MERSİS Nedir?

Ülkemiz teknolojik alt yapısını her geçen gün yenilemeye devam ederken, E – Devlet uygulamasının hayata geçirilmesi ile birlikte birçok bürokratik işlemin neden olduğu zaman kaybının önüne geçilmiş oldu diyebiliriz. E – Devlet ile birlikte kamu kurumlarında kullanılan daha birçok dijital platform bulunmaktadır. Bunlara örnek olarak UYAP, MERNİS, TAKBİS, POLNET, MERSİS, vs gibi uygulamaları sayabiliriz. Bu uygulamaların her biri başlı başına ayrı olarak ele alınması gerekmekte olup, bu yazımızda sizlere MERSİS sistemi nedir kısaca tanıtmaya çalışacağız.

MERSİS

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ‘nın yaptığı çalışmalar sonucunda hayata geçirilen MERSİS ( Merkezi Sicil Kayıt Sistemi ); tüzel kişiler yani işletmeler ile ilgili olarak talep edilen ticari sicili bilgilerinin elektronik sistem üzerinden kayda alınmasını ve ihtiyaç duyulduğunda bu bilgilerin paylaşılmasına imkan veren bir sistemdir. MERSİS sistemi her geçen gün geliştirilmeye devam etmekle birlikte; sistem üzerinden ticaret sicil kaydı, sicil kaydında değişiklik gibi bazı işlemler de yapılmaya başlanmış, ayrıca daha birçok işlemin elektronik sistem üzerinden yürütülmesine yönelik çalışmalar da tam gaz devam etmektedir.

MERSİS No Sorgulama

Kurulan MERSİS sistemi ile birlikte her işletmeye; tıpkı vatandaşlara verilen TC kimlik numarası gibi MERSİS numarası verilmiş, bu numaranın kullanımı konusunda zorunluluk getirilmiştir.

MERSİS Kayıt

Eğer işletmenizin MERSİS numarasını bilmiyorsanız ya da herhangi bir işletmenin MERSİS numarasını öğrenmek istiyorsanız; Gümrük ve Ticaret Bakanlığı resmi internet sitesi olan www.gumrukticaret.gov.tr adresi üzerinde MERSİS bölümüne girişi yapıp sorgulama yapmanız gerekecektir. MERSİS sistemine giriş yapabilmek için ise  daha önceden kayıtlı olmak gerekmektedir. Ancak kaydınız yoksa endişe etmeyin; MERSİS sistemine kaydı yine elektronik ortam üzerinden hızlı ve kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Kayıt işlemini http://mersis.gumrukticaret.gov.tr/AnaSayfa/Kullan%C4%B1c%C4%B1Kay%C4%B1t/tabid/108/Default.aspx?returnurl=%2fAnaSayfa.aspx  adresinden yapabilirsiniz.

MERSİS İletişim

MERSİS sistemi ile kolay yoldan iletişim kurmak için, 0312 444 8 482 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Faydalı: E Haciz

MERSİS sistemi vasıtasıyla MERSİS no öğrenme ile birlikte; herhangi bir şirketin durumu (  aktif olup olmadığı ), bağlı olduğu Ticaret Sicili, şirketin ünvanı, sicil numarası, vs. gibi bilgilere de hızlı ve kolay bir şekilde ulaşılabilmektedir. MERSİS sisteminin olmadığını düşünsek ve bu işlemleri yapmaya kalksak; ne maliyetini ve ne de bu işin alacağı vakti hesaplamak bile oldukça güçtür. MERSİS sistemi sayesinde bu sorgulamalar kolayca yapılabilmekte olup, buradan hareketle ticari hayatın akışında güven konusunda da somut bir adım atılmıştır diyebiliriz.


Bir önceki yazımız olan FastPay Nedir? başlıklı makalemizde denizbank, fast pay ve fastpay ne demek hakkında bilgiler verilmektedir.


YORUM YAZ