Kredi Notu Hesaplama

Kredi ve kredi kartı başvurularında sıkça karşımıza çıkan kredi notu ve kredi notu hesaplama hakkında merak ettiklerinizi yanıtladık.

Borçlar biriktiğinde, arabayı değiştirmek istediğimizde, ev alacağımızda, kısacası her paraya ihtiyacımız olduğunda hemen kredi kullanmak aklımıza gelir ve planlar yapmaya başlarız. Ne kadar kredi alabiliriz, istediğimiz krediyi alıp alamayacağımızın hesabına girer ve kredi notu hesaplama için araştırmalara başlarız. Hele de daha önceden ödenmemiş kredi borcumuz, sürekli geç ödenen kredi kartı borçları var ise…

Kredi Notu

Kredi notu, bankaların ve tüm finans kuruluşlarının kredi kullandırmadan önce tüketicinin finansal durumunu öğrenmek amacıyla baktıkları referans puandır. Kredi notları ödeme alışkanlıklarınız, banka hesap durumunuz, daha önceki finansal işlemlerinizin ortalamasına göre hesaplanan bir değerdir. Findex’in kurulması ile birlikte bu bilgiler bankalara özel olmaktan çıktı ve tüketicilerinde kullanımına açıldı. Detaylı bilgi için; Kredi Notu Nedir? isimli makalemize göz atabilirsiniz.

Kredi notu sayesinde bankalar finansal durumunuzu en yakın arkadaşınızdan dahi daha iyi bilir. Hesaplama ayrıntılı bilgilerin toplamı ile yapılır, elektrik faturanızı ne kadar düzenli ödediğiniz dahi hesaplamada kullanılır. İşte tüm detayları ile kredi notu hesaplama;

Kredi Notu Hesaplamasına Etki Eden Faktörler

Kredi kullanmak isteyen her kişi hakkında KKB (Kredi Kayıt Bürosu) tarafından bir kredi notu hesaplaması yapılır. Kişinin alacağı kredi notuna göre kredi miktarı artar veya azalır veyahut hiç kredi de verilmeyebilir. Ülkemizde bankacılık ve finans sektöründe kullanılan bireysel kredi notu 0 ile 1900 rakamları arasındadır. Bu puantaj sisteminde 0 puan çok riskli, 1900 puan ise en az riskli grubu ifade etmektedir. Kredi notu hesaplamasına göre oluşturulan risk grupları sırasıyla;

0 – 799 (Çok riskli), 800 – 1299 (Orta riskli), 1300 – 1499 (Az riskli), 1500 – 1699 (iyi), 1700 – 1900 (Çok iyi) olarak adlandırılmaktadır.

Faydalı: Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme

Kredi notu hesaplama yaparken bireylerin kredi notunu etkileyen çeşitli etkenler vardır. Bu etkenlerin başlıca olanları; bireysel kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlıkları, mevcut hesap ve borç durumu, yeni kredi açılışları, kredi kullanım yoğunluğu, kredi limitinin aşımı, gecikmeye kalmış kredi ve kredi kartı ödemeleri (ki; bunlar kredi notumuzu olumsuz etkileyen faktörlerin başında gelir) ve yine yüksek borçlanma durumudur. Unutmayalım ki; taksitleri 100 TL olan bir kredimizin son ödeme tarihini geçirmemiz kredi notumuzu kesinlikle olumsuz etkileyecektir. Sistem, taksitin miktarına değil, gününde ödenip ödenmediğine bakar. Aman dikkat…

Faydalı: Kredi Notu Yükseltme

Kredi Notumu Nasıl Hesaplarım

Aslında hepimiz kredi kredi notu hesaplamamızı herhangi bir matematiksel işleme ihtiyaç duymadan veya herhangi bir kuruma müracaat etmeden yapabilir, kredi notumuzun olumlu ya da olumsuz olduğunu az çok biliriz. Ancak yine de net bir şekilde kredi notumuzu öğrenmek ister isek; bu konuda bize yardımcı olabilecek bankalar (Akbank, Garanti Bankası) ile çeşitli finans siteleri  (Findeks) bulunmaktadır. Bu kurumlar kredi notu hesaplama yaparken sizden cüzi miktarda ücret talep edebilmektedir.


Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Neden Düşer? başlıklı makalemizde kredi notu, kredi notu nasıl düşer ve kredi notum düştü hakkında bilgiler verilmektedir.


Paylaş
Önceki İçerikSanal Borsa Oyunu
Sonraki İçerikYurt Dışında Yaşayanlara İhtiyaç Kredisi
Ceylan TAŞPINAR, Marmara Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu. 7 Yıl boyunca Groupama Emeklilik Bireysel Emeklilik Departmanı'nda finansal danışman olarak çalıştı, çocuk sahibi olunca işinden ayrıldı. Ekonomi ve finans gelişmelerini takip etmeye devam eden Ceylan TAŞPINAR, evinden yazıları ile Finansca.com'a destek oluyor.

YORUM YAZ