Maaş Yazısı Nasıl Yazılır?

Kredi çekerken istenen evrakların başında gelen maaş yazısı nasıl yazılır basitçe anlatacağız. Maaş yazısı örneği bulunan dosyayı indirip doldurarak kolayca işlemi halledebilirsiniz. İşte detaylarıyla maaş yazısı konusu.

Bankalardan kredi çeken tüketicilerin sayısı günbegün artıyor. Ev, taşıt veya farklı bir ihtiyaç için duyulan nakit ihtiyacında vatandaşların çoğu bankalara başvurup kredi alma yolunu seçiyor.

Bankaların kredi verirken özellikle dikkat ettikleri husus verdikleri krediyi geri alıp alamayacakları durumudur. Talep edilen çoğu evrak tüketicinin çektiği krediyi ödeyebilme potansiyelini belirlemek amaçlıdır. Maaş yazısı, gelir belgesi, kefil veya ipotek. Tüm bu talepler bankanın kendini garantiye almak istemesinden kaynaklıdır.

Bankaların kredi çekmek isteyen müşterinden istediği en temel evraklardan biri maaş bordrosu veya maaş yazısıdır. Temelde maaş bordrosu istenir ancak maaş bordrosu alınamayan durumlarda maaş yazısı da aynı işlevi görmektedir.

Maaş Yazısı

Maaş yazısı özel sektörde çalışanlara işveren tarafından verilen, özellikle söz konusu kişinin iş yerlerinde çalıştığını ve aldığı maaşı belirten imzalı resmi yazıdır.

Maaş yazısında en temel verilen bilgiler kişinin o iş yerinde çalıştığı ve aldığı maaşın net tutarıdır. Bunların haricinde maaş yazısına başka bilgiler de eklenebilir.

Maaş yazısı kredi çekmek isteyen personel tarafından hazırlanabileceği gibi iş veren tarafından da hazırlanabilir. Önemli olan bilgilerin doğruluğu ve işverenin imzasıdır.

Bankaya Maaş Yazısı Nasıl Yazılır?

Maaş yazısı bir dilekçe formatında hazırlanmaktadır. Üst sağ kısma tarih alt kısmına ise yazıyı vereceğiniz bankanın ismi ve şubesi eklenmelidir.

Maaş yazısı hazırlanırken yazıyı elle veya bilgisayar ile yazabilirsiniz. Her iki şekilde de banka tarafından kabul  edilecektir.

Maaş yazısına bankanın talebi doğrultusunda imza sirküleri de eklenmelidir. İmza sirkülerinin yanında şirketin kaşesi, şirkete ait daha detaylı bilgiler de maaş yazısına eklenebilir.

Maaş Yazısı Örneği

Maaş yazısını aşağıdaki örnekleri inceleyerek kolayca yazabilirsiniz.

Maaş yazısı örneği indirmek için bağlantıya tıklayın.

…… bankasının …..şubesi müdürlüğüne;…. (il adı)firmamızda…..tarihinden bu yana çalışmakta olan ……..sigorta sicil numaralı SN……halen firmamızda çalışmaktadır. Aylık…..TL (…yazı ile…TL)ücret almaktadır. Maaşı üzerinde herhangi bir icra, taksit veya herhangi bir kesinti bulunmamaktadır. Bu yazı yukarıda ismi geçen personelin isteği üzerine düzenlenmiştir.

 

Firma adı:

 

İlgili adı:

 

Kaşe:

 

İmza:

Olurda maaş yazısı konusunda sıkıntı yaşarsanız, gelir belgesiz kredi konusuna göz atabilirsiniz.

Maaş yazısı konusunda merak ettiklerinizi yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


Bir önceki yazımız olan Sosyalizm Nedir? başlıklı makalemizde karl marks, sosyalist ve sosyalizm ne demek hakkında bilgiler verilmektedir.


YORUM YAZ