Kredi Kartım Kayboldu, Çalındı Ne Yapmalıyım?

Kredi kartım kayboldu veya kredi kartım çalındı, ne yapmalıyım diyorsanız size izleyeceğiniz yolu basitçe anlatacağız.

Unutkan ve dalgın insanların en büyük sorunlarından biri sürekli bir şey kaybetmek. Kaybedilen şey kredi kartı olunca iş ciddi bir boyuta taşınıyor. Binlerce lira limiti olan bir kartın başkasının eline geçmesi sizi büyük zararlara uğratabilir.

Kredi kartınızın kaybolması bazen sandığımız gibi sadece unutkanlıktan değil, hırsızlık sonucu da olabilir. Şimdi kredi kartınızı kaybetmeniz yada çalınması durumunda izleyeceğiniz yol nedir birlikte göz atalım.

Kredi Kartım Kayboldu Ne Yapmalıyım?

Eğer kredi kartınızın kaybolduğundan eminseniz, bakılabilecek her yere baktınız ve bulamadıysanız hemen bankanızı aramalısınız. Müşteri hizmetlerine bağlanmanın bir hayli meşakkatli olduğu telefon bankacılığında “Kayıp Çalıntı Hizmetleri” bölümü için bu zorluk söz konusu değildir. Hemen tek tuşla karşınızda bir muhatap bulabilir, sorununuzu iletebilirsiniz.

Kredi kartınızın kaybolduğunu bildirmek için bankanızı ararken kendi telefonunuzdan veya bildiğiniz bir kişinin telefonundan aramaya dikkat ediniz. Çünkü eğer işin içinde bir hırsızlık var ise ve bir şebeke ile karşı karşıyaysanız, ATM cihazlarındaki telefonları dahi manipüle edebilirler.

Kredi kartınızın kaybolduğunu bankanızı arayıp bilgilendirdikten sonra kartınızı kapatmaları ve tarafınıza yeni kart göndermeleri için talepte bulunmalısınız.

Şunu unutmayın ki hiç bir bankacılık işleminde, buna kayıp çalıntı kart işlemleri de dahil, müşteri hizmetleri temsilcisi sizden kart şifresi isteyemez. Bazı telefon bakacılık sistemlerinde sistem şifre tuşlaması isteyebilir ama müşteri temsilcisinin böyle bir hakkı yoktur. Eğer böyle bir şeyle karşı karşıya kalırsanız derhal yetkililere, bankanın genel müdürlüklerine bunu iletiniz.

Kredi kartınız kaybolduktan sonra, bankanızı arayıp kartınızı iptal ettirmenizin ardından kart hareketlerini kontrol ediniz. Kartınızın kaybolduğunu düşündüğünüz günden itibaren hukuka aykırı bir harcama var mı, provizyonda ki işlemlerde haberiniz olmayan bir işlem var mı kontrol edin. Eğer bilginiz dışında bir harcama var ise bir hırsızlıkla karşı karşıyasınız demektir ve derhal gerekli işlemleri yapmalısınız.

Kredi Kartım Kayboldu Yenisi Ne Zaman Gelir?

Kredi kartınız şüpheli bir işlem olmadan sadece kayboldu ise bankanıza yeni kart göndermeleri için talepte bulunabilirsiniz. Kaybolan kredi kartlarının yenisi bankadan bankaya süre değişmekle birlikte ortalama 15 iş günü içinde elinize ulaşmış olur. Kredi kartını sizin dışınızda evden aileden aynı soy adını taşıyan bir birey veya işyerinizden amirleriniz teslim alabilir.

Kredi Kartım Çalındı Ne Yapmalıyım?

Bankanızdan yaptığınız sorgu esnasında hukuka aykırı harcamaları gördüğünüz anda bunların iptali ve iadesi için bankanıza önce sözlü, sonra yazılı bir talepte bulunmalısınız. Emin olmak için sadece o gün için değil, içinde bulunduğunuz ay içindeki tüm hesap hareketlerini kontrol etmeniz faydalı olacaktır.

Bankanızın müşteri hizmetlerinden gerekli işlemleri yapmanızın ardından artık hukuki bir süreç başlatmanız gerekmektedir.

Kredi kartınızın çalındığını eğer hatırlıyorsanız, ne şekilde çalındığını, kimlerin çalmış olabileceğini detaylı şekilde içeren bir dilekçe hazırlayıp bunu Cumhuriyet Başsavcılığına iletmelisiniz. Çalan kişi hakkında bilgi sahibiyseniz de haksız zenginleşme davası açabilirsiniz.

Bunun yanı sıra kredi kartınızın çalınmasında, kullanılmasında bankanızın da kusurlu olduğunu düşünebilirsiniz. Bu durumda bankanıza da dava açma hakkınız vardır.

Çalıntı, Kayıp Kredi Kartı İçin Bankanın Sorumlulukları

Kredi kartınız çalındı ve kartınızı çalan kişiler hukuki olmayan bir şekilde kartınızdan harcama yaptı. Bankalar bu durumda ne yapabilir, hangi güvenlik önlemlerini almalıydı, ihlalleri var mı?

Öncelikle şunu bilmek gerekir ki kredi kartınız ile belli bir limitin üzerinde harcama yapıldığında cep telefonunuza bilgilendirme mesajı gönderilmelidir. Bunu bazı bankalar standart bir işlem olarak uygularken bazı bankalar sizin yapacağınız bir talep doğrultusunda bu işlemi aktif ediyor. Siz de eğer bankanıza bu konuda talepte bulunmuşsanız ancak tarafınıza bilgilendirme mesajı gönderilmediyse, bankanıza da dava açma hakkınız olacaktır.

Bunun dışında kartınızın şifresi değiştirilmişse de bankanızı kusurlu görebilirsiniz. Bankanızın şifre değiştirme işlemi sırasında gerekli güvenlik sorularını sormak ve hırsızlığa karşı tedbir alma konusunda ihmali var ise, kartınızdan çekilen bilginiz dışındaki harcamaları bankanızdan tahsil edebilir, bankanıza da dava açabilirsiniz.

Kredi Kartı Numarası Çalındı Ne Yapmalıyım?

Kredi kartı numarasının çalınması, kredi kartı kullanıcılarının bir diğer endişesi olan kredi kartlarının ön hanesinde yazan numaranın başkasının eline geçip, kartlarından bilgileri dışında harcama yapılmasıdır.

Şunu bilmek gerekir ki kart numarasının bilinmesi başlı başına dolandırıcılık için yeterli değildir. İnternet alışverişlerinde kartın arkadaki güvenlik numarasının ve son kullanma tarihinin de bilinmesi gerekmektedir.

Bunun yanı sıra kartınızla internetten harcama yaparken çoğu alışveriş sitesinde ve bankada bulunan güvenlik önlemleri sayesinde cep telefonunuza bir şifre gelir ve harcama sırasında bu şifreyi kullanırsınız.

Kredi kartı numaranızın bilinmesi tek başına bir sıkıntı yaratmazken eğer karşınızda bir şebeke var ise kredi kartı numaralarından güvenlik numarasını da bulabilmek için çeşitli programların olduğunu ve güvenlik numaranızın da ele geçirilebileceğini bilmeniz gerekir. Bu yüzden eğer kart numaranızın birinin eline geçtiğini düşünüyorsanız kartınızı yenilemeniz de fayda olacaktır.

Kredi kartı hırsızlığına karşı kredi kartınızı güvenmediğiniz kişilere asla vermemeli, kafelerde, restoranlarda kartı garsona vermek yerine pos makinesini yanınıza istemelisiniz. Hırsızlığa karşı hem banka hem müşteri hem devlet gerekli önlemleri alarak bankacılık işlemlerinde tam anlamıyla güven sağlanabilir.

Kayıp, çalıntı kredi kartları hakkında sorularınız için yorum bölümünü kullanınız. 


Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Aidat İadesi Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde kredi kartı aidat iadesi, kredi kartı aidatı geri alma ve kredi kartı ücret iadesi hakkında bilgiler verilmektedir.


1 YORUM

YORUM YAZ