Kredi Kartı Yapılandırma Hakkında Tüm Detaylar

Kredi kartı yapılandırma haberlerini merakla bekleyenlere müjde. Resmi gazetede yayınlanan düzenleme ile artık bankalar kredi kartı borçlarına 72 aya kadar vadelerle yapılandırma gerçekleştirebiliyor.

Kredi Kartı Yapılandırma

Eğer kredi kartı borcunuz var ve bu borcu ödemede sıkıntı yaşıyorsanız çıkan yeni yasa ile kredi kartı borcunuzu taksitlendirebilirsiniz. Resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren düzenleme ile kesin olarak uygulanmaya başlanan sistem ile artık kredi kartı borçluları faiz ödemekten kurtuluyor.

Kredi kartı yapılandırmak için herhangi bir üst limit veya alt limit bulunmamaktadır. Kredi kartınıza borcunuz ne kadar olursa olsun yapılandırmadan faydalanabilirsiniz.

Türkiye’de milyonlar olarak ifade edilen kredi kartı borçlusunun olduğu düşünülürse bu birçok kişi tarafından sabırsızlıkla beklenen bir haberdi. Ancak bu konuda borçluların aklına takılan birçok husus var. Kredi kartı borcumu nasıl yapılandırabilirim, Kredi Kartı borcu yapılandırması avantajlı mı gibi. Uzmanların yorumları ile kafanızdaki soruları bu yazımız ile cevaplamaya çalışacağız.

Kredi Kartı Borcu Yapılandırma

Kredi kartınızı yapılandırmak istiyorsanız yapmanız gereken şey kartınızın bulunduğu bankanın herhangi bir şubesiyle görüşmektir. Çıkan yasa ile banklar müşterileri için kredi kartını yapılandırma oran ve faizlerini belirlemiş durumdadırlar. Siz de eğer kredi kartınızı yapılandırmak istiyorsanız bankanızın belirlediği bu oranlardan faydalanabilirsiniz.

Kredi kartınızı yapılandırırken bilinmesi gereken en önemli husus bankanızın yapılandırma için sunduğu faiz oranlarıdır. Her banka farklı faiz oranları sunmaktadır. Ancak dikkatle incelendiği zaman bankaların sunduğu bu faiz oranlarında sıkıntılar gözükmektedir. Bu tutarsızlık banka müşterilerinin aklına şu soruyu getirdi. Kredi kartı yapılandırması mı İhtiyaç kredisi mi çekmek mantıklı? İşte sorunuzun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Kredi Kartı Yapılandırmak mı Kredi Çekmek mi Mantıklı?

Tüm uzmanların bu konuda hem fikir olduğu bir cevap var ki o da kredi kartı borcunuzu yapılandırmak yerine ihtiyaç kredisi çekerek kredi kartı borcunuzu kapatmanızdır. Kredi kart borcunu yapılandırmak isteyen vatandaşlara bankalarından yüksek faiz oranları sunuluyor. Her bankada bu oranlar değişmekle beraber genel olarak ihtiyaç kredisi faiz oranlarından yüksek oluyor. Bu yüzden kredi kartı yapılandırması yerine ihtiyaç kredisi çekmeniz çok daha avantajlı.

Faydalı: Refinansman Nedir?

Kredi Kartı Yapılandırma 72 Ay

Örneğin 10.000 TL kredi kartı borcu olan bir kişiyi ele alırsak,72 ay olarak bu borcu yapılandırmak isterse bankanın uygulayacağı ortalama faiz oranı %1.45’tir. Bu faiz oranı ile kişinin aylık ödeyeceği taksit tutarı 244,66 TL’dir. Eğer bu kişi yapılandırma yerine 48 ay vade ile 10.000 TL ihtiyaç kredisi çekmeyi tercih ederse bankanın sunacağı faiz oranı ortalama %1.29 olacaktır. Bu oranla aylık taksit tutarı 296,77 TL olacaktır. Kredi kartı yapılandırmak için toplamda 17.615,12 TL ödemesi gerekiyorken bu tutar ihtiyaç kredisi ile 14.244,94 TL’ye düşmektedir. Kısacası ihtiyaç kredisi çekerek 10.000 TL’lik bir borçta 3.000 TL’yi aşan bir avantaj sağlayabilirsiniz.

Yine uzmanların belirttiği bir diğer husus ise eğer kredi kartı borcunuzu kredi çekerek kapatmayı düşünüyorsanız bu krediyi, kredi kartı olan banka yerine bir başka bankadan çekmenizdir. Bu sayede müşteriye özel daha uygun faiz oranları ile karşılaşabilirsiniz. Krediyi başka bir bankadan çekmenin bir diğer avantajı ise kredi kartınızın bulunduğu bankanın ihtiyaç kredisini kredi kartı borcunu ödemek için çektiğinizi anlaması huşudur. Çünkü bu durumda bankalar müşteriye kredi vermek istemiyorlar. Eğer kredi siciliniz iyi kredi notunuz yüksek ise diğer bankalardan kolaylıkla kredi çekebilirsiniz.

Faydalı: Yapılandırılan borç ödenmezse ne olur?

Kredi Kartı Yapılandırma Hesaplama

Kredi kartı yapılandırma hesaplamaları her bankada farklılık göstermekte. Aşağıda en çok kullanılan kredi kartlarının kredi kartı yapılandırma faiz oranlarını bulabilirsiniz.

Akbank Kredi Kartı Yapılandırma

Akbank kredi kartı yani Axess kredi kartı yapılandırma işlemleri için şu bağlantıya tıklamanız yeterli.

Yapı Kredi World Card Yapılandırma 

Yapı Kredi bankasının Word kredi kartı borcunu ödeyemeyenler için harcama taksitlendirme imkanı bulunuyor. Detaylar ve başvuru için şu sayfaya göz atabilirsiniz.

İş Bankası Kredi Kartı Yapılandırma

İş Bankası kredi kartı maximum kart borçlarınızı yapılandırmak için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Garanti Kredi Kartı Yapılandırma

Garanti Bankası kredi kartı Bonus kredi kartı yapılandırma için şu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Kredi kartı yapılandırma konusu hakkında sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz. 


Bir önceki yazımız olan CVV Nedir? başlıklı makalemizde cvv kodu, cvv ne demek ve cvv numarası hakkında bilgiler verilmektedir.


YORUM YAZ