ücretsiz ziyaret edebiliyorsunuz.

Kart limiti 400 TL fakat ödemelerinizde sıkıntı olmadığı taktirde banka limit artırımı yapıyor.

Yıllık Kart Ücreti: İlk yıl ücretsiz, sonraki yıllar 20 TL

2- Ziraat Bankası – Genç Kart

Ziraat Bankası Genç Kart Kredi Kartı
Ziraat Bankası Genç Kart Kredi Kartı

Bildiğiniz gibi KYK burs ve kredi ödemelerini Ziraat Bankası Yapıyor. Öğrenim kredisi veya burs alıyorsanız, en yakın Ziraat Bankası’na giderek Genç Kart istediğinizde kart başvurunuz hızlıca onaylanıyor.

Genç Kart’ın bir diğer cazip özelliği ise 5 yıl boyunca kart aidatının olmaması. Kart yıllık ücreti çok büyük paralar olmasa da, öğrenci için minimum maliyeti olması önemli. Genç Kart’ın limiti lisans öğrencileri için 500 TL, yüksek lisans öğrencileri için 800 TL, doktora öğrencileri için ise 900 TL olarak tanımlanıyor.

Kart ile birlikte Ziraat Bankası Maximum kredi kartı özellikleri de geliyor. Yani Maximum kartta bulunan tüm avantaj ve kampanyalardan faydalanabiliyorsunuz. Bununla birlikte MaxiPuan özelliği sayesinde, anlaşmalı işyerlerin de yaptığınız harcamalarınızdan puan kazanabiliyorsunuz.

Genç Kart Yıllık Kart Ücreti: 5 yıl boyunca ücretsiz, sonraki yıllar 15 TL

3- TEB – ÜniversiTEB Kredi Kartı

TEB - ÜniversiTEB Kredi Kartı
TEB – ÜniversiTEB Kredi Kartı

Türkiye Ekonomi Bankası tarafından sunulan öğrenci kredi kartı ÜniversiTEB’in, üniversite öğrencileri arasında kullanımı yaygın. Kart 400 TL limitle geliyor, düzenli ödemeler yapıldığında banka kart limitini artırıyor. Kartın gecikme faizi ise %2.60. ÜniversiTEB’in yıllık kart ücretinin 6.9 TL olması dikkat çekiyor.

ÜniversiTEB, Bonus Card özellikleri ile birlikte geliyor. Yani Bonus Card’lar da bulunan tüm avantaj ve kampanyalardan bu kart ile de faydalanabiliyorsunuz.

Kartın sunduğu avantajlardan da bahsetmekte yarar var. ÜniversiTEB kredi kartı ile hafta içi yapacağınız 50 TL ve üzeri harcamalar ile, hafta sonu gideceğiniz sinema yada tiyatro bileti %50 indirimli alabiliyorsunuz.

ÜniversiTEB Yıllık Kart Ücreti: 6.9 TL

4- AKBANK – Axess Exi26 Kredi Kartı

Akbank - Axess Exi26 Kredi Kartı
Akbank – Axess Exi26 Kredi Kartı

Akbank tarafından üniversite öğrencilerine özel sunulan Exi26’nın ilk yıl yıllık kart ücreti bulunmuyor. Sonraki yıllarda ise kart ücreti 20 TL. Kredi kartının borç gecikme faizi %2.80.

Karta başvuru yapabilmek için 26 yaşından küçük olmanız gerekiyor. Exi26 Axess kredi kartı özellikleri ile birlikte geliyor. Yani Axess kredi kartında bulunan tüm avantaj ve kampanyalardan bu kart ile de faydalanabiliyorsunuz. Anlaşmalı işyerlerinden yapacağınız harcamalardan Chip para kazanabiliyorsunuz. Kartın en güzel özelliklerinden biri ise tek çekim olarak yaptığınız alışverişleri daha sonra taksitlendirebilme imkanınızın olması.

Exi26 Yıllık Kart Ücreti: İlk yıl ücretsiz, sonraki yıllar 20 TL

5- VakıfBank – Like Card Öğrenci Kredi Kartı

VakıfBank – Like Card Kredi Kartı
VakıfBank – Like Card Kredi Kartı

Vakıf Bank’ın üniversite öğrencilerine sunduğu kredi kartı Like Card, çalışkan öğrencileri ödüllendiriyor. Okuduğunuz bölümde ders ortalamanız düzenli olarak yükseliyorsa Like Card size yaklaşık 10000 LikePuan veriyor.

Like Card öğrenci kredi kartı, Word kart özellikleri ile birlikte geliyor. Word kartta bulunan tüm avantaj ve kampanyalardan bu kart ile de faydalanabiliyorsunuz. Bir diğer özelliği ise ekstrenizi e-posta olarak isterseniz, yıllık kart ücreti alınmıyor. Kartın gecikme faizi %2,52. İlk aldığınızda 400 TL limit tanımlanıyor, ödemelerinizi düzenli yaptığınız taktirde banka tarafından kart limitiniz artırılıyor.

Like Card Yıllık Kart Ücreti: Ekstrenizi e-posta ile alırsanız kart ücreti istenmiyor, aksi taktirde yıllık kart ücreti 12 TL.

6- Yapı Kredi – Play Kredi Kartı

Yapı Kredi - Play Kredi Kartı
Yapı Kredi – Play Kredi Kartı

Yapı Kredi tarafından öğrencilere özel hazırlanmış Play Kredi kartı Word kart özellikleri ile birlikte geliyor. Word kartın sunduğu tüm avantaj ve kampanyalardan faydalanabiliyorsunuz. Word Puan özelliği bu kart için de geçerli. Üye işyerlerin de yapacacağınız harcamalardan Word Puan kazanabiliyorsunuz.

Kartın borç gecikme faizi %2.52. Yıllık kart ücreti için bir avantajının bulunmaması eksi yönü. Her yıl 38 TL ödemek zorunda kalıyorsunuz. Word Card’ın bir çok işyerinde kampanya sunması ise avantaj.

Play Kredi Yıllık Kart Ücreti: 38 TL


Bir önceki yazımız olan Bankalar Nasıl Para Kazanır? başlıklı makalemizde banka, bankalar nasıl para üretir ve kısmi rezerv sistemi hakkında bilgiler verilmektedir.


1 YORUM

YORUM YAZ