Kredi Notu Öğrenme Yolları

Ev alacakların, araba almak isteyenlerin veya nakde sıkışmış kişilerin aklına ilk gelen seçenek artık kredi çekmek. Ancak kredi çekmek isteyenlerin de en büyük çekincesi kredi çıkmama durumu.

Kredi Notu Öğrenme

Bankalar müşterilerine kredi verirken belli standartları göz önünde bulundurarak karar verir. Peki bu standartlar nedir? Nasıl oluşturulur ve ölçüt nedir? Kolay kredi çıkması için neler yapılmalı? Bir çok kez duyduğumuz kredi notu öğrenme nasıl yapılır?

Kredi notu öğrenmek için Findex web sitesini veya cep uygulamasını kullanabilirsiniz. Web sitesinde izleyeceğiniz yollar basit şekilde anlatılmış. Web sitesine girdikten sonra üye olup, TC kimlik numaranızla kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Hizmet karşılığında Findeks sizden 4 TL + KDV talep edecektir.

Findeks

Kredi Notu Nedir?

Öncelikle kredi notu nedir sorusuna cevap verelim. Kredi notu kısaca finansal geçmişinizdir. Daha detaylı açıklamak gerekirse; kişinin bankalar ve her türlü finansal kuruluş ile olan ilişkisinin incelemesi ve bu inceleme neticesinde kişinin finansal olarak puanlandırılmasır.

Kredi notuna bir tür referans puanlaması da diyebiliriz. Daha önce bankalarla olan ilişkileriniz, ödemeleriniz bu notu belirlemek için etkendir.

Detaylı bilgi için Kredi notu nedir? makalemize göz atabilirsiniz.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Daha önce tüm bankalarla olan ilişkileriniz  Kredi Kayıt Bürosunda (KKB’ye) kayıtlı halde bulunmaktadır. Kredi  Kayıt Bürosu  çeşitli verileri baz alarak size kredi verilebilirlik durumunu sayısal bir orana dökmektedir.

Bir tüketiciye kredi verilebilirlik durumunu belirleyen çeşitli faktörler vardır. Kredi notunuzu etkileyen temel faktörler hakkında size biraz bilgi  verelim.

Detaylı bilgi için Kredi notu hesaplama makalemize göz atabilirsiniz.

Kredi Notunu Etkileyen Faktörler

Kredi notunuzu etkileyen bir çok faktör mevcut ancak  en temel şeylerden bahsedecek olursak bunların başında bankalarla olan çalışma disiplininiz gelmektedir. Ancak şunu bilmekte fayda varki her faktör kredi notunuzu aynı oranda etkilemez. Kredi notu hesaplanırken bazı durumlar puanınızı daha büyük oranda etiler. İşte daha detaylı olarak kredi notunuzu etkileyen faktörler;

– Mevcut bireysel kredi ve kredi kartlarını ödeme alışkanlığı (%30)

Kredi notunuzu en çok etkileyen etmen kredi ve kredi borçlarınızı ödeme düzeninizdir. Kredi notu  sizin kredi verilebilirlik durumunuzu belirlediğini düşünürsek sürekli geciken ödemeler sizin için iyi bir intiba yaratmayacaktır.

Bankalar müşterilerine kredi verirken ilgilendikleri ilk şey krediyi geri alıp alamayacaklarının durumudur. Gelir belgesi,  kefil gibi bankalar tarafından talep edile edilen maddelerin hepsi kredi geri ödemesinde sorun yaşamamak içindir. Eğer siz daha önceki kredi ve kredi kartlarınızda düzensiz ödemeler gerçekleştirmişseniz bu sizin ya maddi açıdan kredi borcunuzu ödeyemeyecek ya da borç  ödeme disiplininiz olmadığını gösterir. Bu yüzden de kredi notunuz olumsuz olarak etkilenir.

– Mevcut borç durumunuz (%25)

Hali hazırda bankalara olan borcunuz kredi notunuzu etkileyen bir diğer faktördür. Belgeleyebildiğiniz geliriniz göz önüne alındığında eğer mevcut borçlarınızın yanında yeni bir kredi ödemeye müsaitlik durumu kredi notunuzu %25 oranında etkilemektedir.

Bunun yanında kredi kartınızın limiti, dönem borcu tutarı  ve gelirinizle bu borçların hepsini ödeyip ödeyemeyecek olma durumunuz kredi notunuz hesaplanırken dikkate alınmaktadır.

– Henüz yeni kredi çekmiş olmanız (%20)

Eğer zaten çekmiş olduğunuz yeni bir kredi varsa ve bu krediyi ödemeye devam ediyorsanız gelirinizin. Iki tane krediyi aynı anda ödeyip ödeyemeyeceğinize dikkat edilir.

– Kredi kartı kullanımı  (%15)

Öncelikle şunu bilmeniz gerekir ki kredi kartı kullanmamak kredi notunuzu olumsuz etkileyen bir durumdur. Kredi kart borcunuzu ödeme düzeniniz bankalar tarafından incelenip baz alınan bir faktördür.  Hiç kredi kartı kullanmayan,  daha önce hiç bir  banka ile  çalışmayan bir kişiye kredi verilebilirlik konusunda şüphe ile  bakılır. Eğer kredi kartı kullanıyor ve ödemelerinizi düzenle yapıyorsanız kredi notunuz %15 oranında etkileyecektir.

– Sürekli kredi kullanımı (%15)

Sürekli kredi kullanan, bir kredi borcu bittiğinde hemen diğerine başvuran kişilerin de kredi notu olumsuz olarak etkilenmektedir.

– Diğer faktörler (%10)

Kredi notunuz belirlenirken dikkat edilen sizin bile belki bilmediğiniz bir çok detay var. Mesela banka banka başvuru yapıp kredi aramanız veya sürekli iş değişikliği yapıyor olmanız gibi. Hatta telefon, su, elektrik faturanızı ödemedeki düzensizliğiniz bile kredi notunuzu etkilemektedir.

Faydalı: Kredi Notu Yükseltme

Kredi Notu Kaç Olmalı?

Tüm bu etkenler bir araya getirilerek Kredi Kayıt Bürosu sizin kredi verilebilirlik durumunuzu belirleyen sayısal bir veri ortaya koyar. İşte bu veri sizin kredi notunuzdur. Tahmin edersiniz ki kredi notuzun düşük olması durumunda ya size hiç kredi çıkmayacak ya da banka işi biraz zorlaştırıp kendini garantiye alacak şeyler tedbirler alacaktır.

Tüm bu oranlar sonucunda elde edilen kredi notunuzun karşılığı aşağıdaki gibidir;

0= bankalar ile daha önce hiç bir ilişkiniz yoksa kredi notunuz sıfırdır.

1-699= çok riskli

700-1099= orta Riskli

1100-1499= az riskli

1500-1699= iyi

1700-1900= çok iyi


Bir önceki yazımız olan KKB Nedir? başlıklı makalemizde kkb, kkb risk raporu ve kredi kayıt bürosu hakkında bilgiler verilmektedir.


YORUM YAZ