Bir çok insan, işleyişi bilmeden kredi veya kredi kartı için başvuru yapıyor ancak başvuru reddedildiğinde gerekli araştırmaya koyuluyor.

Okurlarımızdan en sık aldığımız sorulardan “Kredim neden reddedildi?” sorusuna derinlemesine bir inceleme ile cevap vereceğiz.

Kredi Başvurusu Onaylatmak İçin Yapılması Gerekenler

Kredi başvurunuzun reddedilme sebebi, büyük ihtimalle aşağıda belirttiğimiz kriterlere uymamanız. Bankalar kredileri belirli kriterlere göre veriyor, bu kriterleri onlara sunduktan sonra, kredi başvurunuzun onaylanmaması için bir sebep yok. Şimdi, kredi başvurusunda dikkat edeceğiniz noktalara göz atalım.

Kredi kartı yada kredi başvurusu yaparken açık sözlü olun

Kredi ve kredi kartlarımızın reddedilme sebeplerinden biri de başvurusu sırasında yeterince açık sözlü olmamanız olabilir. Kredi başvuru formlarını eksiksiz doldurmalı, tüm bölümleri doğru bilgilerle cevaplamalıyız. Gerekli evrakları eksiksiz teslim etmemiz ise diğer bir önemli husus.

Banka işlem geçmişi olması

Kredi veya kredi kartı başvurularının değerlendirilmesinde en çok dikkat edilen hususlardan biri, daha önce banka işlemi yapıp yapmadığınız ve yapıldıysa ödeme alışkanlıklarınızın durumudur. Bankalar kredi kullandırırken hakkında bilgi sahibi olmadığı müşteriye kredi vermek istemez. Daha önce kredi kullanmış ve ödemelerini düzenli yapan müşteri, kredi çekerken zorluk yaşamayacaktır.

Yüksek kredi notu

Daha önceki bankacılık işlemlerinizde, örneğin kredi kartı dönem ödemeleriniz veya kredi taksit ödemelerinizde herhangi bir aksama yoksa, kredi notunuz düzenli olarak yükselir. Belirli düzeye gelen kredi notu ile kredi çekmek veya kredi kartı sahibi olmak çok daha kolaylaşır.

Kredi ödemesi gelirinize uygun mu?

Kredi başvurusu yaparken, talep ettiğiniz aylık ödeme miktarı, aylık gelirinizle uyumlu olmalı. Örneğin aylık geliriniz 2500 TL  ve aylık 2000 TL ödemesi olan bir krediye başvuracak olursanız, krediniz reddedilecektir.

Aynı anda farklı bankalara kredi başvurusu yapmayın!

Kredi başvurusu hakkında yeterli bilgiye sahip olmayan kişiler genellikle bir başvurusu sonuçlanmadan farklı bir bankaya daha kredi başvurusu yapar. Bir bankaya kredi veya kredi kartı başvurusu yaptığınızda tüm bankalar bunu görebilir ve birden fazla başvuru yapan şahısların kredisi olumsuz olarak değerlendirir.

Son olarak, kredi başvurunuz reddedildiğinde kızmanıza gerek yok, tüm bankalar daha fazla kredi ve kredi kartı dağıtmak için birbiriyle yarışır. Kredi çekebilmek için bankalarla aranızı iyi tutmanız, güvenilir görüntü çizmeniz gerekiyor.

Herkesin ihtiyacı olduğu anda kredi ve kredi kartı başvurusunun onaylanması dileğiyle.

Kredi başvuru reddi hakkında merak ettiklerinizi yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


Bir önceki yazımız olan Kredi Kara Liste Nedir? başlıklı makalemizde kara liste, kara liste nedir ve kara listeden ne zaman çıkarım hakkında bilgiler verilmektedir.


3 YORUMLAR

  1. Dikkat edilmesi gereken bir konu. Siz bir bankaya başvurduğunuzda tüm bankalar bunu görebiliyor. Özellikle kredi başvurunuz sonuçlanmadan başka bankaya başvurmanız banka kredi riskinizin yüksek olduğu şeklinde yorumlanıyor. Bir çok insan sizin gibi aynı hataya düşüyor. Bu yüzden kredi başvurusu neden reddedilir konusunu yazma gereği duyduk:)

YORUM YAZ