Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi başvurularında kredi notu düşükse kredi almanız imkansızlaşıyor. Peki kredi notu neden düşer? Kredi notunuzun düşme nedeni uzun bir liste veya tek bir sebepten olabilir. Yazımızda size kredi notunu düşüren tüm etkenleri listeleyeceğiz.

Kredi Notu

Kredi başvurusunu kredi notunu öğrenmeden yapanlar kredi reddi sürprizi ile karşılaşabiliyor. Kredi notunun önemini daha önceki yazılarımızda belirtmiştik. Kredi notu hakkında bilgisi olmayanlara öncelikle Kredi notu nedir? isimli makalemizi okumayı tavsiye ediyoruz.

Bankalar kredi notu algoritmaları sayesinde ekonomik durumunuzu en az sizin kadar biliyor ve buna göre size kredi verip vermeme kararı alıyor. Kredi notları bir çok kritere göre belirleniyor, bazıları kredi notunuzu az etkilerken belirli kriterler kredi notunu dibe çekiyor veya yüksek derecelere getiriyor. Şimdi kredi notunun düşme nedenlerine bakalım.

Kredi Notu Neden Düşer? Önemli Kriterler

Kredi notlarını etkileyen unsurlar uzunca bir liste ancak her biri aynı önemde değil. Listede belirttiğimiz kriterler kredi notuna en yüksek etkiyi edenler ve kredi notu neden düşer sorusununda tam olarak cevabı.


 

Kredi Kartı Borcu

Kredi kartları, bankaların ödeme alışkanlıklarınızı en rahat görebildiği alandır. Kredi kartı ödemeleriniz düzenli olarak izlenir ve bu bigiler KKB ile paylaşılır. Findex bu verileri toplayarak size bir kredi notu verir. Kredi kartı borcunuzu ödemiyor veya sürekli asgari tutardan yatırıyorsanız bu durum kredi notunuzu aşağı çeken önemli sebeplerdendir. Kredi notu yükseltmek istiyorsanız özellikle kredi kartı ödemelerine dikkat etmeniz gerekiyor. Kredi kartının kredi notu üzerindeki etkisini daha Kredi notu yükseltmek isimli yazımızda uzunca anlattık. Kredi notunuzu yükseltmek istiyorsanız bu yazıya göz atmanızı tavsiye ederiz


 

Banka Kredi Borcu

Banka kredi borçları da tıpkı kredi kartı borçları gibi kredi notu düşmesinde veya yükselmesinde etkili olan kriterdir. Ödemelerinizde meydana gelecek bir aksama anında kredi notuna yansır ve ciddi anlamda düşmesine neden olur. Kredi borçlarınızı diğer tüm borçlarınızdan ayırıp, gününde ödemeye gayret etmelisiniz. Bazıları ödeme imkansızlığından bu duruma düşerken, bazı insanlar ise umursamamazlık veya unutkanlıkla kredi ödeme gününü kaçırıyor ve yok yere kredi notunu düşürüyor.


 

 

Hesap Hareketleri

Bankalar bir dedektif gibi tüm hesap hareketlerinizi izler ve bunu KKB’ye bildirir. Hesabınıza para girişinin olmaması, bakiyenin uzun süredir “sıfır” olması kredi notunuzun düşmesine neden olur. Kredi notunuzun düşmesini istemiyorsanız, durumunuz yoksa bile azda olsa hesabınızda para bulundurmaya bakın.


 

Kefil Olmanız

Kefil olmak kredi puanını etkileyen bir durumdur. Kefil olduğunuz anda kredi notunuz bir miktar düşer ve eğer kefil olduğunuz kişi ödemelerini aksatırsa bu durum kredi notunuzu bir anda aşağı çekecektir. Başlı başına bir dert olan kefillik, kredi notlarını da etkileyen önemli unsurlardandır.


 

Fatura Borcu

Telefon, internet, elektrik faturalarınızı ödemediğiniz anda Findex kredi notunuz bu durumdan etkilenir. Banka borçları gibi tüm resmi borçlarınız da dikkatli olmanız gerekiyor. Günümüzde tüm ödeme hareketleri izleniyor ve kredi notu altında listeleniyor. Maddi durumunuz iyidir, herhangi bir sıkıntınız yoktur ama unuttuğunuz bir fatura kredi notuna etki edebilir. Bankalar özellikle borcuna sadık müşteri arıyor.


 

İşsizlik

Sigortanız yatmadığı anda KKB’nin bundan bilgisi oluyor ve kredi notunuz düşüyor. İşsiz olduğunuzu gören banka borç ödemekte sıkıntı yaşayacağınızı düşünüyor. Kredi çekmeniz çok elzemse, 3 ay boyunca bir yerde çalışarak veya kendinizi çalıştı göstererek kredi notunuzun yükselmesini sağlayabilirsiniz.


 

Gördüğünüz gibi kredi notunuzu etkileyen en önemli faktörler ödeme hareketleriniz etrafında toplanıyor. Ödemelere dikkat ettiğiniz sürece kredi notunuz düşmeyecektir. Ancak yinede kredi başvurusu yapmadan önce Findex kredi notunuzu sorgulamanızı, ona göre hareket etmenizi tavsiye ediyoruz. Kredi notu neden düşer sorusunun cevabını öğrenmiş oldunuz.

Konu hakkında sormak istediklerinizi yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Dış Bağlantılar

Findex.com

 


Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Öğrenme [ ÜCRETSİZ! ] başlıklı makalemizde kredi notu, kredi puanı ve kredi skoru hakkında bilgiler verilmektedir.


YORUM YAZ