Kosgeb Hibe Kredisi Nasıl Alınır?

Yeni iş kurmak isteyenler tarafından Kosgeb hibe kredisi nasıl alınır sorusu sıkça geliyor. Yazımızda Kosgeb kredi başvurusu nasıl yapılır, kimler KOSGEB desteği alabilir, kredi şartları nelerdir sorularını tüm detayları ile basitçe cevaplayacağız.

KOSGEB Nedir?

KOSGEB (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme İdaresi Başkanlığı), ülkemizde işletmelerin rekabet düzeyinin artırılması, araştırma ve geliştirme, ihracaat, markalaşma süreçlerinin desteklenmesi amacıyla kurulmuş devlet kurumudur.

KOSGEB Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı bir kurumdur ve tüzel kişiliğe sahiptir.

Girişimcilik Destek Programı sayesinde 50.000 TL’ye kadar hibe kredi alabilir veya 100.000 TL’ye kadar faizsiz kredi çekebilirsiniz.

Tam adını bilmeyenler tarafından KOSKEP, KOSGEP diye anılır ancak asıl adı KOSGEB’dir.

KOSEB Kredisi Nasıl Alınır?

İşletme kuracak girişimciler için en büyük problem sermayedir ve KOSGEB, iş planı hazır olan girişimcilere hibe kredisi ve faizsiz kredi vererek destek olur. Kosgeb kredisi alabilmek için belirli bir yol izlemeniz gerekiyor. Şimdi adım adım kosgeb kredisi nasıl alınır anlatacağız.

KOSGEB Kayıt 

KOSGEB hibe kredisi nasıl alınır sorusunun ilk aşaması KOSGEB’e kayıt olmaktır. Öncelikle KOSGEB web sitesine girerek, KOSGEB’e ilk başvuru sayfasından kayıt oluşturmalısınız. Başvuru sonucunu mail adresinizden veya KOSGEB merkez ofisini arayarak öğrenebilirsiniz. Bilgi için telefon numarası 444 1 567 Dilerseniz Ankara Mamak’ta yer alan merkez binasına gidip bizzat başvuru sonucu sorgulayabilirsiniz. 

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri

KOSGEB hibe kredisi alabilmeniz için gerekli kayıt işlemlerini yaptıktan sonra Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi almanız gerekiyor. KOSGEB bu eğitimi ücretsiz veriyor ve toplam eğitim süresi 70 saati geçmiyor.

Bir diğer yöntem ise, üniversitede Girişimcilik dersi gördüyseniz, bunu KOSGEB’e bildirerek Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi almadan bu süreci atlatabilirsiniz. Girişimcilik dersini en az 56 saat görmüş ve dersten başarılı puan almış olmanız gerekiyor.

Eğitim sonunda başarılı olan tüm bireylere girişimcilik sertifikası verilir.

KOSGEB İş Planı Hazırlama 

Girişimcilik sertifikasını aldıktan sonra KOSGEB hibe kredisi alabilmek için KOSGEB’e sunmak üzere iş planı hazırlamanız gerekiyor.

KOSGEB kredi başvurularında iş planına yüksek derecede önem verir ve başvurunuzun sonucuna direk olarak etki eder. Bu yüzden dikkatli bir şekilde iş planı oluşturmalısınız.

İş Planı Nedir?

İş planı, firmanıza gelecekte rehberlik etmek, olumsuz durumlarda yol göstermek, firma geliştikçe izlenecek yolu belirlemek amacıyla oluşturulan girişimcilik stratejisidir.

İş planı hazırlamak;

  1. İş Planı Girişi; Bu bölümde girişimci hakkında genel bildi, kurulacak işletme hakkında genel bilgi doldurulur.
  2. Girişimcinin özellikleri; yetenekleri, iş tecrübesi, eğitimi, hedefleri olarak özetlenebilir.
  3. Kurulacak İşletmenin Özellikleri; kuracağınız işletmenin hangi yasal statüde olacağı, ortaklık yapısının ne olacağı, ve işletmenin özellikleri bu bölüme eklenir.
  4. Girilecek Sektörün Talep Durumu; İş fikrinize piyasada ne kadar talep var, size rakip olacak işletmelerin özellikleri, işletme hacimleri.
  5. Pazarlama Planı; İşletmenizin kurulması ile birlikte izleyeceğiniz pazarlama planı, reklam kampanyaları, rakip analizleri, sektör genel durumu.
  6. Ürün, Hizmet Üretim Süreci ve Tedarik Kanalları; Bu bölümde işletmeniz tarafından sunulacak ürün yada hizmetin, üretim süreci ve tedarik kanalları detaylıca belirtilir.
  7. Finansal Plan; Bu bölümde işletmeniz için gereken sermaye, hizmet yada ürün için gerekli ilk harcamalar ve kazanç dönüşümü belirtilir.

İş Planı Örneği

Şu linke tıklayarak iş planı örneği pdf olarak görüntüleyebilir, kaydedebilirsiniz. Örnek iş planını dikkatlice doldurup KOSGEB kredi başvurunuzda kullanabilirsiniz.

KOSGEB Başvurusu

Kosgeb ön kaydımızı yapıp ve iş planımızı titizlikle doldurduktan sonra sıra geldi KOSGEB hibe kredi başvurusuna.

Kosgeb ön kayıt bilgileriniz üzerinden, kosgeb kredi başvuru için gerekli evraklarla birlikte başvurumuzu yapıyoruz. Başvuru sonrası KOSGEB sizi ön değerlendirme sürecine alacak. Ön değerlendirme olumlu sonuçlanırsa, İş planınız KOSGEB kuruluna sunulur ve burada detaylı bir inceleme yapılır.

Kurulun değerlendirmesi sonrası, iş planınız kabul edilebilir, reddedilebilir veya üzerinde değişiklik yapmanız istenebilir. Tüm bu süreci KOSGEB web sitesiden takip etmeniz gerekiyor.

KOSGEB Kredi Onayı

Yukarıda belirttiğimiz tüm süreçler KOSGEB kurulunca onaylanırsa artık kredi başvurunuz kabul edilmiş demektir.

Alacağınız kredi miktarı, hibe mi yoksa faizsiz kredimi olacağı iş planınıza göre kurulca karar verilir. Karar onayı sonrası KOSGEB veri tabanına kayıt olmanız gerekir.

Veri tabanına kayıt için sizden KOBİ beyannamesi doldurmanız ve KOSGEB için gerekli evraklarla birlikte KOSGEB’e teslim etmeniz gerekiyor.

KOSGEB Hibe Kredi Destekleri Ücretli mi?

Bir çok dolandırıcı tarafından belirli ücret karşılığı KOSGEB başvurusu yapacakları, başvurunuzun kesinlikle olumlu sonuçlanacağı söylenir. Özellikle uyarıyoruz, KOSGEB başvuruları tamamen ücretsizdir ve ufak bir araştırma ile başvurunuzu doğru şekilde yapabilirsiniz. Dışarıdan herhangi bir destek almanıza gerek yok.

Kosgeb hibe kredisi nasıl alınır sorunuzun cevabı için aşağıdaki video ya da göz atabilirsiniz.

Girişimcilik ruhuna sahip, kendi işini kurmak isteyen biriyseniz yeni iş kuracaklar nasıl kredi alabilir isimli konumuzu okumanızı tavsiye ederiz.

Kosgeb hibe kredi destekleri hakkında tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


Bir önceki yazımız olan Mikro Kredi başlıklı makalemizde mikro kredi nasıl alınır, mikro kredi nedir ve mikro kredi veren bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.


YORUM YAZ