Kredi İle Araba Almak

Kredi ile araba almak, nakit sıkıntısı çeken ancak araba almak isteyenlerin sıkça başvurduğu bir yöntem. Bankaların taşıt kredisi kullanmak isteyen müşterileri için çeşitli kampanyaları var. Bir araç almak için kredi çekmeyi düşünen kişilerin akıllarına takılan bir çok soru bu makalemizde cevap buluyor.

Taşıt Kredisi Hangi Araçlara Verilir?

Öncelikle bankalar hangi araçlara kredi verir ve kriterleri nelerdir, bu konuya göz atalım.

Bankalar 0 km veya 2. el ticari ve binek araçlara kredi verebilmektedir. Ancak prosedürler 0 km araç için daha esnekken 2. el araçlar için daha detaycı ve zor bir süreçtir. Öncelikle eğer 2. el bir araç için kredi çekmeyi planlıyorsanız bu aracın yaşının 5 yılı geçmemesi önemli bir kriterdir. Genel olarak bankalar 5 yıldan eski araçlara kredi vermeyi istemezler.

Bankalar duruma göre alınacak taşıtın %75’lik, %60’lık veya %50’lik kısmını karşılayabilir. Tabi bu oranlar bankadan bankaya değişim göstermektedir.

Kredi ile araba almak mümkün fakat taşıt kredileri motosikletleri ve iş makinelerini kapsamamaktadır. Motosiklet almak için kredi çekmek isteyenlerin talebi genel olarak ihtiyaç kredisinden karşılanmaktadır.

Taşıt Kredisi Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Bir araç beğendiniz ve yeterli miktarda paranız yok. Kredi çekmek mantıklı bir yöntem olarak gözüküyor. Ancak tüm kredilerde olduğu gibi taşıt kredisi de çekerken dikkat edilmesi gereken bir çok husus var.

Öncelikle bankanın istediğiniz aracın yüzde kaçını karşılayacağını bilmeniz gerekir. Buna göre bir peşinat biriktirmiş olmalısınız. Özellikle 2. el araçlarda bankaların araba miktarının daha az kısmı için kredi verebileceğini unutmamalısınız.

Bir diğer önemli konu da diğer tüm borçlanmalarda olduğu gibi gelir gider durumunuzu çok iyi bilmelisiniz. Ne kadar vadede ne kadar taksit ödeyebileceğinizi, beklenmedik durumlarda hangi şekilde ödemeyi gerçekleştirebileceğinizi iyi düşünmelisiniz.

Unutmamak gerekir ki vade arttıkça faiz de artar. Ne çok uzun vadeler seçerek ödediğimiz faizi artırmalıyız ne de kısa vade seçerek aylık taksit miktarında ödeyebileceğimiz miktarın üstüne çıkmalıyız. Bunun dengesini çok iyi kurmanız gerekiyor.

Kredi ile araba almak konusunda tüm merak ettiklerinizi yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


Bir önceki yazımız olan Kredi Başvurusu Neden Reddedilir? başlıklı makalemizde kredi, kredi başvurusu neden onaylanmaz ve kredi neden onaylanmaz hakkında bilgiler verilmektedir.


1 YORUM

YORUM YAZ