Konut Kredisi Yapılandırma (Refinansman) Nedir?

Bankalardan veya kredi ile konut alan tüketicilerden, konut kredisi yapılandırma sözcüğü bir çok kez duymuşsunuzdur. Bu konumuzda size konut kredisi yapılandırma nedir? Yapılandırma yaparken nelere dikkat etmeliyiz? sorularını cevaplayacağız.

İki yıl önce kullanıp, hali hazırda ödemekte olduğunuz konut krediniz size artık ilk günkü gibi cazip gelmiyor olabilir. Maaş gününüzün değişmesi, kredi kartı borcu ödemeleri, yılın belirli dönemlerinde elinize geçecek olan toplu para vb. sebeplerle ödeme planınızda bir değişikliğe ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz.

Bankalar her geçen gün sunduğu cazip kredi faiz oranları sizi de rahatlatsın istiyorsanız konut kredisi yapılandırmasından sizde yararlanabilirsiniz.

Konut kredisi yapılandırma veya diğer adıyla refinansman, daha önce ödediğiniz faiz oranlarından daha düşük bir faizle kredi kullanarak kalan borcun ödenmesi anlamına gelir.

Edineceğiniz bilgi ve dikkat edeceğiniz bir kaç hususla birlikte siz de ödemekte olduğunuz kredinizi daha kolay ve avantajlı bir şekilde yeniden düzenleyebilirsiniz. Peki nedir bu önemli hususlar?

Konut Kredisi Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Belirli faiz oranları üzerinden çektiğiniz konut kredisini, faizlerin düşmesi ile birlikte güncel faiz oranlarına göre tekrar yapılandırabilirsiniz. Tek yapmanız gereken bankanıza gidip, borcunuzu güncel faiz oranlarına göre tekrar yapılandırmak istediğinizi belirtmek.

Konut kredisi ile aldığınız evi satmak istiyorsanız ilgili makalemizi inceleyebilirsiniz. Bkz: Kredi borcu devam eden ev satılabilir mi?

Konut Kredisi Yapılandırırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Ödeme planınızı günün avantajlı şartlarına uyarlayarak kendinizi rahatlatmak ve bu işi en karlı şekilde yapmak için ilk yapmanız gereken dikkatli bir hesaplamadır.

Yapılandırma işlemini kredinizi aldığınız hali hazırdaki bankanızda yapmak istiyorsanız, kalan borç miktarı, aylık ödeme miktarı ve ödediğiniz eski faiz ile kullanacağınız yeni faiz oranı arasındaki farkı iyi hesaplamanız bu noktada büyük önem taşıyor.

Konut kredisi yapılandırma işlemini krediyi aldığınız bankada değil de size daha fazla avantaj sunacağını düşündüğünüz farklı bir bankada yapmak istiyorsanız, yapılandırmadan elde edeceğiniz karın yapılandırma masrafına oranını iyi hesaplamalısınız. Zira her yapılandırma tüketiciye fayda sağlamayabiliyor. Bu durumda artı ve eksileri hesaplamak size düşüyor.

Kredinizi yapılandırarak aylık ödeme miktarınızı düşürebilirsiniz. Fakat bilindiği gibi vade ne kadar uzarsa ana paradan alınan faiz aynı oranda artıyor. Bu durumda aylık ödeme miktarından ziyade vadeyi düşürmeye yönelik bir değişim size daha fazla avantaj sağlayacaktır.

Sonuç olarak; En düşük faiz oranları, en uzun vade süreleri gibi avantajlardan hangisine ihtiyaç duyuyorsanız bankalarla görüşüp konut kredisi yapılandırma yapabilirsiniz.

Konut kredisi yapılandırma hakkında merak ettiklerinizi yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


Bir önceki yazımız olan Konut Kredisi Faizleri Ne Zaman Düşer? başlıklı makalemizde 2016da konut kredileri ne olur, konut kredisi düşecek mi ve konut kredisi düşermi hakkında bilgiler verilmektedir.


1 YORUM

YORUM YAZ