Kredi çekeceklerin, kredi kartı isteyenlerin korkulu rüyası kara liste nedir, ne değildir, bu listeye nasıl girerim diye düşünüyorsanız size basit şekilde anlatalım.

Aslında kredi kara liste diye bir şey yoktur. Banka ile ilişkisi olan herkesin, kredi çekenlerin, kredi kartı kullananların ve başkalarına kefil olan kişilerin bilgilerini, ödeme düzenlerini ve diğer bilgilerini olumlu veya olumsuz olarak değerlendiren bir sicil kaydı vardır. Eğer kredi ve kredi kartı ödemelerinizde bir sıkıntı varsa onlar da bu sicile işlenmektedir. Aslında bunu bir karneye benzetebiliriz. Bankalarla ilişki içinde olduğunuz dönemler için hakkınızda not tutuluyor ve yeni bir işlem yapacağınız zaman bu notlar değerlendirilerek karar veriliyor.

Kredi Sicili Listeleri Nerelere Gidiyor? Kara Listeyi Hangi Kurum Belirliyor?

Bankaların müşterileri hakkında tuttuğu tüm bilgiler Kredi Kayıt Bürosuna ve Türkiye Merkez Bankası’na gönderilmekte. Banka müşterileri hakkında tüm bilgiler burada bir havuzda toplanıyor. Bir kaç banka ile çalışıyorsanız da bankalardan gelen bilgileriniz bu havuzda toplanıyor ve değerlendirme yapılıyor.

Kredi Kayıt Bürosuna olumlu olumsuz her bilgi giderken, Merkez Bankası’na hakkınızda ki olumsuz bilgiler gidiyor. Yani kısacası halk arasında kara liste diye bilinen hakkınızdaki olumsuz sicilleri Merkez Bankası tutuyor.

Kara Listeden Ne Zaman Çıkarım?

Eğer kredi kartı ödemelerinizde bir gecikme, avukatlık olmuş bir durum varsa ve bu Merkez Bankası kayıtlarına girmişse, bir sonraki bankacılık işleminiz de, yeni bir kredi kartı veya kredi başvurunuzda sıkıntı yaşayacaksınız. Merkez Bankası’na giden olumsuz siciliniz 5 yıl süreyle saklanmakta. Yani 5 yıl süreyle kara listede yer alacaksınız demektir. 5 yıl sonunda silinen bu kayıtlar yeni bir kredi çekmenize olanak sağlar. Kredi kartlarında bu süre 3 yıldır.


2 YORUMLAR

YORUM YAZ