Kredi Notu Nedir?

Kredi ve kredi kartı başvurularında karşınıza çıkan kredi notu nedir? Nasıl hesaplanır, nasıl öğrenilir tüm detaylarıyla anlatmaya çalıştık.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, bankaların kredi yada kredi kartı kullandırmadan önce baktıkları referans puanıdır.

Ülkemizde KKB’nin öncülüğünde Findex‘in kurulması ile birlikte kredi notları halka açılmıştır. Tüm bankalar ve finansal kuruluşlar KKB’nin verilerine ulaşabilmektedir. Kredi notu son yıllarda gündeme gelmiş olsa da aslında uzun süredir hayatımızda ancak daha önceleri bu bilgiye sadece finans kuruluşları ve bankalar ulaşırken şimdi bir kısa sms ile sizde kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Kredi notuna bankalar, kredi kullandırmadan önce hakkınızda bilgi sahibi olmak amacı ile bakarlar. Tüm finans kuruluşları için kredi ve kredi kartı işlemlerinde en önemli kriterdir. Ödeme ve para hareketlerinizin izlendiği bu sistemle banka, ekonomik durumunuzu sizin kadar iyi bilir ve buna göre kredi verip vermemeye karar verir.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanıyor?

Kredi notu, bir çok kriterin bir algoritma ile hesaplamasıyla meydana gelir. Şimdi kredi notu hesaplamalarındaki kriterlere göz atalım;

Ödeme Alışkanlıklarınız: Elektrik faturanız dan kredi kartınıza kadar tüm ödeme hareketleriniz KKB tarafından bankalarla paylaşılıyor. Burada banka borcunuza ne kadar sadık olduğunuza bakıyor.

Kredi Kartları: Bu madde aslında ödeme alışkanlıkları maddesi ile ilişkili. Kredi kartı kullanıyor olmanız kredi notunuzu çok etkiliyor tabi ki ödemelerinizde bir problem yoksa! Bankalar daha önce kredi kartı kullanmayan bireylerin ödeme alışkanlıkları hakkında bilgi sahibi olmadığı için kredi başvuruları olumsuz sonuçlanabiliyor.

Aylık Geliriniz: Resmi olarak gözüken geliriniz kredi notunu etkileyen faktörlerden biri. Burada aile toplam geliri ve sizin geliriniz ayrı hesaplanıyor.

Yaşınız: Banka kredi ödemeleri için olgun yaşta ancak ödeyebilecek kadar da genç olmanıza dikkat ediyor. 35 – 50 yaş aralığı kredi notu için en iyi aralık diyebiliriz.

Eğitim Durumunuz: Eğitim durumunuz ne kadar yüksekse kredi notunuzda o derece yükseliyor.

Mesleğiniz: Bankalar kredi notu değerlendirmesinde mesleğinize de bakıyor. Bu madde aslında eğitim durumu ve aylık gelirinizle ilişkili.

Sahip Olduğunuz Gayrimenkuller: Oturduğunuz evin size ait olması hem bir mal varlığı göstergesi hemde kira ödemediğiniz için cebinize kalan fazladan parayı gösteriyor. Banka burada yine gelirinizi hesaplamaya çalışıyor.

Sahip Olduğunuz Araç Markası: Evet kredi notu hesaplamasında bindiğiniz aracın markası bile dikkate alınıyor. Bindiğiniz aracın kasko bedeli ne kadar yüksekse, kredi notunuz o kadar artıyor.

Yasal Takip Durumunuz: Farklı bir borçtan yasal takipte olup olmadığınız bankalarca sorgulanıp kredi notu hesaplamasında kullanılıyor.

Gördüğünüz gibi bankalar hakkınızda en yakın arkadaşınızdan daha çok bilgiye sahip 🙂

Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi notları 0 – 1900 arası değerlerle gösterilir. Şimdi bankaların genel olarak kabul ettiği kredi tablosuna göz atalım.

Kredi NotuKredi GüveniRenk
0 – 799Yüksek riskliKırmızı
800 – 1299Orta riskliTuruncu
1300 – 1499Az riskliSarı
1500 – 1699İyiAçık yeşil
1700 – 1900Çok iyiKoyu yeşil

Kredi Notu Değerlendirme Tablosu

 

Kredi notunuzun kaç olduğunu biliyorsanız yukarıdaki tablo kredi başvurunuzun nasıl sonuçlanacağı hakkında size fikir verecektir. Bankalar genellikle kredi notu 800’ün altında olan tüketicilerin kredilerini onaylamaz.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir? 

Kredi notunuzu bankalarınız dan, farklı kuruluş yada web sitelerinden veya direk Findex üzerinden öğrenebilirsiniz. Tüm kurumlara kredi notu bilginizi Findex sağlamaktadır. KKB’nin ana kuruluşu Findex’tir ve diğer kredi notu öğrenme hizmetlerini Findex bayii gibi düşünebilirsiniz.

En doğru sonucu almanız için biz size Findex üzerinden kredi notunu nasıl öğrenebileceğinizi anlatalım.

  • Findex.com web sitesine giriş yaparak üye olun. Üye olurken kimlik ve telefon bilgilerimizi doğru şekilde doldurun.
  • 4 TL + KDV tutarındaki ödemeyi banka kartı veya kredi kartı ile ödeyebilirsiniz.
  • Sms ile gelen kredi notu bilginizi yukarıdaki tablomuz ile karşılaştırıp kredi başvurunuzun nasıl sonuçlanacağını öğrenin.

Hepsi bu kadar.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notunuzu öğrendiniz ve yukarıdaki tabloya göre kredi başvurunuz olumsuz sonuçlanacaksa size kredi notunuzu nasıl yükseltebileceğinizi tarif edelim.

Kredi notları belirli kriterlere göre hesaplanır, kredi notlarının nasıl hesaplandığını yukarıda anlattık ancak bazı kriterler kredi notu puanınızı yüksek derecede etkiler. Daha önce sizler için detaylı şekilde açıkladığımız kredi notu yükseltmek isimli makalemize göz atarak kredi notunuzu kolayca yükseltebilirsiniz.

Kredi notu hakkında merak ettiğiniz her şey ve ücretsiz danışmanlık için yorum bölünümden bize yazınız.


Bir önceki yazımız olan 6 Adımda Kredi Notu Yükseltmek başlıklı makalemizde kredi notu, kredi notu nasıl yükselir ve kredi notu nasıl yükseltilir hakkında bilgiler verilmektedir.


1 YORUM

YORUM YAZ