Kredi Notu Kaç Ayda Yükselir?

Bankadan kredi kullanmaktan araç kiralamaya, beyaz eşya satın almaktan taksitle akıllı cep telefonu almaya kadar artık farklı pek çok alanda kredi notu üzerinden değerlendirme yapılmaktadır. Bu nedenle kişinin sahip olduğu kredi notu ortalaması artık çok daha büyük bir öneme sahiptir ve kısa sürede kolay sonuç almak isteyen kişilerin yüksek kredi notu ortalamasına sahip olmaları gerekir. Peki, kredi notu kaç ayda yükselir?

Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi notu yükseltme teknikleri hakkında bilgi vermeden önce sahip olunması gereken not ortalaması hakkında bilgi vermemiz daha doğru olacaktır. Bilindiği üzere kredi notu ortalaması belirli kriterlere göre belirlenir. Bu kriterlere bağlı olarak kişi en düşük kredi notu ortalaması olan sıfır ile en yüksek kredi notu ortalaması olan 1900 puan arasında bir yerde yer alır. Kişinin yüksek kredi notu ortalaması sınırından bahsedebilmek için kredi notu 1500 puan ve üzerinde olmalıdır. Ancak kişinin kredi notu 1300 puan ve üzerinde olursa da bankalardan kredi onayı alması konusunda zorluk yaşamayacaktır.

Kredi Notu Ne Zaman Yenilenir?

Findeks kredi notu sistemi sürekli olarak geliştirilmeye devam ederken üzerinde en çok çalışılan konu ise kredi notu güncelleme hızıdır. Sistem ilk kurulduğunda kredi notu güncellemeleri aylık olarak yapılırken şu anda gelinen noktada güncellemeler günlük olarak yapılmaktadır. Yani olumlu ya da olumsuz olarak yapılan davranışlar kredi notunuza en geç 1 iş günü sonrasında yansıtılabilmektedir.

Faydalı: 6 Adımda Kredi Notu Yükseltmek

Kredi Notu Kaç Ayda Yükselir?

Kredi notunuzun ne kadar sürede yenileneceği atacağınız adımlara bağlıdır. Çünkü yapılan bazı davranışlar daha kısa sürede not ortalamasını arttırırken bazı davranışlar ise daha uzun sürede not ortalamasını etkiler. İşte kredi notunu yükseltecek adımlar ve not ortalamasını etkileme süreleri;

  • Bankalara olan mevcut borçlarınız sizin kredi riskiniz olarak kabul edilir. Bankaya olan borçlarınız arttıkça kredi riskiniz yükselir ki bu da not ortalamanızın düşürülmesine neden olur. Kredi notunu kısa sürede yükseltmek isteyen kişilerin uygulayabilecekleri en etkili yöntem kesinlikle imkânları bulunuyorsa kredi borcu ve kredi kartı borcu limitlerini sıfırlamaktır.
  • Kredi notunu yükseltmek için dikkat etmeniz gereken en önemli konu ise borçlarınızı ödeme düzenidir. Bankaya olan borçlarınızı mutlaka düzenli ödeyin. Kredi kartı son ödeme tarihi ve kredi borcu son ödeme tarihlerine dikkat edin ve asla gecikmeye düşmeyin.
  • Tüm mali işlemlerinizi bankalar üzerinden gerçekleştirin. Maaşınızı bankadan alın ve tüm düzenli ödemelerinizi banka hesabınızdan yapın.

Bir önceki yazımız olan Sicil Affı 2017 Son Durum başlıklı makalemizde banka sicil affı, kredi sicil affı son dakika ve sicil affı ne zaman yürürlüğe girecek hakkında bilgiler verilmektedir.


YORUM YAZ