MoneyGram Nedir?

Moneygram; yurt dışına hızlı ve kolay bir şekilde para gönderme yöntemlerinden birisi olup, her geçen gün ülkemizde yaygınlaşmaya devam etmektedir. Son yıllarda ülkemizin artan ihracat hacmi ve yine dünyanın git gide daha globalleşmesini Moneygram ‘ın kullanımının artışındaki sebeplere örnek olarak gösterebiliriz. Halen Moneygram hakkında çok fazla bilgi sahibi de olunmadığı için bu yazımızda sizlere kısaca Moneygram nedir bilgi paylaşımında bulunmaya çalışacağız.

MoneyGram

Moneygram, merkezi ABD ‘de olan ve yaklaşım 75 yıldır Uluslar arası para transferi üzerine işlem yapılmasını sağlayan bir sistemdir. Dünyanın yaklaşık 200 ülkesine Moneygram sayesinde çok kolay ve hızlı bir şekilde para gönderebilirsiniz.

MoneyGram Para Transferi

Moneygram para nasıl gönderilir diyenlerin; yurt dışı para transferi isteyen herhangi bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak, herhangi bir Moneygram acentesine giderek, Moneygram para gönderim formunu doldurmalar, daha sonra gerekli ödemeleri yapıp bu acenteden alacağı referans numarasını, para gönderdikleri kişiye telefon, e – posta ya da mesaj yoluyla bildirmeleri yeterlidir.

İlgili: Yurt Dışına Para Gönderme

MoneyGram Para Çekme

Moneygram para çekme için de; karşı tarafın göndereceği referans kodu ile herhangi bir Moneygram acentesine başvurulması yeterlidir. Acente tarafından gerekli kontroller yapıldıktan sonra anında ödemeniz yapılmaktadır.

MoneyGram Anlaşmalı Bankalar

Moneygram acenteleri bulmakla birlikte, Moneygram ile anlaşmalı bankalar da bulunmaktadır. Türkiye Moneygram anlaşmalı bankalar ise; Denizbank, Bank Asya, Kuveyt Türk Katılım Bankası A. Ş. ‘dir.

Faydalı: EFT Saatleri

Yine Moneygram ile ülkemizde anlaşması olan şirketlerden birisi de Gönder – Al adlı transfer şirketidir. Gönder  – Al adlı şirketin BDDK tarafından da gerekli izinleri almış bir şirket olduğunun ( şirketin bildirimine göre ) da altını çizelim.

Faydalı: Havale Nedir?

MoneyGram Komisyonu

Moneygram hakkında bu kadar bahsettikten sonra Moneygram kesintisi ne kadar konusuna kısaca değinerek yazımızı bitirelim.

Sonuçta Moneygram bu kadar büyük bir hizmeti verirken karşılığında belli ücretler almaktadır. Bu ücretler ise; paranın hangi ülkeye transfer edileceği, paranın hangi ülkeden transfer edileceği ve ne kadar para transfer edileceği ile ilgili olup, bu kriterlere göre değişkenlik gösterebilmektedir. Yine de fikir sahibi olabilmeniz için bir örnek verecek olursak; Türkiye ‘den Rusya, Ukrayna, Belarus ve Gürcistan gibi ülkelere 50 $ ‘a kadar yapacağınız para transferleri için 2,90 $ civarında bir komisyon ödemeniz gerekmektedir.


Bir önceki yazımız olan Havale Nedir? başlıklı makalemizde havale saatleri, havale ve eft ve para gönderme hakkında bilgiler verilmektedir.


YORUM YAZ