Kredi Çekmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekiyor?

Nakit sıkıntılarımızda ilk olarak aklımıza kredi çekmek gelir. Hemen soluğu ya bankada ya da kredi hesaplama sitelerinde alırız ve başlarız hesaplar yapmaya. Ancak kredi çekmenin de belli başlı genel şartları vardır. Bu genel şartlar arasında ortanın üzerinden bir kredi notu, belgelenebilir bir gelir sahibi olmak, gerekli belgelerin tamamlanması gerekmektedir. Belgelenebilir bir gelir derken bu konuyu biraz daha açacak olursak; bankalar kredi verdikleri kişilerden belgelenebilir gelir isterken bunun için sigortadan ya da iş yerinden alınacak maaş bordrosunu kabul etmektedir. Yani sigortası olmayan bir kişinin kredi çekmesi zora girecektir. Nakit ihtiyacı olan bir kişi sırf kredi çekebilmek için sigortralı olarak bir iş yerinde işe başlar ve ertesi gün de kredi çekmeye giderse yine kredi çekmeyecektir. Burada sorulması gereken asıl soru; kredi çekmek için kaç ay sigortalı olmak gerekiyor sorusudur.

Kredi Çekmek İçin Gerekli Şartlar

Kredi çekmek isteyen bir tüketicinin geriye dönük olarak 6 ay boyunca sigorta primi ödenmiş olmalıdır. Ayrıca gelir durumunun hesaplanmasında son 6 ay baz alınacak ve buna göre kredi tahsisi yapılacaktır. Kredi başvurunuz sırasında ve 6 ay öncesinde aylık aldığınız maaş 4 000 TL olsa, sigorta priminiz ise asgari ücret üzerinden yatırılsa, bank nezdinde sizin maaşını asgari ücret olarak kabul edilecek ve ona göre kredi tahsisi yapılacaktır. Bunun için banka tarafından kredi başvurusu için gerekli belgelerde “Belgelenebilir gelir miktarı” derken belgelenebilir ibaresi bu anlama gelmektedir.

Kredi Çekmek İçin Sigorta Süresi

Bir başka örnek daha vermek gerekirse; aylık 5 000 TL kira getiriniz olsun, ancak bununla ilgili herhangi bir kira sözleşmeniz yoksa ya da ödemeleri elden alıyorsanız ve buna ilişkin banka dekontunuz yoksa; bankanız tarafından aylık gelir olarak sayılması çok zordur. Onun için bankalar şart olarak son 6 ay içerisinde sigorta priminin eksiksiz bir şekilde ödenmiş olmasını şart koşup, kredi tahsisi yaparken de son 6 ay içerisindeki gelir durumunuza bakacak ve buna göre kredi taksitlerinizi ve kredi miktarını belirleyecektir.

Bu konularda sıkıntınız varsa ve yine de acil krediye ihtiyacınız varsa; kendinize ya kredi notu yüksek bir kefil bulmanız ya da adınıza kayıtlı herhangi bir araba, gayrimenkul, vb. ipotek ettirmeniz suretiyle kredi alabilirsiniz.

3 Ay Sigortalıya Kredi Veren Bankalar

 • Ziraat Bankası
 • Deniz Bank
 • Finans Bank
 • İş Bankası
 • Halk Bank
 • ING Bank

Kredi çekmek için kaç ay sigortalı olmak gerekir konusu ile alakalı sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz. 


Bir önceki yazımız olan Sigortasız Kredi Veren Bankalar başlıklı makalemizde kredi, sigortasız kredi almak ve sigortasız kredi çekme imkanı hakkında bilgiler verilmektedir.


8 YORUMLAR

 1. Hiç bir banka ile bağlantım Yok kredi kartı falan kullanmadım3 ay boyunca sigortam yatsa kredi çekebilirmiyim

 2. Merhaba,
  Bankalar kredi kullandırırken kredi notunuzu dikkate alır. Daha önce bankalar ile alışverişiniz olmadıysa kredi çekmekte zorlanabilirsiniz.
  * Sigortanız uzun süredir düzenli yatıyorsa kredi başvurusu yapın, muhtemelen sıkıntı çıkmayacaktır.
  * Sigortanız yeni yatmaya başladıysa öncelikle bir kredi kartı alıp, onun ödemelerini düzenli şekilde yapın, 4 ay sigortalı olmanız durumunda krediniz onaylanacaktır.
  Tabi burada çekeceğiniz kredi miktarı da önemli.

 3. merhabalar admin 4.5 aydir sigortali iste calisiyorum bir bankadan faizsiz mevduat hesabim vardi bir kac ay önce 5650 tl yatirdim cektim asgari ücret aliyorum daha önce bankalardan isim olmadi 1300 tl kredi cekmek istiyorum alabilirmiyim simdiden tsk.ler

 4. Merhaba,
  Kredi başvusu yapmadan önce kredi notu sorgulaması yapmanızı öneririz.
  Belirttiğiniz tutarı büyük ihtimal çekebilirsiniz.
  İyi günler.

 5. Mrb sayın admin.
  Ben şuan 1 yıldır bi işyerinde çalışıyorum ama sigortam başlayalı 3 ay oldu şuan 60 gün prim görünüyor bir hafta sonrada 90 gün ssk prim olacak. Internet üzerinde bir kaç bankaya kredi başvurusu yaptim ama şuan kredinize olumlu değerlendiremiyoruz diye mesajlar geldi. Sadece iş Bankası başvurunuzu degerlendirebilmemiz için en yakın şubemize bekliyoruz şeklinde mesaj gönderdiler.
  Ve şuan findex kredi notum 1206. Kredi kartim var düzenli ödüyor ve hep borcun tamamını ödüyorum. Üç ay önce iki defa bir hafta falan geç ödedim sadece. Şuan borcumda yok.
  Ben nezaman kredi cekebilecegim lütfen bilgi verirmisiniz.
  Teşekkürler

 6. mrb sayın admin. benim 4senedir kredi kartım var kredi cekmen için sigortam yok ama kardımı düzenli ödüyom 4senedir şimdi çalıştığım iş yeri sigorta yapıcak 1aylIk sigorta olunca kredi çekebilmiyım yok sa 4 aylın dolmasımı lazım ihtiyaç kredi si için

YORUM YAZ