Kredili konut alacakların merak ettiği, Konut kredisi faizleri ne zaman düşer? sorusunu analistlerimizce cevapladık.

Haziran ayında yapılan seçimlerde hükümet kurulamayınca kredi faizleri uzun zamandır görülmeyen noktalara yükseldi. Faizlerin yükselmesi ile birlikte ülke ekonomimizin lokomotiflerinden inşaat sektörü yavaşladı ve bu durum tüm ülke ekonomisini olumsuz etkiledi. Kredi ile konut alacaklar beklemeye geçti.

Konut Kredisi Faizleri Düşecek mi?

Seçim sonuçlarından güçlü bir iktidar çıkmasından sonra piyasada gözle görülür bir hareketlenme başladı ve kredi ile konut alacaklar tekrar gözlerini konut kredisi faiz oranlarına çevirdi. Herkesin merak ettiği konu, konut kredisi faizleri ne zaman düşer? Ülke ekonomisinde büyük paya sahip inşaat sektörünün durumu konut kredisi faizlerinin düşmesine bağlı diyebiliriz. Seçim sonrası hareketlenen piyasa ile birlikte konut kredisi faizleri bir nebze düşse de, hala psikolojik sınır olan %1’in altına inmiş değil. Ülke ekonomisinin inşaat sektörüne bu kadar bağlı olması, konut kredilerinin mutlaka düşmesine neden olacaktır. Hükümet faiz indirimleri için gerekli çalışmaları yapıyor ancak, küresel anlamda devam eden mali kriz, faizlerin yüksek kalmasına sebep oluyor.

Konut Fiyatları

Kredili konut alacaklar, kredi faizleri kadar ev fiyatlarına dikkat etmiyor. Konut kredisi faizleri düştükçe talep artıyor ve bu da ev fiyatlarının artmasına sebep oluyor. Uzunca bir süredir düşük olan konut kredisi faizleri, konut fiyatlarının gereğinden fazla şişmesine yol açtı. Faizlerin yüksek olduğu şu dönemde ise fiyatların aşağı doğru indiğini görüyoruz. Yani ev alacaklar için bardağın dolu tarafına bakarsak, bu dönemde faizler yüksek ancak ev fiyatları daha uygun. Ev almanın her dönem karlı olduğunu söyleyebiliriz.

2016 Konut Kredisi Faiz Oranları

 

Halk Bank 2016 konut kredisi faiz oranı güncel 120 ayda:%1.15 aylık faiz oranı

Vakıf Bank 2016 konut kredisi faiz oranı güncel 120 ayda:%1.15 aylık faiz oranı

Ziraat Bankası 2016 konut kredisi faiz oranı güncel 120 ayda:%1.16 aylık faiz oranı

ING Bank 2016 konut kredisi faiz oranı güncel 120 ayda:%1.17 aylık faiz oranı

Akbank 2016 konut kredisi faiz oranı güncel 120 ayda:%1.25 aylık faiz oranı

İş Bankası 2016 konut kredisi faiz oranı güncel 120 ayda:%1.25 aylık faiz oranı

Konut Kredisi Yapılandırma

Yüksek faiz oranları ile konut aldınız ve 1 yıl sonra faizler düştü. Bu durumda bankanıza gidip, konut kredinizi yapılandırabilir ve düşük faizli haliyle güncelleyebilirsiniz. Faizlerin yüksek olduğu dönemde uygun fiyata aldığınız ev, kredi faizlerinin düşmesi ile tekrar yapılandırılan borçla birlikte daha karlı bir hale gelecektir.


Bir önceki yazımız olan Kredi Borcu Devam Eden Ev Satılabilir mi? başlıklı makalemizde ipotekli ev satılabilir mi, konut kredisi ve kredili ev satılabilir mi hakkında bilgiler verilmektedir.


YORUM YAZ