Konut Kredisi İçin Gerekli Evraklar

Türkiye’de borçsuz ev sahibi olmak neredeyse imkansız hale geldi. Eğer siz de maaşlı bir çalışansanız, ev almak için konut kredisi seçeneğini düşünmek zorundasınız. Peki konut kredisi için gerekli evraklar nelerdir? Konut kredisi başvurularında izleyeceğiniz yolu tüm detayları ile anlatacağız.

Konut Kredisi

Yapılan araştırmalara göre, ülkemizde çalışan 46 milyon kişinin yarısından fazlası bankalara borçlu. Yani ülkenin büyük bir kısmı bankalara çalışıyor, maaşlarının büyük bir kısmını bankalara yatırıyor. Sistemin bize sunduğu şartlara bakınca bu durumu garipsemek ise olanaksız. Sıradan bir maaşla yıllarca birikim yaparsanız, yaşlandığınızda belki bir ev sahibi olabilirsiniz. Senelerce kiraya ödenen paralar ise, parayı çöpe atmaktan farksız bir durum. İşte bu yüzden ilk olarak Amerika’da ortaya çıkan Mortgage sistemi ülkemizde de ev almak için tercih edilen bir yöntem haline geldi.

Kira öder gibi ev sahibi olmak istiyorsanız, aldığınız maaşın büyük kısmı kiraya giderken, ev için birikim yapamıyorsanız siz de bankaların sunduğu konut kredilerine bir göz atsanız iyi olur.

Konut Kredisi İçin İstenen Belgeler

Yazdığımız tüm makalelerde krediler hakkında okurlarımızı uyarıyoruz ancak konut kredileri için aynı durum söz konusu değil. Bankadan çekilen en mantıklı kredi, konut kredisi. Özellikle büyük şehirlerde sürekli artan ev değerleri sayesinde, kredi ile aldığınız evin faizi, evin değerinin artması ile birlikte çok rahat dengeleniyor. Konut kredisi çekerek evinizin borcunu 5-30 yıl vadeler arasında ödeyebilir, sabit faiz oranlarıyla da değişen enflasyon oranlarından korunursunuz.

Eğer konut kredisi çekmek istiyorsanız, gerekli evraklar ve şartları bankalara sunmanız gerekiyor. Bu evrakları önceden hazırlamanız size zaman kazandıracaktır.

Konut kredisi için gerekli evraklar;

Peşinat

Maalesef konut kredisi çekerken evin tamamına kredi çekmeniz normal şartlarda mümkün değil. Elinizde belli bir peşinat miktarı olması gerekiyor. Bu peşinat, yasal olarak konut değerinin %25’i kadardır. Yani 100.000 TL’lik bir ev almak istiyorsanız en az 25.000 TL peşinata sahip olmanız gerekiyor.

Farklı yollarla peşinatsız ev kredisi çekmek mümkün. Daha detaylı bilgi için peşinatsız konut kredisi veren bankalar yazımıza göz atabilirsiniz.

Kefil

Konut kredisi çekerken bankalar, alacağınız eve ipotek koyar ve verdiği krediyi sağlama alır. Ancak kredi notu düşük olan veya gelir belgesi düşük olan kişilerden kefil talebinde bulunabilir. Banka, borcunuzun ödenmemesi durumunda, kefilden kalan miktarı talep eder. Kefil de ödeyemezse evi satışa çıkarır.

Konut Kredisine Başvururken Gerekli Evraklar

Konut kredisi için gerekli evraklar aşağıdakilerdir.

 • Nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaportunuz
 • İkametgah
 • Maaş bordrosu veya serbest meslek çalışanları için vergi levhası

Bunların yanında almayı planladığınız konuta dair aşağıdaki belgeleri de bankaya ulaştırmanız gerekiyor.

 • Kat mülkiyeti tapusu
 • Kat ittifakı tapusu ve yapı kullanım izin belgesi
 • Kat irtifakı tapusu ve inşaat ruhsatının fotokopileri

Başvuru formunda istenen mali belgeler ise;

 • Varsa, otomobilinizin markası ve modeli,
 • Taşınmaz mülk listesi,
 • Gelir belgesi (Maaş, faiz, kira vb.)
 • Giderleriniz,
 • Diğer bankalardaki hesaplarınız

Bu belgelerle bankaya başvurmanız size büyük zaman kazandıracaktır. Kredi başvurunuzun ardından almak istediğiniz konuta gelen ekspertiz, evinize bir değer biçerek, bankanın vereceği kredinin miktarını belirler.

Konut kredisi konusunda tüm bankaların çalışma şekli birbirine benzer. Ancak son zamanlarda kredi notu sisteminin oturması ile birlikte, bankaya kimliğiniz ve almak istediğiniz konutun tapusu ile başvurmanız yeterli oluyor.

Bildiğiniz gibi, kredi notu ile bankalar diğer tüm banka hesaplarınızı, kredi kartı ödeme alışkanlıklarınızı, vergi borçlarınızı, kısaca tüm mali durumunuzu tek bir tuşla öğrenebiliyor. Bu yüzden sizden olabildiğince az evrak talep ediyor.

Konut kredisi bana çıkar mı diye çok endişelenmeyin. Konut kredilerinde satın almak istediğiniz ev bankaca ipotek edildiği için banka kredi verirken sonunu çok fazla düşünmez. Zaten borcunuzu ödeyemediğiniz durumda banka evi satarak faiziyle birlikte sizden tahsil eder. Bu yüzden en kolay verilen kredi çeşitlerinden biri konut kredileridir.

Son bir hatırlatma; konut kredisi çekerken, kredi vadesinin çok uzun bir zaman olduğunu unutmayın. Bir anlık hevesle yüksek miktarda borcun altında ezilebilirsiniz. Ödeyebileceğiniz miktarda kredi çekmeye özen gösterin. Borcunuzun ödenmemesi durumunda banka gözünüzün yaşına bakmadan evi satışa çıkaracaktır, hemde çok düşük bir fiyata. Bu durumda ödediğiniz peşinattan, ödediğiniz aylık taksitlerden ve evinizden olabilirsiniz.

Konut kredisi çekmek için gerekli evraklar konusunda sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz. 


Bir önceki yazımız olan Konut Kredisinin (Mortgage) Avantajları Nelerdir? başlıklı makalemizde ev kredisi, konut kredisi ve Mortgage hakkında bilgiler verilmektedir.


YORUM YAZ