Lansman Nedir?

Lansman fiyat kelimesini hemen hemen hepimiz duymuşuzdur. Özellikle reklamlarda oldukça sık kullanılan bir kelimedir. Anlamı pek bilinmeyen bir kelime olduğu için bugünkü yazımızda lansman nedir hususunda sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Lansman

Lansman; Fransızca dilinden türeme bir kelime olmakla birlikte, tanıtma, ortaya çıkarma ve tanıtım anlamlarını taşımaktadır. Az önce de belirttiğimiz üzere televizyonlarda adını daha çok duyduğumuz lansman kelimesi, özellikle yeni bir ürünü ( araba, gayrimenkul, vs. gibi ) satarken kullanılan bir ibaredir.

Lansman Örnekleri

Lansman kelimesi genelde tek başına kullanılmayıp yanında bir kelime ile kullanılmaktadır. Örneğin; lansman fiyatı, lansman rengi, vs. gibi. Lansman fiyatı da lansman rengi de anlayacağımız üzere; herhangi bir ürünün tanıtım aşamasındaki fiyatı ve rengidir. Örneğin daha çok arabalar için kullanılan lansman rengi;  söz konusu otomobilin tanıtım aşamasında kullanılan rengidir. Lansman fiyatı da aynı şekilde söz konusu otomobilin tanıtım aşamasındaki fiyatıdır.

Lansman Fiyatları

Lansman fiyat konusunda burada küçük bir parantez açmak gerekmektedir. Çünkü lansman fiyat, normal fiyata nazaran daha uygundur. Lansman fiyatının tanıtım fiyatı anlamına geldiğini söylemiştik. Sonuç itibariyle tanıtımı yapılmak ürünün ilk etapta fiyatları da daha uygun olacaktır. Bu nedenle herhangi bir ürünü lansman fiyatı üzerinden almak her zaman avantajlıdır. Şirketler tanıtımını yapacakları üründe lansman fiyatı belirlerken çoğu zaman maliyetin üzerine çok cüzi kârlar koyarak hesaplamaktadır. Çünkü lansman fiyatının amacı daha çok müşteri çekerek ürünün daha çok kişi tarafından tanınmasını sağlamaktır. Bir örnek verecek olursak; piyasa değeri 250 000 TL olan bir konutun lansmanı için lansman fiyatı olarak 190 000 TL belirlendiğinde, muhakkak bu tüketicilerin ilgisini çekecektir. Aynı ürünü değeri üzerinden tanıtılmaya çalışıldığında ise bu durumda iş daha da zorlaşacaktır. Lansman fiyat üzerinden belli bir süre satış yapıldıktan ve ürünün piyasaya yeteri kadar tanıtıldığı düşünüldükten sonra artık şirketler normal fiyata geçiş yapmaktadır.

Lansman Nasıl Yapılır?

Her ürünün lansmanı yapılabilir. Lansman fiyatı belirlenebilir. Sonuç itibariyle lansmanın anlamı tanıtım olduğu için; her ürünün de bir şekilde tüketiciye tanıtımına ihtiyaç vardır. Bu ürünün tercih edilmesini sağlayacak sebepler olmalıdır. Bu nedenle lansman çok önemlidir. İyi bir lansman ile ortalama bir ürün çok başarılı olabilirken, kötü bir lansman ile çok iyi bir ürün başarısız olabilir.


Bir önceki yazımız olan Likidite Nedir? başlıklı makalemizde likidite anlamı, likidite örnekleri ve nedir hakkında bilgiler verilmektedir.


YORUM YAZ