Kredi Kartı İptali

Son yıllarda herkese kolaylıkla kredi kartı veren bankalar aynı kolaylığı maalesef kredi kartı iptali konusunda müşterilerine göstermiyor. Müşteri kaybetmek istemeyen bankalar, kredi kartı iptali için başvuran müşterilerini vazgeçirmek için birçok yol deniyor. Eğer promosyonlar, kişiye özel kampanyalar ve parapuan, bonus gibi küçük jestlerle kredi kartı kullanıcılarını elinde tutmaya çalışan bankalar karşısında hala ısrarınızı koruyor ve kartınızı iptal ettirmek istiyorsanız işte size kredi kartınızı nasıl iptal ettireceğinize dair ipuçları.

Kredi Kartı Kapatma

Kredi kartı kapatma istiyorsanız öncelikle kart borcunuzu tamamen bitirmeniz gerekiyor. Kredi kartı borcunuz devam ederken kredi kartını iptal ettirmeniz bazı bankaların kuralları gereği mümkün olmuyor. Kredi kartını iptal ettirmeniz için borcunuzun tamamını ödemenizi istiyorlar.

İşleyiş politikası farklı olan bankalar ise kart iptali için tüm borcun ödenmesini şart koşmuyor. Ancak size tavsiyemiz borcunuzun tamamını ödedikten sonra kredi kartınızı iptal işlemlerine geçmenizdir. Bunun nedeni ise kapanan kredi kartları bankamatikte işlevsiz hale geliyor. Hatta kartınız bankamatikler tarafından alınıp geri verilmiyor.  Siz borcunuzu ya bankamatikten kartsız işlemlerden ya da şube veznesinden ödemeye devam ediyorsunuz. Borcunuzu öderken T.C. kimlik numaranızı kullanmak gerekiyor. Elinizdeki kredi kartı artık geçersiz olduğu için kart numaranızla işlem yapamıyorsunuz.

Peki kredi kartını iptal ettirirken bunun dezavantajı ne diye soracak olursanız kartınız iptal olduktan sonra ödemeye devam ettiğiniz takdirde kalan kredi kartı borcunuzu sadece bankanızın müşteri hizmetleri tarafından öğrenebilirsiniz. Bu durum kartınızda ödenmemiş bakiye bulunup bunu gözden kaçırma riskinizi arttırabilir. Kredi kartınızda kalan 1 kuruşluk borç bile yıllar sonra faizle katlanarak önünüze gelebilir.

Bu tarz ihmal ve riskleri göz önünde bulundurarak kredi kartınızı tüm borçlarını ödeyip temizledikten sonra iptal ettirmenizi tavsiye ederiz.

Kredi Kartı İptal Etmek

Kredi kartı iptali için size vereceğimiz bir diğer tavsiye ise hala taksitli alışverişlerinizin borcu devam ediyor ve kartınızı iptal ettirmek için tüm borcu ödeyemiyorsanız kartınızı geçici kapattırmaktır. Kartınızı geçici olarak kapatarak kartınızın borcunu ödemeye devam edebilir, borcunuz bittiğinde ise kartı tekrar açtırıp tamamen iptal edebilirsiniz. Bu sayede borcunuzu eritmeye çalışırken bir yandan da kredi kartınızı tekrar kullanma riskini ortadan kaldırırsınız.

Kredi Kartı İptali Nasıl Olur?

Kredi kartınızı iptal ettirmek istiyorsanız bunun için birkaç yol seçme şansınız var. Öncelikle eski yöntem ile çok basit bir dilekçe yazarak bankanızın şubesine başvurabilirsiniz. Hazırladığınız dilekçede kredi kartınızı iptal etmek için talepte bulunarak, kart numaranızı muhakkak yazmanız gerekmektedir.

Bir diğer yöntem ise telefon bankacılığıdır. Bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak da kredi kartınızı iptal ettirebilirsiniz. Bunun yanında bazı bankaların internet şubelerinde de kredi kartı iptal seçeneği bulunmakta.

Kayıp Çalıntı Kredi Kartı İptali

Herkesin korkulu rüyası olan hırsızlar kartınızı ele geçirdiği zaman veya kart bilginiz şüpheli kişilerin eline geçtiği zaman ya da bu konuyla ilgili aklınızda ufacık bir şüphe varsa kartınızı iptal ettirmeniz en doğru yöntemdir. Kart bilgilerinizin şüpheli kişilerde olduğunu düşünüyorsanız bankacılığın en hızlı yöntemi olan telefonla müşteri hizmetleri arama yöntemini seçmelisiniz. Zaten aradığınız müşteri hizmetleri işlemin hızını kesmemek amacıyla ilk aşamada “kayıp çalıntı kart ve şüpheli işlemleri için” müşteri hizmetlerine sizi çok seri şekilde bağlar.

Kayıp çalıntı kart bölümünden eski kartınız iptal edilir. Ancak bu geçici bir kapatmadır. Kartınızın yenisi adresinize gönderilir. Eski kartınızın iptali ile başkasının eline geçen kartınızla kimse herhangi bir işlem yapamaz.

Garanti Kredi Kartı İptali

Garanti Bankası’nın müşterilerine sunduğu Bonus kredi kartlarını iptal ettirmek için 444 0 333 numaralı telefonu arayarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bonus Kredi kartını iptal ettirmek istediğinizde müşteri temsilcisi sizi bu kararınızdan döndürmeye çalışacaktır ancak aman kulak asmayın. Kurtulun şu kredi kartlarından.

İş Bankası Kredi Kartı İptali

İş Bankası Maximum kredi kartı iptali için yapmanız gereken 0850 724 0 724 numaralı telefon numarasını arayarak işleminizi gerçekleştirmeniz. Bu bankada da müşteri temsilcisi kredi kartınızı iptal ettirmemeniz için elinden geleni yapacaktır.

Akbank Kredi Kartı İptali

Akbank’ın müşterilerine sunduğu Axess kredi kartı iptali için 444 25 25 veya 0850 222 25 25 numaralı telefonları arayabilirsiniz. Kredi kartı satarken peşinizde koşan banka, kredi kartını iptal ettirmemeniz içinde peşinizde koşacak, sizi defalarca arayacaktır. Unutmayın, ne kadar az kredi kartı, o kadar mutlu hayat.

Yapı Kredi Kredi Kartı İptali

Yapı Kredi Bankası Word kredi kartı ile müşterilerine hizmet sunuyor. Bu kartı alması kolay ancak iptal ettirmesi zor. Word kredi kartı iptali için 444 0 444 telefon numarasını arayabilirsiniz. Kredi kartları hayatlarımızı kolaylaştırıyor gibi görünüyor ancak aslında uzun vadede hepimize hayatı cehenneme çeviriyor.

TEB Kredi Kartı İptali

TEB kredi kartı iptali için yapmanız gereken 0850 200 0 666 numaralı telefonu arayarak kredi kartınızı iptal ettirmek istediğiniz belirtmeniz. TEB kredi kartı iptal işleminden sonra müşteri temsilcileri sizi tekrar kart almaya ikna etmek için arayabilir.


Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Yapılandırma Hakkında Tüm Detaylar başlıklı makalemizde 72 ay yapılandırma, 72 ay yapılandırma şartları ve kredi kartı borcu taksitlendirme hakkında bilgiler verilmektedir.


YORUM YAZ