Küçük Birikimlerimi Nasıl Değerlendirebilirim?

Damlaya Damlaya Göl Olması için İpuçları:

Devir ekonomi devri! Ay sonunu getirmek için her gün çalışıp çabalıyorsunuz. Kısa vadeli bu hedefi bir şekilde tutturuyorsunuz ama ya daha sonrası, geleceğiniz? Büyük miktarda parayı bir arada görebilen şanslı insanlardan değilseniz, ufak ufak biriktirmeye başlamanız ve bir gelecek planı ortaya koymanız gerekiyor. Küçük Birikimlerimi Nasıl Değerlendirebilirim? sorusu gelecek planlarınızı yapmaya başlamadan önce sormanız gereken belki de tek ve en önemli soru.

Küçük Birikimlerimi Nasıl Değerlendirebilirim? diyenler için seçenekler çok fazla ve ayrı ayrı değerlendirilmeli.

Vadeli Hesaplar: Bu seçenekte paranızı bir süre kullanmayacağınızı kabul etmeniz gerek. Bankaların sunduğu vade imkanlarını kıyaslayıp en uygun olanına başvurabilirsiniz. Getiri bankalara göre değişse de, anaparanızın erimeyeceği garanti.

Borsa: Finansal iniş çıkışlarla ilgili bilgi sahibiyseniz, borsada kağıt alarak küçük birikiminizi çok büyük bir hale getirebilirsiniz. Ancak büyük getirisi olan şeylerin riskinin de büyük olduğunu unutmayın!

Arsa/Daire: Birikiminizi küçüklüğüne göre uygun bir kredi desteğiyle birleştirerek her ay ödeyeceğiniz taksitlerle ufak bir arsa veya daire sahibi olabilirsiniz. Kendiniz mesken edinebileceğiniz gibi, kiralayıp düzenli gelir elde edeceğiniz bir yatırıma dönüştürebilirsiniz.

Döviz/Emtia: Birikiminizi döviz veya emtia cinsine çevirerek değer kaybetmemesini, hatta o anki kurlara göre değer kazanmasını sağlayabilirsiniz.

Küçük Birikimlerimi Nasıl Değerlendirebilirim? sorusunun cevabına birçok farklı yanıt bulabilirsiniz. Unutmamanız gereken en önemli nokta,birikiminiz küçük de olsa geleceğe daha güvenle bakabilmeniz için tüm yumurtaları tek sepete koymamanız gerektiği. Bu sayede yatırımlardan birisinde olur da zarara uğrarsanız, diğer kar getiren kalemler sayesinde nihai hesapta durumunuzu dengeleme imkanı bulacaksınız. Bunun için bankaların sunduğu farklı portföy dağılımlı yatırım paketlerinden faydalanabilir, bir yatırım hesabı altında birçok değişik ürüne birikiminizi yayabilirsiniz.


Bir önceki yazımız olan Ön Onaysız Kredi Veren Bankalar başlıklı makalemizde Kredi Ön Onayı, ön onay ve ön onaysız kredi başvuru hakkında bilgiler verilmektedir.


1 YORUM

  1. Bence birikim için en güveli yol her zaman vadeli hesaplar şimdi reklam gibi olmasın En le başlayan bir bankayı kullanıyorum ilk defa memnun kaldım (:

YORUM YAZ