Kredi Başvurusu Yaparken Nelerle Karşılaşıyoruz?

İçindekiler

Kredi

Bankaların belirli bir miktar parayı sabit yada değişken bir faiz oranı ile belli bir vadede kişilere sundukları nakit ihtiyacına kredi adı verilir.

Bankalardan kredi çekecek kişilerin yada ticari işletmelerin belirli şartları yerine getirmesi gerekir. Bu şartlar her bankada aynı olmasada benzerlik gösterebilir. Ayrıca özel ve devlet bankaları olarak belli başlı 2 tür bankalardan söz edebiliriz.

Kredi Başvurusu

Özel bankalar genellikle kredi çekerken kefil ister ama devlet bankaları genellikle ipotek ile çalışır. Bireysel olarak kredi çekecek kişiler bankaya gelirini beyan ettikten sonra gerekli başvuru işlemlerini gerçekleştirir ve değerlendirme aşamasında minimum 3 maksimum 10 gün içerisinde değerlendirilir.

Göz At: Gelir Belgesiz Kredi

Değerlendirme sonucu  genel merkez yada başvurulan şube tarafından kredi çeken kişiye bildirilir. Eğer kredi çeken kişinin KKB skoru (kredi notu) yeterliyse, daha önce bankalarda gecikmiş yada ödenmemiş borcu yok ise ve başvuru yaptığı kredi miktarını beyan ettiği geliri ile ödeyebilecek ise kredi başvurusu genellikle olumlu sonuçlandırılır.

Göz At: Kredi Notu Nedir?

Eğer tam tersi bir durum söz konusu ise banka genel merkez tarafından kredi başvurusu olumsuz, yani red olur.

Kredi başvurusu olumlu olan kişi işlemlerine şubede devam eder. Şube için gerekli şeyler sözleşmelere imza attırmak ve kefil olacak kişiyi genel merkeze bildirmektir. Ayrıca yeni düzenlemelere göre kefil olacak kişilerin eşleride sözleşmeye imza atması gerekmektedir. Kredi çeken kişi sözleşmelere imzasını atıktan sonra banka için gerekli olan şart ne ise o yapılır. Bazı bankalar ipotek ile kredi verirken bazıları ise kefil ister. Bazı durumlarda ise banka ipotek ve kefil istemeden  kişiye kredi verir. İlk başta dediğim gibi bankaların işleyişleri farklılık gösterebilir. Bu şartlar sağlandıktan sonra krediniz onaylanır ve 2-3 gün içinde kredi çeken kişinin hesabına para yatar. Şube tarafından kredi çeken kişiye tarih verilir ve o tarihte para kişinin kendisine ödenir.

Kredi Çekmek

Kredi çekmesi kolay gözükebilir ama ödemesi zor gelebilir. Onun için ihtiyacımızı belirlemeli ve ihtiyacımız kadar kredi çekmeliyiz. Faiz oranlarını araştırmaları bize en uygun olanını tercih etmeliyiz. Ödeme yapabileceğimiz vadeyi belirlemeli ve o vadede kredi kullanmalıyız. Unutmayalım ki vade ile faiz doğru orantılıdır. Vadeyi ne kadar uzatırsak faizde o kadar artar. Onun için vadeyi kısa tutmalıyız ve ödeyebileceğimiz kredi miktarını bankadan çekmeliyiz.


Bir önceki yazımız olan Spot Kredi Nedir? başlıklı makalemizde kredi, spot kredi ne demek ve spot kredi oranları hakkında bilgiler verilmektedir.


YORUM YAZ