Mikro kredi hakkında merak edilen tüm detayları sizler için araştırdık. Aklında bir iş fikri olan ancak bunun için yeterli sermayesi olmayan dar gelirli hanımların imdadına mikro krediler yetişiyor.

Mikro Kredi Nedir?

Mikro Kredi, kendi işini kurmak isteyen, evine destek olmak isteyen hanımların kolaylıkla çekebileceği kefilsiz koşulsuz bir kredi türüdür.

Yoksullukla mücadele için başlatılmış olan mikro kredi sistemi ilk olarak 1976’da Bangladeş’te uygulamaya koyulmuş. Bu kredinin sağlamaya çalıştığı amaç dar gelirli kadınlara destek olarak akıllarındaki iş fikrini uygulayabilmek ve sermaye konusunda yardımcı olmaktır. Bu sistem uzun vade de toplumların gelişimi ve yoksullukla mücadelede etkili olacak bir uygulamadır.

Mikro krediler kadınlara 100 ila 1000 TL arasında bir fon sağlayabiliyor. Bu fon özel sektör veya devlet desteklidir. İşini kuran kadınlar krediyi geri ödedikçe miktar finansörlere geri aktarılıyor. Bu şekilde bir çok kadın kendi işini kurarak ülke ekonomisine ve ailesine destekte bulunuyor.

Her kredide olduğu gibi mikro kredide de kişide aranan en temel özellik güvenilirlik. Yapacağınız işe gerçekten inanmış ve bu konuda gerçekten yetkinseniz 3 günlük bir eğitimden sonra bu krediyi çekmeye hak kazanıyorsunuz.

Mikro kredi çekmek için aranan bir diğer özellik ise sizinle birlikte 4 kadının daha bu krediye başvurması. Yani toplamda 5 kişi toplanarak krediye başvuru yapabiliyor. Birlikte başvurmanız işi de birlikte kuracağınız anlamına gelmiyor. Kişi başına 100 ile 1000 TL arasında kredi çekip herkes kendi işini kurabiliyor.

Bu sistem aile ekonomisine katkı sağlamak isteyen, bir konuda bilgi ve becerisi olan kadınlar için büyük kolaylık sağlayacak bir sitem olarak göze çarpıyor. Gerekli finansal yardımları alan kadınların ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacağı da göz ardı edilemez bir gerçek.

Mikro Kredi Veren Kuruluşlar

Türkiye’de mikro kredi veren iki kuruluş vardır. Bunlar;

  1. Türkiye İsrafı Önleme Vakfı
  2. Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı

Bu iki vakıf devlet desteğini de arkasına alarak, iş kurmak isteyen kadınlarımıza mikro kredi vermektedir. Türkiye’de şuan 178 şubesi bulunan bu kuruluşlar şimdiye kadar 58000 kadına kredi desteği vererek kendi işlerini kurmalarını sağlamıştır.

Mikro Kredi Veren Bankalar

Şimdilik Türkiye’de mikro kredi veren banka bulunmuyor ancak devlet kuruluşlarının bankalarla görüşmeleri sürüyor. İleri bir tarihte bankalardan da mikro kredi çekmek mümkün olabilir.

Mikro Kredi Nasıl Alınır?

Yoksullukla mücadele de ve kadınların aile ekonomisine katkısında çok önemli olan mikro krediye başvurmak da bir o kadar kolay.

Daha önce bahsettiğimiz vakıflara sadece bir telefon etmeniz bu süreçte yeterli oluyor.  Evinize gelen yetkililere yapacağınız işi, planlarınızı belirttikten sonra kabul süreci başlıyor.

Mikro kredi talebiniz kabul edildikten sonra 3 günlük eğitim süreci başlamaktadır. Bu süreçteki amaç sizin mali konulardaki yetkinliğinizi artırmaktır. Yine evinizde gerçekleşen eğitimlerde gelir gider tutma, hesap yapma, birikim nasıl yapılır gibi konularda size bilgiler vermektedir.

Eğitimden kalmak diye bir şey söz konusu değildir. Buradaki bir amaç ise sizin güvenilirliğinizi ölçmek, yapacağınız işe ve kendinize olan güveninizi, kararlılığınızı değerlendirmektir. Bu süreçte ne kadar samimi ve özgüvenli olursanız değerlendirmenin bir o kadar olumlu geçeceğini unutmamalısınız.

Mikro kredi hakkında merak ettiğiniz tüm konuları yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


Bir önceki yazımız olan Evde Yapılacak İşler başlıklı makalemizde evde ne iş yapabilirim, evde para kazanmak ve evde yapılabilecek işler hakkında bilgiler verilmektedir.


1 YORUM

YORUM YAZ