Kredi Veren Kurumlar

Kredi çekmek isteyenler eğer bankalardan kredi çekmek istemiyor veya kredileri bankalarca onaylanmıyor ise başka yollara başvurabiliyor. Bu yazımızda size banka harici kredi veren kurumlar hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

Banka Harici Kredi Veren Kurumlar

Öncelikle şunu belirtmek lazım ki paraya sıkışanlar şanslarını ilk olarak bankalarda deniyor. Ancak daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz üzere bazı durumlarda bankalar bu krediyi onaylamayabiliyor. Kredinizin onaylanmama sebeplerinin başında ise başka bir kredi çekmiş olmanız, kredi veya kredi kartı ödemelerindeki düzensizlikler geliyor. Bankadan kredi çıkmaması durumunda ise nakde ihtiyacı olanlar, banka harici kredi veren kurumları veya halk arasında tefeci olarak bilinen kişileri devreye sokuyor ki bu asla güvenli bir yöntem değil. Eğer bir tefeciye bulaşırsanız emin olun ki bankayı mumla arayacak duruma gelirsiniz. Her yazımızda özellikle, ihtiyacınız yoksa kredi çekilmemesini tavsiye ediyoruz. Krediler ödenmediğinde, yıllarca başınızı ağrıtacak büyük problemlere dönüşüyor. Ancak kredi çekmekten daha kötü olanı ise, tefeciden borç almaktır. Bankalar dışında kredi çekmek istiyorsanız, üyeliğiniz varsa, kredi veren kurumlara yönelmenizi tavsiye ediyoruz. Gelin şimdi kredi veren kurumları inceleyelim.

Banka Dışında Kredi Veren Kurumlar Listesi

Ülkemizde kredi kullandırma yetkisi yasal düzenlemeler ile sadece finans kurumları ve bankalara verilmiştir. Kredi kullanmak isteyen kişiler yasal olarak yalnızca bu kurumlar aracılığı ile kredi çekebilir. Bu düzenleme hem tüketiciyi hem de kredi vereni mağdur etmeme temeli üzerine kurulmuştur. Kredi işleminin tüm basamakları bir denetim altında olduğu için yasal olmayan hiç bir uygulamayla karşı karşıya kalmazsınız. Tabi işin özü yasal uygulamalar finans kuruluşlarından yanadır 🙂 ancak yinede finans kuruluşları tefecilerden daha iyidir. En azından hakkınızı arayabileceğiniz bir alanınız olur, elinizde sözleşmeniz olur.

Eğer banka dışında yasal olarak kredi kullanmak istiyorsanız özel izinle kredi verme yetkisine sahip olan kurumları tercih etmelisiniz. Bu kurumlara örnek olarak, OYAK, POLSAN, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Odası, İLKSAN’ı gösterebiliriz. Bu kuruluşlar aracılığı ile güvenli ve düşük faizli kredi alma imkanınız olur.

Oyak Kredi

Oyak kredisi, 15 yıl daimi olarak Oyak üyesi olanlara konut edindirme amaçlı verilen bir kredi türüdür. Kredi sabit taksitlerle ödenir ve kredi çekenin tercihine göre ilk taksit ödemesi 1 ile 3 yıl arasında ertelenebilir. Oyak kredisi çekmek isteyenler kurumun kendi web sitesinden gerekli belgelerin detaylı olarak yazdığı dosyayı inceleyerek bilgi alabilirler.

Polsan Kredi

Polsan’ın açılımı Polis Bakım ve Yardım Sandığı’dır. Polsan, polis meslek grubuna mensup kişilerin çekebileceği çok çeşitli kredi imkanları sunmaktadır. İhtiyaç kredisi, taşıt, konut kredisi bu kredi çeşitlerindendir. Kredi çekebilmeniz için Polsan’a belli bir süre ortak olmuş, yani üye olmuş olmanız gerekmektedir. Taşıt için maksimum 25.000 TL, konut için sandığa o vakte kadar yatırdığınız miktarın maksimum 25 katı kadar kredi çekebilirsiniz. Detaylı bilgi için POLSAN internet sitesine giriş yapabilirsiniz.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefaletleri Kooperatifi Kredisi

Kısa adıyla TESKOMB, kredi kullandırmak için bazı şartlar aramaktadır. Bu şartların başında tabi ki esnaf ve sanatkar olmak gerekmektedir. Bunun yanı sıra TESKOMB’un aradığı şartlar şunlardır;

  • Esnaf ve sanatkar siciline kayıtlı olmak,
  • İş veya ikamet yerinin kooperatifin çalışma bölgesi içinde bulunması,
  • Aynı zamanda başka bir Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi ortağı olmamak.

Tüm bu şartları taşıyanlar yazılı olarak kooperatife başvurmalıdır. Başvurular yönetim kurulunca incelenir. Olumlu veya olumsuz görüş 15 gün içinde yazılı olarak bildirilir.

Kooperatifin devlet tarafından tahsis edilen kaynaklarının kullanımı için Halk Bankası görevlendirilmiştir.

KOSGEB Kredi

KOSGEB, Kredi Faiz Desteği Programı ile KOBİ’lere uygun koşullar ile destek vermeyi amaçlamıştır. Küçük ve Orta Ölçekli işletmelerin gelişerek üretim, kalite ve standartlarının artması, finansal sorunlarının çözülmesi, yeni istihdamlar yaratmaları, uluslararası düzeyde rekabet gücü kazanmaları bu programın amacıdır. Konu hakkında detaylı bilgi için KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır? isimli makalemize göz atabilirsiniz. Makalede KOSGEB kredileri, hibeleri hakkında ayrıntılı bilgi bulacaksınız.

İLKSAN Kredi

İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı tarafından sandığa üye olan ilk okul öğretmenlerine verilen kredi çeşididir. Kredinin diğer adı ise İKRAZ olarak bilinir. Sandık belirli bir süredir üye olan öğretmenlerine evlilik kredisi, araç kredisi, ihtiyaç kredisi ve sağlık kredisi kullandırır. Detaylı bilgi için İlksan Kredi yazımıza göz atabilirsiniz. Yazıda ilksan kredi tüm detayları ile anlatılmakta.

Özet; Bankalar dışında kredi kullanmak istiyorsanız, yukarıda saydığımız kurumlara üyeliğiniz varsa, hiç düşünmeden bu kurumlardan kredi çekebilirsiniz. Nakit ihtiyaçlarınızda mümkünse kredi kullanmaktan uzak durmalısınız ancak çok gerekiyorsa bankalar harici kredi veren kurumlara yönelebilirsiniz. Kredi faiz oranlarını detaylı olarak incelemenizde fayda var. Kurumlarca faiz oranları sürekli olarak değiştirilir. Kredi çekmek için en uygun zamanı beklemelisiniz.

Kredi veren kurumlar konusu ile alakalı soru ve görüşlerinizi yorum bölümüne yazabilirsiniz. 


Bir önceki yazımız olan İlksan Kredi (İkraz) İnceleme başlıklı makalemizde ikraz, ilksan ve ilksan ikraz kredi başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.


YORUM YAZ